Police Café Extra 102. – Police Café képeslap Szécsényből
Oláh-Paulon Lászlóval épp a névnapomon a polgárőrökkel tölthettünk egy csodálatos napot, ezúttal Igalon. Ahogy autóztunk odafelé, mesélte, hogy meghívót kapott egy Nógrád megyei rendőrkávéházba. Kiderült, hogy ott is dupláznak: a tavalyi bátonyterenyei első után most Szécsényben rendeznek újabb Roma Police Cafét. Nyilván azonnal megrendeltem tőle a képeslapot. Íme.
***
A második Roma Police Café Nógrádban
Ez az esemény talán nem bír majd olyan nagy jelentőséggel hazánk életére, mint a Szécsény melletti Borjúpáston 319 évvel ezelőtt megtartott kuruc rendek első országgyűlése. De hiszem – s talán nem csak én, hanem a Nógrád vármegyei rendőrök is –, hogy a Roma Police Café segíthet jobb együttműködést kialakítani rendőrök, gyermekvédelmi szakemberek, pedagógusok, civilek és a helyi közösségben élő cigányok között. Ezért is hívták össze 2024. november 28-án Nógrádban már második alkalommal a Roma Police Cafét.
A Szécsényből írt képeslap most attól lesz más, mint a többi, amit ebben a rovatban általában olvashatnak az érdeklődők, hogy egy résztvevő küldi. Meghívott vendégként volt ugyanis lehetőségem itt lenni és átbeszélni a szervezők által kiválasztott témákat.
Három asztal – három téma. Az egyik a sajnos sokfelé terjedő probléma: a drogfogyasztás megjelenése és a településképre gyakorolt hatása. A másik a cigány fiatalság jövőképe – avagy a cigányság lehetőségei a mélyszegénységből történő kitörésre. A harmadik pedig a megelőzés lehetőségei a vagyon elleni jogsértések és a drogfogyasztás csökkentése érdekében.
Alpolgármester, pedagógus és közrendvédelmi osztályvezető ún. „gyorstalpaló” tanfolyamon kapták meg az alapvető felkésztést, ami egy jó témagazdának nélkülözhetetlen. Café Katától tanulta egy éve a módszertani fogásokat Tóth Szabolcs vármegyei bűnmegelőzési alosztályvezető. Most továbbadta a tudást, és mondhatom, jó munkát végzett. Jól választott helyszínt, témákat és témagazdákat, akiket nagyszerűen készített fel.
A szécsényi városi művelődési házban minden asztalhoz jutott polgármester, kisebbségi önkormányzati vezető, gyermekvédelmi szakember. A környező települések lakói – romák nem romák vegyesen – is ott ültek. A Café kezdetén felemelő érzés volt meghallgatni Baranyi Liliánát, aki Bécsi László: Ha fáj, ha nem című versét mondta el. Ezzel a verssel nemzetközi sikert ért el, illetve tavaly az Arany Pánt díj átadóján is előadhatta. Büszke kiállása ösztönző példa lehet a roma fiataloknak, de nekünk résztvevőknek is adhatott útravalót. És nemcsak a Caféhoz.
Észre se vettük, hogy majd három órát töltöttünk együtt. Amennyire hiszek a módszerben, annyira hiszek abban is, hogy a résztvevők az alkalommal is gazdagabban távoztak.
Oláh-Paulon László