Egyre többen kíváncsiak arra, van-e bármilyen hatása a rendőrség és a közösségek kapcsolatára annak, ha a rendőrök Police Cafékat rendeznek.
Természetesen engem is érdekelt a válasz, hiszen moderátorként az élményeim szubjektívek. Hogy képet kapjak arról, hogyan gondolkodnak a Cafékról és azok hatásáról maguk a résztvevők, 2018 nyarán 121 fős mintán kérdőíves módszerrel kérdeztem meg és elemeztem 27 magyarországi Police Café résztvevőinek véleményét. A több mint 400 résztvevő közül a 318 civilt és 69 rendőrt megcélzó kérdőívet a civilek 40, a rendőrök 25%-a töltötte ki. 2014. június 2. és 2017. június 20. között Baranya megye három, Bács-Kiskun megye kilenc városa, valamint Zugló nyolc rendőri körzete voltak a kutatás terepei. A lekérdezést Zuglóban 2017. augusztus-szeptemberében, Bács-Kiskun és Baranya megyében pedig 2018 május-júniusában végeztem.
A felmérés elkészültéről örömmel számoltam be, adtam is belőle ízelítőt. Most még mindig csak az a hír, hogy a szöveget tartalmazó tanulmánykötet kiadója engedélyezte a megjelenés előtti szerzői terjesztést. Ezt most elektronikusan meg is teszem, hogy az érdeklődők kíváncsiságát kielégítsem.
A tanulmány címében szereplő 1. rész kifejezés azt sugallja, hogy a kutatásnak 2. része is lesz. Sőt, már készen is van. Mégpedig az ugyanezeken a területeken rendezett Police Cafékban aktívan közreműködő rendőrökkel és civil meghívottakkal készült 7 + 7 interjút dolgozza fel. A komoly, kézzel fogható eredményeket felsorakoztató hosszabb tanulmány egyelőre közlésre vár. Remélem, hamarosan annak tartalmáról is beszámolhatok.
***
A tanulmány 1. részét tartalmazó kötet címe: Magatartástudományi kutatások a rendészeti képzés megújítása érdekében. Szerkesztette: Hegedűs Judit. Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Budapest, 2019. (megjelenés alatt)