Rendőrkávéház – nyugdíjas belépővel
A kiskunfélegyházi bűnmegelőzés messze földön híres. Legalábbis ha rajtam múlik, az lesz. Ma is egy kis csoda történt: vidám nyugdíjasokkal telt meg a Móra Ferenc Művelődési Központban megnyitott, immár harmadik alkalmi Rendőrkávéház. A téma az ő biztonságuk volt.
***
Ezen a héten csak egy szakmai utam volt, de ezzel is sikerült begyűjtenem annyi szeretetet, ami kitart jövő hétig. 2021. október 28-án Kiskunfélegyházán – már megint – történt egy kis csoda. Amin persze én egyáltalán nem csodálkozom. Láttunk már hasonlót.
A Móra Ferenc Művelődési Központ ugyanis lassan állandó cégtáblát tehetne ki a Kamaraterem ajtajára, hiszen az elmúlt négy év alatt harmadszor kölcsönzött kellemes helyszínt a Rendőrkávéháznak.
És ebből másodszor olyan témában, amelyikkel nem lehet eleget foglalkozni. Ez nem más, mint a kapitányság illetékességi területén élő időskorúak biztonsága. Először 2017-ben annak a sorozatnak a keretében beszélgettek az idősekkel kapcsolatba kerülő szakemberek, amelyet Bács-Kiskun megye hét városában rendezett a megyei bűnmegelőzési osztály.
A félegyháziak az akkori kezdeményezést gondolták tovább, és ma két dologgal is újat alkottak. Egyrészt azzal, hogy az országban először hívták közös beszélgetésre magának a célcsoportnak a tagjait, egészen pontosan a környékbeli nyugdíjasklubok vezetőit. A huszonöt kedves idős hölgyet és urat négy asztal köré ültettük. Azért most is jutott minden asztalhoz egy-egy, az idősekkel foglalkozó szervezetet képviselő szakember is: az aljegyző, egy járási hivatali osztályvezető, két további szociális munkatárs és egy rendőrnyomozó.
A másik nóvum pedig az volt, hogy a rendőrkapitányság által rendezett Police Caféban már csak az egyik témagazda volt rendőr, a többi három civil. A rendőrséget képviselő városi rendőrkapitány, Timafalvi László természetesen az idősek sérelmére elkövetett bűncselekményekről és az ellenük használható rendőri megoldásokról, a rendőri bűnmegelőzés lehetőségeiről beszélgetett a résztvevőkkel. A másik téma – a kortárs segítés – feldolgozása a célcsoporthoz tartozó Lesták Sándorné Éva néni, a bugaci nyugdíjasklub vezetője irányítása alatt működött leghatékonyabban. A harmadik kérdéskört, a közösség megtartó és segítő erejét – nyilvánvalóan saját speciális hivatása mentén is – Rónaszéki Gábor, a Sarlós Boldogasszony Főplébánia plébánosa segített összegezni. A hivatalok és az idős ügyfelek közötti kommunikációs távolság csökkentésének lehetőségeit, az idősek ezzel kapcsolatos tapasztalatait, igényeit pedig Bódis László, a Kiskunfélegyházi Járási Hivatal Hatósági és Gyámügyi Osztályának vezetője gyűjtötte össze.
A témagazdák ebben a sorrendben prezentálták a kétórás beszélgetés eredményeit. Megint megállapítottuk, és a résztvevők is megerősítették, hogy a Rendőrkávéház remek terepe a hatékony tanulásnak is. Nyugdíjasok, témagazdák, de még a moderátor is sok új tudással, érdekes információval gazdagodtak, és az utolsó pillanatig mindenki aktívan és lelkesen dolgozott. Talán éppen ezért is élvezetes az efféle párbeszéd. A „tananyagot” maga a közösség alkotta meg, a témagazdák pedig a közösség előtt színjelesre „vizsgáztak”.
Ezúttal harmincketten örültünk a lehetőségnek, hogy kicserélhettük gondolatainkat, tapasztalatainkat. És átélhettük azt az érzést, hogy a sokféle közösségformáló módszer között a rendőrökkel való kávézás is hatásos lehet. A forró ital finom illata egyre többeket csalogat és inspirál. A félegyháziak jól tudják ezt.
Szívesen maradtam volna még ott(hon) a sok kedves, kíváncsi és vidám nyugdíjas között, a hihetetlen szeretet-akkumulátorokkal jövő-menő-rendezkedő-szervezkedő Rekedt Gréti bűvkörében.
Bár nyugdíjas még nem szeretnék lenni, de valahol a környéken egy nyugdíjasklub tagja már-már igen. És az ottani rendőrkapitányságon is jó kezekben érzem a helyi biztonság megelőzési fókuszú menedzselését.
Régi álmom vált valóra ezzel a Rendőrkávéházzal, amely dominánsan civil témavezetéssel működött. Tudniillik hogy a közös biztonságról való gondolkodásnak és gondoskodásnak is közösnek kell lennie, amelyben a rendőrség – bár fontos, de – csak egy szereplő a többiek között. Legfőképpen kezdeményez, összekapcsolja az együttműködő feleket, illetve speciális szaktudásánál és felhatalmazásánál fogva bűnüldöző, felderítő, nyomozó szerepben lép fel. De mindent megoldani egymaga ő sem tud. Ezért fontos és üdvözlendő, hogy egyre inkább bevonja a gondolkodásba és a megoldáskeresésbe a közösség tagjait is.
Köszönöm, hogy részese lehettem ennek az élménynek, és hogy hírt adhatok róla!
Az eseményre kíváncsi volt a helyi média is. Egyikük, a Félegyházi Közlöny híradása néhány órán belül meg is jelent..
Örülök, hogy gyorsabbak voltak, mint én.