Online Police Café – Ez már premier!
Pár hete az egyik kedves rendőrkávéházi társalkodónőm, Horváth-Rekedt Gréta a közösségi oldalon megemlékezett a 2020. február 12-én Kiskunfélegyházán általa rendezett drog-ellenes Police Caféról. Boldogan osztoztam a nosztalgiában, felsóhajtván: Bárcsak szabadulnánk már ebből a pandémiabörtönből!
Még négy nap, és február 28-án elérkezünk ahhoz az évfordulóhoz is, amikor Józsefvárosban Trafik Police Cafét rendeztünk. Az volt a járványügyi korlátozások tavaly márciusi bevezetése előtti utolsó rendezvény. Utána kénytelen-kelletlen ki is írtam a Rendőrkávéház ajtajára: Bizonytalan ideig zárva… Akkor hallani se akartam a Police Café virtuális változatáról, és ha rajtam múlik, nem is próbálkoztam volna vele. Hiszen a finom kávén kívül éppen az a legfontosabb hozzávaló, hogy közös térben töltsenek együtt minőségi időt a résztvevők, mert csak ez alkalmas a szemmagasságban folytatott, kellemes, érdemi és hatékony szakmai párbeszédre közös biztonságunkról. Ez a véleményem most is érvényes, ámde az élet mást hozott. A nyár még csalfa reménnyel kecsegtetett: 2020. június 29-én újra kinyitottunk Józsefvárosban, hogy a helyi drogproblémákról beszélgessünk. Maszkban, tétova távolságtartással sajnos nem volt az igazi, és ez azon is érződött, hogy a meghívott vendégeknek szinte csak a fele jött el. A bizalmatlanságban bőven benne volt a pandémia. A 2020. július 2-án tartott – egyébként kifejezetten pezsgő hangulatú és eredményes – Déri Cafét is átlengte az elővigyázatosság, és ősszel már nem mertük bevállalni a folytatást. Halogatásunk még most is tart, s ki tudja, meddig. Probléma és téma volna elég, mégis, jobb az óvatosság.
A Magdolna–Orczy Negyed Projekt Problémaorientált Közösségi Rendész (rövidítve KP3) alprogramjából már csak négy hónap volna hátra, de mint sok más projektet, valószínűleg ezt is meghosszabbítják év végéig. Úgyhogy reménykedünk, hogy visszatérhetünk az igazi asztalokhoz.
2020 őszén a Nógrád megyei bűnmegelőzők nem hagytak békén, s ezt utólag egyáltalán nem bánom, sőt. Nekik köszönhető, hogy 2020. október 28-án megpróbálkoztunk az első online rendezvénnyel, amelyet csak kérdőjeles formában mertünk az első Online Police Cafénak nevezni. Salgótarjánban összegeztük egy tíz hónapos bűnmegelőzési sorozat eredményeit. Nyilván nem volt az igazi semmilyen szempontból, mégis, el kellett kezdeni a kísérletezést, mert ez a hosszú kényszerű zárva tartás már nagyon nehezére esett minden rendőrkávé-függőnek. Az élükön természetesen velem.
Négy hónap telt el azóta, és a világ megint nagyot változott. November közepe óta az egyetemen is át kellett állnunk az online oktatásra, amitől kezdetben nagyon berzenkedtem. De nem lévén más választás, nekiveselkedtem, és már az első egy-két alkalom után megéreztem, hogy ebből is ki lehet hozni valamit. Csak komolyan akarni kell.
Azt hiszem, ezek után nem lesz meglepő, ha elárulom, hogy amikor 2020. december 10-én a józsefvárosi közösségi rendészekkel esedékes egynapos évösszegző szakmai szupervíziót meg kellett tartanunk, azt már online platformon tettük.
Az évindító programfelelősi értekezleten aztán, amikor megterveztük a 2021-es év lehetséges eseményeit, ha nem is volt teljesen magától értetődő, mégis eldöntöttük: bátraké a szerencse, hát megrendezzük az első Online Police Cafét. Túl vagyunk rajta, és most be is számolok róla.
A józsefvárosi virtuális kávézást némi képzavarral leginkább a magyar narancshoz hasonlítanám. Fele annyi ideig tartott, mint az igazi Police Café, nem volt vándorlás az ezúttal virtuális asztalok között, a kávét mindenki magának főzte, mégis a miénk! De mint első főzetre, azt hiszem, büszkék lehetünk rá.
A 2021. február 24-én 9 és 11 óra között zajló esemény célja a kerületi önkormányzat, a gazdálkodási, a szociális központ, a közterület-felügyelet, az egészségügyi és kulturális intézmények és a helyi rendőrség döntéshozóinak „képbe helyezése” a KP3 alprogramról, valamint közöttük a bizalom és együttműködés további formális és informális erősítése. Három téma került ezúttal a virtuális asztalokra. Az egyikben Sárkány Csilla és Szász Anna projektmenedzserek a projekt általános kereteiről beszélgettek a résztvevőkkel. A másikban Takács Flóra és Bajusz Ferenc programkoordinátorok a közösségi rendészek napi rendészeti és szociális tevékenységének gyakorlati kérdéseit és problémáit járták körbe. A harmadikban pedig Németh Zoltán programkoordinátor a szervezetek, szakterületek és személyek közötti együttműködést igyekezett serkenteni.
