Őszi Police Café portya II. — Dorog
Pályaorientációs Police Café Dorogon
Az idei őszi Police Café portya második állomására, Dorogra érkezett. 2022. szeptember 7-én itt nyitottunk pályaorientációs Rendőrkávéházat.
***
Minden nap nem kávézhat az ember rendőrökkel, bár ha köztük és velük dolgozik, akár ez sem elképzelhetetlen. De így, megadva a módját, egy általuk berendezett kávéházban azért valóban másként hat a fekete leves. Márpedig most úgy jött ki a lépés, hogy két egymást követő napon Páty és Dorog is csatlakoztak a mozgalomhoz, s ez a mai volt a 91. rendezvény. Ahogy tegnap jeleztem, kezdetét vette az idei őszi Police Café portya. De ma rájöttem, hogy eggyel elvétettem a számolást, mert októberben nem egy, hanem két helyre is utazom.
Alig egy éve kezdtük meghódítani Komárom-Esztergom megyét, Tatabányán. Majd következett Komárom és Tata, s most Dorog. Ez tehát a megyében a negyedik alkalom, amikor rendőrök kávéznak civilekkel. Pályaorientációs Police Caféból pedig a másodikon vagyunk túl.
A kezdeményezés egyelőre az országban egyedülálló, bár igazán jó lenne, ha sokan követnék a példát. Rendőrt vagy bármilyen más rendészeti szakembert hagyományosan “toborozni” ugyanis ma már alig-alig lehet, és ezt nem én állítom, hanem a számok. Azok pedig makacs dolgok. Pályára orientálni viszont még mindig lehetne és kellene is a fiatalokat. Nyitottak erre és érdekeltek is benne egyrészt a középiskolák. Bizonyította ezt most konkrétan két rendészeti pályaorientációt folytató intézmény, a Dorogi Zsigmondy Vilmos Gimnázium és az Esztergomi Szakképzési Centrum Géza Fejedelem Technikum és Szakképző Iskolája. Az egyiknek az igazgatója, a másiknak az igazgatóhelyettese, néhány tanára és öt talpraesett diákja is végig beszélgette a délelőttöt. Utóbbiak közül három eleve rendőr akar lenni, ketten még nem döntöttek. Ha már pályaorientációs Café, a legközvetlenebb cél adott volt: a három diák szándékát erősíteni, a másik kettőt a pályára orientálni.
De volt és lenne több közvetett cél is: támogatni az ezt a feladatot végző iskolákat, fejleszteni a rendészeti pályaorientáció szakmai és pedagógiai színvonalát, újabb oktatókat megnyerni az ügynek, és sok, kamaszkorban szükségszerűen bizonytalan, jó képességű fiatalt bevonzani.
Ehhez persze kell néhány dolog. Az egyik egy akkurátus megyei igazgató az ő kitartó határozottságával és meggyőzőerejével. A másik a rendőrök nyitottsága, amelynek egyébként saját jól felfogott érdekükkel — hogy ugyanis nekik is nagyon kellene az utánpótlás — jó esetben egyenesen arányosnak kellene lennie. A harmadik pedig a társadalmi igény, miszerint igenis szükség van jó rendőrökre, akik segítenek vigyázni magunkra, a gyerekeinkre, a biztonságunkra, de ha ez mégsem sikerül, akkor sietnek szolgálatunkra. Valahogy így ragadható meg a rendőri munka lényege. Ezt az utóbbi gondolatot egyébként most — nagyjából ebben az egyszerű, letisztult formában — a rendezvénynek ideális helyszínt biztosító dorogi József Attila Művelődési Ház igazgatója fogalmazta meg. Őt — és ilyen is van! — a kiszűrődő beszélgetés hangulata és maga a műfaj csábította be közénk. Mondjuk az, aki közösségfejlesztéssel, kultúramenedzseléssel és marketinggel foglalkozik, és nemcsak hivatalból, de szenvedéllyel teszi, nem csoda, ha a Rendőrkávéházba kívánkozik. Köszönjük neki a hely kellemét és szellemét; a dorogi rendőrkapitányságnak a kiváló szervezést; a három profi témagazdának a beszélgetés jó mederben tartását; a vendégeknek pedig az aktív részvételt.
Tessenek tőlük tanulni, így kell ezt csinálni!
A plenáris összegzésnél azért a biztonság kedvéért megkérdeztük a jelen lévő tanulókat, változott-e a szándékuk. Szerencsére nem sikerült elvenni a kedvüket, sőt. A bizonytalankodók egyike pedig úgy nyilatkozott, hogy jó pár információval előrébb van a pályaválasztás terén.
A következő megyei állomás Oroszlány lesz. Hátha ott is elcsábul egy-két újonc…