Megint egy különleges főzet – Az első Integritás Café
Az igazán különlegesnek mondható 173. Police Cafét 2024. december 10-én tartottuk Budapesten a Készenléti Rendőrség kis tanácstermében. A tágas és kellemes térbe még egy kis karácsonyi hangulatot is sikerült odavarázsolnunk, lévén advent. A rendezvény specialitása abban állt, hogy egy új területre és – azt hiszem – egy más szintre léptünk. A név talán sok mindent elárul: Integritás Café. Ilyen még nem volt, most viszont a Nemzeti Védelmi Szolgálat Korrupciómegelőzési Főosztály munkatársai kísérletező kedvének köszönhetően lett. Miután 2024. szeptember 18-án a kollégák megkapták a felkészítő képzést, nagy műgonddal meghívták a résztvevőket, és megszervezték ezt a Cafét.
Az időzítés természetesen nem véletlen. December 9-e a korrupcióellenes világnap, amelyet az ENSZ Korrupció Elleni Egyezményének 2005. decemberi hatályba lépése óta tartanak. Ez adott apropót a vendéglátóknak, hogy idén is összehozzák mindazon állami szervezetek képviselőit, amelyek Magyarországon a korrupciómegelőzésért felelősek, és többségük 2011-ben aláírta az állami szerveknek a korrupció elleni küzdelemben való együttműködéséről szóló Közös Nyilatkozatát. Hogy az eredeti négy aláíró és a későbbi csatlakozók újbóli találkozójának egy rendőrkávéház adjon keretet, abban magam is cinkosságot vállaltam. Bár az ötlet három hónappal ezelőtti felvetése nem volt hangos, és ennek az első Integritás Cafénak a sikere sem az, de lassú víz…
Hogy hogyan lett és lehetett a World Caféból Police Café, azt régi kedves olvasóim már jól tudják. Aki nem, az járjon utána. Itt a honlapon könnyedén megteheti, bár nem rövid idő alatt, hiszen tíz év krónikáját átnézni azért nem egy pillanat alatt lehet. Hogy hogyan lett a Police Caféból Integritás Café, annak – mint sok mindennek – hosszú előzményei vannak. Magyarázatképpen itt most elég legyen annyi, hogy a Korrupciómegelőzési Főosztállyal való együtt gondolkodás és az ennek nyomán elinduló közös munka már igencsak a levegőben volt. Hogy a véletlenek szerencsés egybeesése miért pont ezen a télen érlelte meg az Integritás Café megvalósulását, az tulajdonképpen mindegy is. A lényeg, hogy megérlelte.
Kis Caféból nagyobbacska lett, https://policecafe.hu/police-cafe-extra-94-integritas-kortyokban/, tantermi próbafőzetekből szakértői Integritás Café, abból is az első.
Váradi Piroska rendőr ezredes, főosztályvezető megnyitójában néhány alapfogalommal – tudatosság, megelőzés, együttműködés, közös értékek – megalapozta a mai beszélgetést. Elmondta, hogy az Integritás Cafét az a szándék hozta létre, hogy az integritásépítésben dolgozó különféle szervezetek felfrissítsék közös értékdeklarációjukat, és aktivizálják a többnyire papíron meglévő együttműködésüket. Annál is inkább, mert a közös nyilatkozat 2011-es aláírása óta bizony igencsak sok változás történt, amelyek indokolják az aktualizálást.