A rövidített, azaz kétórás időkeret rendkívül feszített tempót diktált, amitől kicsit tartottunk is, de hála a résztvevők önfegyelmének, nem volt miért. A 30 perces első szakaszba a köszöntés és a résztvevők gyors bemutatkozásának gesztusa, a közös célmeghatározás fért bele. A 60 perces második szakasz volt a virtuális asztaltársaságokban zajló konzultációé. A 30 perces harmadik szakaszban pedig a témagazdák plenáris összefoglalóit hallgattuk meg, majd a moderátor és a házigazda bezárta az Online Cafét.
Jó volt tapasztalni, hogy senkit sem kellett kérlelni, hogy bekapcsolt kamerával és aktívan vegyen részt a találkozón. Az online térben való összekapcsolódás sem okozott megoldhatatlan nehézségeket, köszönet ezért Kerékgyártó Anna technikai és szervezői támogatásáért. És bár sokkal közvetlenebb és személyesebb néhány percre odaülni egy valódi kávéházi asztal mellé minden társasághoz, de virtuálisan bekopogni hozzájuk is izgalmas volt. Főleg, ha az embernek megadatik, hogy igazán profi témagazdákkal dolgozhat.
Konkrét javaslatokból sem volt hiány. Az összesen 21 résztvevő a problémafelvetéseken túl az ötletekkel sem fukarkodott. Sajnos még mindig jelentős hátráltató tényező a projektben közreműködő hivatalok és intézmények közötti formális, túlbürokratizált, többszörös áttételeken keresztüli lassú információáramlás. Ezt a távolságot kívánná áthidalni a kávéházi beszélgetés. És bebizonyosodott, hogy az informális összekapcsolódás, még ha így, az éteren át történik is, sokkal inkább képes közelíteni egymáshoz az elkötelezett szakembereket, mint bármi más. Akkor is, ha ehhez kicsit több verbális gesztus, terelgetés, következetesebb moderálás szükségeltetik. Megtanuljuk ezt is, mert egyelőre nincs más választás.
A próbafőzet elkészítése arra is rámutatott, hogy a kortyolgatásra és beszélgetésre még egy óra minden résztvevőnek belefért volna, közben egy szünettel. Legközelebb már így tervezünk. Minden projektnek – tetszik, nem tetszik – sarkalatos pontja létezésének, lényegének és működésének láthatóvá tétele. Bevallhatom, hogy sajnos e téren mi nagy lemaradásban vagyunk. Vagy csak téli álmot alszunk, súlyosbítva a járványhelyzettel? Bár szokásos oknak tűnik, de nem szeretnénk ezzel takarózni. A kérdés komplexebb. Van mit tanulnunk és behoznunk, és született is erre friss ötlet, mégpedig egy a kerületben nem régen dolgozó rendőrtől, aminek külön örültem. És annak a kezdeményezésnek is, amelyik szerint kellene rendezni egy Online Kabinet Cafét, de hogy ez mi volna, azt majd a maga idejében elárulom.
Azt viszont nem hallgatom el, hogy a sors keze hogyan babrált bele ezúttal nem a kávé-, hanem a nyomdagép alkatrészei közé. Amíg a kisebb asztaltársaságok a csetszobákban beszélgettek, jártam-keltem közöttük (nem kicsit élvezve egyébként az erre alkalmas Zoom-technikát), gondoltam, rákeresek az interneten a Józsefváros című újság honlapjára. Mivel tudtam, hogy az elmúlt héten szerkesztőjük meginterjúvolt bennünket, programkoordinátorokat, titkon reméltem, hátha éppen mára sikerül időzíteniük annak a kétoldalas írásnak a megjelenését (6–7. o.), amelyben olvasni lehet a KP3 projektről. És lássanak csodát! Sikerült!
A Café résztvevőinek ezzel a hírrel az utolsó cseppet is kitölthettem a kávéscsészéjükbe, mert bizony nem átallottam elsőként közölni velük az örömhírt, egyáltalán nem leplezve közben a sajátomat. Tökéletes időzítés, véletlenül.
Azt hiszem, a bátor kísérlet végeztével kijelenthetem, hogy a 2021. február 24-én – éppen Mátyás napján – rendezett első Online Police Caféval talán megtört a jég. Ráadásul ez a szökőnap is. Talán az is ennek köszönhető, hogy rájöttünk arra, hogyan lehetne a karanténból – a biztonsági szabályokat semmiképp nem megszegve – mégis csak kiszöknünk, legalább pár órácskára. Pont erre való az Online Police Café!
2021. március 17-én újra kinyitunk, szintén Józsefvárosban. Addigra tán még ki is tavaszodik…