A Police Café hatása a rendőrség és a közösségek kapcsolatára 1. rész Kérdőíves felmérés
A fenti című tanulmány végére – múzsámra jellemző módon a leadási határidő napján – pár perccel ezelőtt került pont, a hír tehát ezúttal igazán friss, meleg. Sőt, forró. Hiszen van, aki forrón szereti, nemcsak a kávét, a híreket is, még az ilyen júliusi hőségben is. Íme egy kis előzetes a tanulmányból:
Az írás az előzmények ismertetésével kezdődik: mesélek egy tizenegy évvel ezelőtti karácsonyi ajándékról, támogató barátokról, a Café módszertan eredetéről és magyarországi adaptálásáról, bevezetéséről, az első kortyokat megkóstoló és megszerető bátor rendőrkapitányokról.
A kutatás célját, módszereit, célcsoportjait bemutató módszertani fejezet megadja a szövegkörnyezetet, amelyben aztán a kérdőíves felmérés eredményei elhelyezhetőek, értelmezhetőek.
Ígéret hangzik el a kutatás második részének elkészítésére, amelyben interjúkat elemzek majd. Az adatgyűjtés még folyamatban van, őszre várható az eredmény.
Megtudjuk, hol, hány, milyen korú, nemű, beosztású, iskolázottságú, szakmájú, tapasztalatú civil és rendőr kávézott együtt 27 alkalommal, és közülük hányan töltötték ki a kérdőíveket.
Aztán jön a lényegi rész, hogy miket válaszoltak a kitöltők. Két kérdéssort készítettem, az egyik kérdőívet rendőröknek, a másikat civileknek. Természetesen a helyszínekre vonatkozó kérdéseket az adott területhez igazítottam.
A fejezetek, amelyek mentén a válaszokat bemutatom és elemzem, az alábbiak:
- A válaszadók módszerről meglévő korábbi ismeretei
- A válaszadóknak a Police Cafék szervezésével és hangulatával kapcsolatos véleményei
- A Police Cafék szakmai hozadékainak megítélése
- Egy lehetséges következő Police Cafén való részvételi szándék és témajavaslatok
- A Police Café kritikája
- A rendőrök véleménye a módszertani képzésről, saját szerepükről, a jó Police Café hozzávalóiról
- Police Café csak rendőröknek?
És végül, néhány tételmondat erejéig a kutatás eredményeiből is kínálok egy kis kóstolót:
- Minél több helyi szakmai tapasztalattal bírnak a házigazda rendőrök, a Police Cafék lebonyolítása annál jobb kezekben van.
- A módszertannak fontos része a vendéglátás művészete. Ezért a helyszínek kijelölése, az érintettek elemzése és a meghívandók kiválasztása, megszólítása, az esemény megszervezése, a helyiség berendezése, a kávé és a szemléltető eszközök bekészítése, a vendégek fogadása, leültetése a képzésen fontos téma. A válaszadók a Cafékban mindezzel elégedettek voltak.
- A vendégek és a rendőrök is teljes mértékben úgy érzik, a Café módszer mindenkinek lehetőséget biztosít a megszólalásra.
- Valamilyen mértékű szemléletváltozást saját magán a válaszadó civilek 92, a rendőrök 81%-a tapasztalt. Talán nem túlzás ebből a számból arra következtetni, hogy a szemléletformálásnak a Police Café hatékony módja.
- A válaszoló rendőrök 100%-a pozitív benyomásokat szerzett a Cafékban jelen lévő civilekről, az általuk képviselt szervezetekről és intézményekről, ami jó jele a rendőrök civilek felé nyitásának. A civilek 94%-a is egyértelműen pozitívan nyilatkozott a Cafékban megismert rendőrökről, 87%-uknak pedig javult a véleménye a rendőrségről is.
- A válaszadók elsöprő többsége egyértelműen vagy kisebb-nagyobb megkötésekkel ajánlaná másoknak is a Police Cafén való részvételt.
- A rendőröknek a rendezvények előtti véleménye a programsorozat után egyöntetűen pozitívan változott. Egyetlen rendőr sem erősítette meg a korábban felmerülő fenntartásait.
- A Police Cafénak a rendőrség belső szervezeti viszonyaira, a kollégák, illetve a vezetők és a beosztottak közötti kapcsolatokra is van jótékony hatása.
- És végül az is kiderült, miben van tennivaló: a módszertan maradéktalan betartásának hangsúlyozása; a sajtónyilvánosság növelése; a rendezvények időtartamának helyi sajátosságokra szabása, a Cafék nyomán született probléma- és helyzetmegoldások visszacsatolása a közösségnek.
Hátha a fentiek alapján kedvet kapnak az egész tanulmány elolvasásához is. Ha megjelenik, természetesen ezen az oldalon is hírt adok róla.