A három feldolgozott résztéma ennek érdekében született meg a szervezők fejében. Az integritás fogalmának körüljárása talán távoli indításnak tűnhetett, de tapasztalatunk, hogy ha ezt kezdjük firtatni, akkor még szakemberek körében is annyiféle definíció és megközelítés létezhet, ahányan vagyunk. Ezek megismerése és összehasonlítása már önmagában izgalmas, harmonizálásuk pedig felettébb hasznos. Főleg, ha a cél a különböző nézőpontok – és nem ritkán a mögöttük lévő érdekek – között megtalálni a közös nevezőket, majd azok mentén, ahol kell, elindítani, ahol kell, hatékonyabbá tenni az együttműködést. Egyáltalán: mit értünk intézményi együttműködésen? Hogyan kellene valóságosan és hatékonyan együttműködni? Történt-e előrelépés azóta, amióta aláírták a közös nyilatkozatot? Van-e hiányérzet ezen e téren? S ha van, mit lehetne tenni? Az ötletek, jó gyakorlatok és példák minél szélesebb körű megismerése és megismertetése különösen értékes lenne ez ügyben. Az első témát, az integritás fogalmának sokféleségét Mucsi Nóra r. őrnagy segített feldolgozni, a másodikat pedig Alföldy Csilla r. alezredes.
Abban minden résztvevő egyetérteni látszott, hogy az integritás szemléletének terjesztése terén még mindig sok a tennivaló. A szemléletformálás egyik kétségtelenül legnagyobb lehetősége a tanulás. Ezért azt is igyekeztünk megvitatni, hogy ki mit gondol arról, milyen módon tanulható-tanítható az integritás. A résztvevők mennyire ismerik az e téren rendelkezésre álló fórumokat, lehetőségeket, módszereket? És szerintük vajon ezek elegendőek-e? Ha netán nem, akkor érzik-e szükségét a képzések összehangolásának, esetleg egy közös képzési portfólió kidolgozásának? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolására Matécsa Katalin biztatta a szakembereket.
A résztvevők nem fukarkodtak a tapasztalataik, véleményeik megosztásával, s mondhatom, mindhárom témagazda derekasan megdolgozott a gazdag információk összegyűjtésével, rendszerezésével és összegzésével. Az, hogy szín jelesre vizsgáztak, kissé tanárnősen hangzik, mégsem túlzó, hiszen úgy izgultak, mint felelés előtt a nebulók. Egyikük, Nóra egykor valóban az volt: húsz egynehány év előtt még a Rendőrtiszti Főiskolán tanítottam. A nosztalgia nem elég jó szó arra, amit éreztünk, hiszen a tanárnőnek való megfelelési vágya erősen motiválta őt mondandója színvonalas előadásában. Pedig igazán semmi oka nem lett volna izgulni. Mint ahogy két társának, Csillának és Katának se. Okosak, kedvesek, kiváló moderátorok és előadók. És mindhárman szenvedélyesen szolgálják az ügyet, amiért nap mint nap dolgoznak. Nagyon-nagyon büszke vagyok rájuk. És ha számít nekik valamit: maximálisan elégedett is. Az, hogy ezt így, nyilvánosan leírom, talán meggyőzi őket is arról, hogy szakmai és emberi kompetenciáik alapján minden okuk megvolna az önbizalomra. Ha tehetik a dolgukat, hegyeket mozgatnak meg. Remélem, folytatódik a közös alkotómunkánk.
Beszámolóm végére tartogattam egy érdekes személyes adalékot. Moderátori bevezetőmben egy kettős évfordulóra hivatkoztam. Tíz évvel ezelőtt sem Váradi Piroska nem sejtette, sem én nem gondoltam, hogy egyszerre fogunk ünnepelni. Márpedig most ez a helyzet, s még csak nem is külön-külön, hanem a mai Integritás Café jóvoltából együtt. A Nemzeti Védelmi Szolgálat Korrupciómegelőzési Főosztálya és a Police Café is egy évtizedes. És ha ma nem vettük el a kedvét a békésen együtt kávézgató és konstruktívan beszélgető integritási szakembereknek, akkor talán a következő évtizednek együtt futunk neki. A mai első Integritás Café mindenesetre folytatást kíván. Remélem – sőt, annyit elárulhatok, sejtem –, hogy már formálódik az igény valakiben a tizenhat meghívott résztvevő közül, hogy jövőre megrendezze a másodikat…
Én mindenesetre örülök, és köszönöm, hogy az elsőnek a megszületése körül bábáskodhattam.