Police Café Extra 36. – Vissza a kályhához: újra Police Café módszertani képzés Pécsett
Időben kissé messzebbről indítom ezt az írást, de gyorsan megérkezem a jelenbe, megígérem.
Két tényközlés: 1. Éppen ma nyolc éve, hogy az első Police Café képzést tartottam Pécsett, és pár napja ugyanott ugyanaz történt – csak újabb résztvevőkkel. 2. Tízéves szakmai honlapomon ez a mostani az 500. blogbejegyzés. Ezen a szép jubileumi egybeesésen, bevallom, egy pillanatra még én is elcsodálkoztam…
A minap egyetemünk Integritás – a láthatatlan védelem című tematikus csatornáján szerkesztőtársam, Klotz Péter röviden kommentált egy rendőrségi hírt. A pécsi rendőrkapitányság vezetője egyértelműen kinyilvánította, hogy testületileg elítélik azt az általuk üldözött elkövetőt, aki „feltehetőleg a rendőrség állományába tartozik. Ugyanakkor az példaértékű, hogy a cselekmény kapcsán nem hallgatásba burkolóztak, hanem saját kapitányuk tette meg a feljelentést, világos példát mutatva az állomány tagjai számára.”
Korontos Zoltán egész munkássága, kapitányi pályafutása példaértékű, mind szakmai, mind emberi tekintetben. Büszke vagyok arra, hogy hosszú évek óta együtt dolgozhatok vele. Police Café módszertani kézikönyvem szakmai ajánlása az ő tollát és nem utolsósorban kiváló problémaérzékenységét dicséri. Azért esett rá a választásom, mert ő az a rendőrvezető, aki 2014-ben elsőként adott helyt az országban a Police Cafénak. Azóta is lelkes híve a közös biztonságról szóló, civilekkel folytatott párbeszéd e kellemes műfajának. Valahányszor Pécsre visz az utam, beköszönök neki. Így tettem most is, örömmel.
A 2022. május 9-i újabb pécsi Police Café módszertani képzésen a megyei bűnmegelőzési szakemberek kaptak témagazdai és moderátori felkészítést – utóbbit elsőként az országban. A moderátorok képzésével komoly céljuk van. Az elkövetkező évben ugyanis mind a tíz Baranya megyei járásban szeretnének Police Cafét rendezni, változatos, a helyi igényekhez illeszkedő tematikával. Ez megint újdonság lesz, s nemcsak a sorozat számosságában, hanem abban is, hogy a megye összes járására kiterjesztik ezt a fajta biztonsági problématérképezést. Különben a szándékuk nem előzmény nélküli, hiszen 2017 novemberében Sásdon és Bólyban – a járási közbiztonsági egyeztető fórum helyett – már próbálkoztunk Café módszertannal. Sikeres is volt, de akkor nem lett folytatás. Most a Baranya Megyei Bűnmegelőzési Tanács közreműködésével ezt az ötletet felfrissítve rukkolnak elő az egész megyés sorozattal az előttünk álló egyéves projektben. És ezzel Pécs megint egy orrhosszal beelőzi majd a mezőnyt.
Imádom ezt az egészséges vetélkedést, amit a Police Cafék révén országszerte egyre több helyen tapasztalok. Ki ebben, ki abban az első, mert akik csak kipróbálják és rákapnak a rendőrkávé ízére, mindig keresik-kutatják, miben lehetne különleges éppen az övék. És mindig meg is találják az egyedit. Azt hiszem, én már tudom az okát: minden ilyen rendezvény egyszeri és megismételhetetlen módon az ott és akkor összejövő közösség által működik. A témák feldolgozásának dinamizmusa beindítja vagy elmélyíti a szakmai kapcsolatokat, amelyekből aztán jó eséllyel születnek konkrét megoldások is. Mert ennek a műfajnak – kávéház lévén – a lényege a párbeszéd általi kapcsolódás. S azt is elárulom, bár nem titok, csak ritkán mondjuk ki, s még ritkábban adatik megtapasztalni: a kapcsolódásban rejlik a közös biztonság garanciája is… Erre kellene rájönni sokkal többeknek sokkal több helyen.
A hétfői egész napos képzésen talán megérezhették ennek az ízét a módszerrel most ismerkedők is. A meggyőzésben nagy szerepük volt azoknak – leginkább Vitális Ágnesnek –, akik már nyolc vagy öt évvel ezelőtt is ott ültek a pécsi, a sásdi vagy a bólyi Rendőrkávéházban.
Nekem pedig nagyon jó volt újra Pécsett. Tizennyolcadik éve járok oda, és nem tudom megunni.
Mindig inspiráló, lelkes kollégák, barátok vesznek körül, akikkel öröm a munka, a tanulás, a szakmai és baráti eszmecsere. Vagyis az összekapcsolódás. Azzal is, aki most épp nem lehetett jelen, mert sürgős kipihennivalója akadt. De egy kedves ajándékkal azért meglepett. Én meg őt azzal, hogy nyilvánosan is kapacitálom: legyen csak témagazda, sőt, moderátornak is ajánlanám! Ahogy ismerem, nem lesz nehéz meggyőzni. Büszkén árulom el, hogy Szilágyi Omerről van szó.
Várom az első járási Police Cafét, amelyik ősszel valószínűleg majd Pécsett lesz. Ott még fogom a kezét a most „kiképzett” témagazdáknak és moderátoroknak, akik akkor elleshetik a műhelytitkokat, hogy aztán a többi kilenc Rendőrkávéházat már önkiszolgáló üzemmódban nyithassák meg. A sorozat végén pedig újra megyek, hogy egy szupervízió keretében megnézzem, mire jutottak, s összegezzük, mit hozott nekik és a bevont közösségeknek ez a fajta párbeszéd. Én nagyon szurkolok, s ha olyan ügyesek lesznek, mint a képzésen voltak, akkor minden rendben lesz!