Police Café Extra 81. – Police Café képeslap Miskolcról
2024. április 10-én két helyen kellett volna lennem, de nyilván csak az egyiken lehettem ott. Miskolcot engedtem el könnyebben – bár igazán szívesen vendégeskedtem volna saját Police Cafémban, hiszen az zajlott –, mert a borsodi bűnmegelőzési kollégák már biztos kézzel szolgálták fel a rendőrkávét a meghívott vendégeiknek. Dunaújvárost választottam, mert ott még nem jártam. Talán nem meglepő, hogy ott is prevenciós rendezvényt tartottunk, amiről hamarosan beszámolok, természetesen. De a Police Extra rovatban most jöjjön a miskolciak Police Café képeslapja, amit örömmel és büszkén adok közre.
***
Kedves Kata!
Ezúton küldjük a Gyermekvédelmi Police Caféról készült élménybeszámolónkat.
2024. április 10-én a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Bűnmegelőzési Osztályának szervezésében Gyermekvédelmi Police Café megrendezésére került sor. Az első alkalommal lebonyolított programunk keretében a gyermekvédelemi jelzőrendszeri tagokat, a gyermekvédelmi intézmények és a nevelőszülői hálózat vezetőit, az oktatásirányítás és az iskolák képviselőit, továbbá a gyermekvédelemben érintett hatóságok és szakmai szervezetek képviselőit invitáltuk közös gondolkodásra.
Tekintettel arra, hogy az utóbbi időben a gyermekvédelmi intézetekben nevelt fiatalkorúakkal kapcsolatosan felmerült problémákra adandó prevenciós célú válaszok, megoldási javaslatok megfogalmazása, a gyermekvédelemben érintett valamennyi hatóság, szervezet nem utolsósorban a rendőrség közös érdeke, ezért már az előzetes igényfelmérés időszakában élénk érdeklődés mutatkozott a rendezvény iránt. Olyannyira, hogy a Café módszer betartása érdekében a meghívottak körét erőteljesen limitálnunk kellett.
Mint általában minden más témakörű Café rendezésekor, a célunk most is az volt, hogy a meghívottak körében közös gondolkodáson alapuló valós, újszerű, konstruktív párbeszéd alakuljon ki. Az eseménnyel nem csak a gyermekvédelem kapcsán felmerülő aktuális kérdések egymással való megosztására, azok nyílt megvitatására kívántunk alkalmat teremteni, hanem reménykedtünk abban is, hogy a felmerült problémákra reflektálva jövőbe tekintő, konkrét vállalásokon alapuló közös szakmai koncepciót is ki tudunk majd dolgozni.
Az eseményre a főkapitányság nagytermében került sor, amelyet Miskolczi István r. ezredes, rendőrségi tanácsos, bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes nyitott meg. A jó hangulatú rendezvényen a moderátor előtt nem egyszerű feladat állt, mivel sem a témagazdák, sem az asztaltársaságok tagjai nem szerették volna abbahagyni a megindult eszmecserét, így csak „erőfeszítések árán” sikerült elérni az időkeretek betartását.
Vendégeink közül többen már a szünetben elmondták, hogy a Cafét kifejezetten hasznosnak találják. A témagazdák prezentációi során felvázolt problémák és az azokra megfogalmazott, gyakorlatba is átültethető javaslatok mennyisége – ha még valakiben lett is volna kétely – egyértelműen azt mutatta, hogy ez a rendezvény teljes mértékben, talán még a várakozásokon felül is, beváltotta az előzetesen hozzá fűzött reményeket.
A Café zárását követő visszajelzések alapján elmondhatjuk, hogy rendkívül nagy szükség volt (és van) az ilyen vagy ehhez hasonló együttműködésen alapuló programokra. Az pedig még inkább megerősítette ezt a véleményünket, hogy az eseményt követően a megjelentek körében még jó ideig spontán megbeszélések, „Post Cafék” alakultak ki. Valamint az is, hogy sokan azt kérdezték tőlünk, hogy mikor lesz a következő ilyen. Rajtunk, borsodi bűnmegelőzési szakembereken ez nem fog múlni!
Szakmai támogatásodat ezúton köszönjük, és kívánunk sok Cafét másoknak is, mert ez bizony működik!
Üdvözlettel:
a B.-A.-Z. Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának munkatársai nevében
Polyák Ferenc r. főhadnagy, előadó