Police Café Extra 55. – Police Café képeslap Sellyéről
Roma Police Café II. – Sellye, Baranya vármegye
Úgy jött ki a lépés, hogy két nap különbséggel zajlott a 120. és a 121. Police Café. Mindkettő egy-egy sorozat része. 2023. október 24-én az országos Roma Police Café sorozat 2. epizódját tartották Sellyén, én pedig 2023. október 26-án a hatodik pályaorientációs Police Cafét moderáltam Kisbéren. Utóbbiról két napja magam számoltam be itt, előbbiről pedig most az ottani moderátor, Tóth József, mégpedig egy Police Café képeslapon.
***
Tóth József: Roma Police Café Intenzív
Ha október, akkor indul a Police Café Baranyában (a tavalyi esztendőben – október 13-án – indult az a tízrészes sorozat, amely egész Baranya vármegyét, annak valamennyi járását bejárta). Mivel itt már gyakorlatot szereztünk, ezúttal a körülbelül egyórás technikai előkészület részeként csak stratégiát egyeztettünk a témagazdákkal. Ennek lényege az volt, hogy a helyzetfelmérés után megoldási lehetőségek, módozatok alternatíváit gyűjtsék össze. Ezután egy rendkívül jó hangulatú és intenzív diskurzus következett, olyan lendülettel, hogy még a szünetben és a zárást követően is kisebb csoportok dolgoztak a témákon (és leágazásaikon), a folyosón, az utcán, a parkolóban… A résztvevők láthatóan alig akartak hazamenni.
„A cigányság mindennapjai” téma alapvetése volt, hogy az Ormánság szegénység, hátrányos helyzet terén méltán vetélkedhet Szabolccsal (csak az utóbbinak jobb a „sajtója”). A hagyományok követése lehet olyan kibúvó, amely mentesít a felelősségvállalás alól, de lehet „haladó” is, például a kiválóan működő „Hét szokás” program a magyarmecskei iskolában. A korai iskolaelhagyás problémája elsősorban az oktatás és képzés szintjén jelenik meg, ám annak okai tágabb társadalmi-gazdasági kontextusban keresendők. Mindazok számára, akik ebből a folyamatból kimaradnak, reális veszéllyé válik a dezintegráció, a marginalizálódás és a kriminalizáció. Ennek kezelésére pozitív példaként került szóba a 2010-es évek SZMÖRE programja (mely a biztonságérzet fokozását és az áldozattá válás megelőzését célozta), valamint az elmúlt két esztendőben a Baranya Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács térségben zajló „Gólyahír 1–2” projektje. Ez olyan holisztikus és inkluzív beavatkozási módot teremtett, mely a helyi, intézményi dolgozókat tette képessé a probléma kezelésére, és a külső segítő rendszerekkel kapcsolta össze őket. Továbbá segítette a fiatalok szocializációját, és a szülők edukálása sem maradt el. Ebben a folytatás egyértelmű igénye fogalmazódott meg. A Roma Nemzetiségi Önkormányzat szeretné ebben megtalálni saját szerepét, feladatait. Megfogalmazták, hogy a támogatásokat elvárásokhoz kellene kötni, erősíteni a pályaorientációt, a praktikus ismeretek átadását (pl. gyakorlókertek, műhelyek stb).
„A kriminológiai jelenségek, problémák” témában szintén megjelent a mélyszegénység kényszere, a „megélhetési bűnözés”, az anyagi haszonszerzés, a lopás, a térségi kultúra részévé vált garázdaság, a családon belüli erőszak, a kábítószer-problémák, az online térben elkövetett bűncselekmények, az értékválság. Megoldásként a problémamegoldó kapacitás fokozását, szemléletváltást, a bűnmegelőzési ismeretek egészen kis kortól történő közvetítését, felvilágosítást (szexuális, családi életre nevelés), követelmények támasztását, a jogok ismeretét, ifjúsági klubok, közösségi terek létrehozását látták szükségesnek.
A „kiberbűnözés, kiberbiztonság” terén fókuszba került a fizikai biztonság (felhasználónév, jelszóbiztonság), az internetes csalások (hiányoznak a megfelelő tájékoztatók, a szülők, tanárok, diákok edukációja), az internetes zaklatás (egyre növekvő veszélyek, nincs megfelelő törvényi környezet). Megoldás lehet a tudatosság: a számítógép és az online eszközök használatának oktatása minden korosztálynak, megfelelő protokollok kialakítása (globális és lokális szinteken). Különösen nehéz megérteni a probléma valódiságát, nehéz megtalálni minden érintettet, ám ezekben a szükséges előrelépés már eredményes lehet.
A „Cigányság – rendőrség, jövőkép a rendészeti pályán” tematika okot adott azon szakmák számbavételére, amelyek „jól állnak” cigányok számára. Nehéz az elindulás a motiváció hiánya, a röghöz kötöttség miatt, de sikeres lehet a szülők és fiatalok meggyőzése, a pozitív példák bemutatása. Lehetőségek: a középiskolások számára kiírt pályázat, rendészeti képzések, szerződéses határvadász, rendőr járőr képzés, iskolaőr képzés. Több információt kell adni (online és offline módon), több fórumon (nagyobb létszámban) megjelenni, de javasolt a QR-kódos felületek önállóbb használata, a nyílt nap, az időben korábbi felkeresés és a nagyobb interaktivitás.
Mindent összevetve: ha megmarad a sellyei sodró lendület, az idei Baranya vármegyei Police Cafék szintet lépnek a műfaj intenzív irányába. Ha a Tisztelt Szerkesztőség szeretné, azokról is küldünk majd képeslapokat…