Pályaorientációs Police Café Oroszlányban
Ötödik alkalommal, ismét újabb résztvevőkkel volt alkalmuk a rendészeti pályára orientálás lehetőségeiről beszélgetni a Komárom-Esztergom megyei rendőröknek. Ma Oroszlányban nyitottunk Police Cafét a Krajnyik „Akác” András Sportcsarnokban…
***
2023. május 23-án ismét egy számomra ismeretlen hely felfedezésére indultam. Persze ilyenkor nem sok mindent van alkalmam látni a városból, de a benyomások azért sejtetnek valamit. Oroszlánynak már a neve is izgalmas. Szójátékra duplán is alkalmas lehetne – az olvasó fantáziájára bízom, hogy kitalálja, mire is gondolok. De ez – legalábbis úgy tűnik – most nem tartozik a tárgyhoz.
Az viszont nagyon is, hogy ez immár az ötödik Pályaorientációs Police Café volt Komárom-Esztergom vármegyében. Izmosodik a sorozat, és szaporodik azoknak a száma, akiknek ilyen közvetlen és intenzív módon tudjuk felhívni a figyelmét a rendészeti pályaorientáció fontosságára. A meghívottak most is szép számmal voltak aktív résztvevői a beszélgetésnek: harminchárman adtuk bele tapasztalatainkat, meglátásainkat, ötleteinket és bizony időnként aggodalmainkat is a közösbe. Tíz rendőr, hat középiskolás, négy polgárőr, három egyetemista, három tanár, egy igazgató, egy újságíró, egy foglalkoztatási osztályvezető és egy sportegyesületi képviselő volt a vendégek között. Plusz az oroszlányi rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetője, a vármegyei Police Café sorozat koordinátora és jómagam. Talán stimmel a leltár.
A témák a szokásosak voltak: a fiatal és jelentős mértékben másként gondolkodó és kommunikáló generációk megszólítása; a toborzás és a pályára orientálás különbségei, adekvát színterei, lehetséges módszerei; a rendészeti pálya és a szervezet vonzereje; a felvételi alkalmassági követelmények; a szakembereket a pályán tartani képes humánerőforrás-gazdálkodás; a pedagógiai és szakmai módszertani gazdagság motiváló ereje.
A fenti témákat moderáló asztalgazdák sorában most csak egy tartozott a „régi motorosok” közé. Tamási Zsolt már úgy jár erre a vidékre a szép Zalából, mintha hazajönne. Mondjuk nagyjából így is van. A középiskolát Tatán végezte, s családilag, barátilag igencsak összeköttetésben van Oroszlánnyal is.
Viszont három témagazda debütált. Németh Attila, a Körmendi Rendvédelmi Technikum oktatója már többedszer vett részt Pályaorientációs Rendőrkávéházban, de most először beszélgethetett asztaltársaságról asztaltársaságra járva mindenkivel. Ez megint egy más tapasztalás volt a számára. Nem kevésbé témagazda társának, Tőzsér Erzsébetnek is jó lehetősége adódott, hogy mint a vármegyei rendőr-főkapitányság alapellátó pszichológusa egy kicsit más szemszögből is rátekinthessen arra a tevékenységre, amely a szívügye. Egyébként újfent meg kell állapítanom, hogy kicsi a világ, az ország, és még kisebb a rendőri szakma. Böbét a Rendészettudományi Doktori Iskolából ismerem. A minap is találkoztunk az egyetem folyosóján. Invitáltam, jöjjön el egyszer egy Police Caféba, főleg, hogy a legközelebbi alkalom térben, időben is közel lesz hozzá. Ígérte is, nem is, aztán kiderült, hogy a humán szolgálat ezúttal hivatalosan is őt delegálta. Mit mondjak? Már meg se lepődtem, inkább örültem a véletlenek ismételt összjátékának. Remélem, ő sem bánta meg. S ha már itt volt, remek alkalom kínálkozott arra, hogy a témagazdaságot is gyakorolhassa. A szintén először témagazdaként szereplő Nyírő Adrienn vállalta magára az egyik legnehezebb, legaktuálisabb, ugyanakkor szerintem mégis az egyik leghálásabb téma moderálását. Ez nem más, mint a generációs különbségek okozta kihívások a rendészet területén is. Nagyon örülök, hogy összefoglalójában hangsúlyozta: semmi okunk a mai generációkat hibáztatni amiatt, mert másmilyenek, mint mi. Tehetséges és a beszélgetésben aktívan közreműködő fia az élő példa arra, hogy milyen szorgalmasak, céltudatosak tudnak lenni, ha támogatjuk őket. Adrienn remekül vezette a beszélgetéseket, úgyhogy legközelebb is szívesen rábíznám ezt a szerepet.
A helyszínek sora is újabb kuriózummal gazdagodott. Oroszlány 2016 augusztusában átadott impozáns helyszínén, a Krajnyik „Akác” András Sportcsarnokban lehettünk ugyanis. Ilyen jellegű létesítményben még nem rendeztünk Police Cafét. Az Akác becenévre hallgató névadó Oroszlány legendás kosárlabdázója volt, s 2011-ben bekövetkezett halála után az új épület, mint a város méltán szimbolikus helye, magától értetődően kapta meg az ő nevét. Amikor ezt menet közben megtudtam, rájöttem, hogy (szó)játékos kedvemet mégse kell háttérbe szorítanom. A Krajnyik András beceneveként használt „Akác” ugyanis nyilvánvalóan a magas testalkatára való utalás. A résztvevők között volt valaki, aki még játszhatott vele együtt. Majdnem vitát nyitottunk afölött, hogy az egykori játékos az ún. horog vagy a pincér dobást tudta jobban. Vállalom a tárgyi tévedést, de én inkább az utóbbit tulajdonítanám neki, mert az mégis csak jobban illene a Rendőrkávéházhoz, ugyebár. Ha már a hely szelleménél tartunk, az Oroszlányi Sportegylet, azaz az OSE Lions nevében sem véletlen ez a szójáték az oroszlánokkal. Az előcsarnokban látható dicsőségtábla tanúsága szerint a város az elmúlt évtizedekben sok-sok kiváló, világsikereket hozó sportolót adott az országnak is. Igazán büszkék lehetnek rájuk.
És végül, de nem utolsósorban – jobb későn, mint soha alapon – ki kell emelnem a mindenkori helyi szervezők mellett a Komárom-Esztergom vármegyei Pályaorientációs Police Café sorozat fő koordinátorát, Hódosi Erikát. Minden eddigi rendezvény mögött az ő kitartó, akkurátus szorgoskodása áll, amiért ezúton is köszönet illeti.
Most egy kis nyári szünet jön, de szeptemberben iskolakezdéskor folytatjuk, s addig talán néhány újabb ötlettel is előálluk majd.