Gyermekvédelmi Police Café Szegeden
A 175. rendőrkávéházból moderátorként megint magam tudósíthatok, bár az adventi Police Café képeslapok is érkeznek szép számmal. A rendőrkávé illata még az év utolsó néhányhetében is belengi az országot. Időrendben Jász, Fejér, Zala, Nógrád, Budapest, Borsod, Csongrád és a jövő héten még Bács – igazán kellemes, karácsonyra készülődős, rendőrkávéházi körkapcsolás.
Ma Szegeden beszélgetett egymással harmincöt szakember. Mind csupa olyan, aki Csongrád-Csanád vármegyében – így vagy úgy – a gyermekekkel foglalkoznak. Igazi szakmaközi párbeszéd volt ez egy borúsnak induló, de mégis derűssé váló csütörtök délelőtt a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár Digitális Laborjában. Amikor harminckét ével ezelőtt utoljára itt jártam, még nem volt ilyesmi. Bevallom, nem kis nosztalgia fogott el, amikor beléptem az épületbe, hiszen egyetemistaként sokat jártam ide.
A mai Caféban jelen lévők kivétel nélkül mindannyian különlegesen elhivatottak a gyermekek védelme iránt. Akár szociális vagy jogi, pedagógiai vagy gyámügyi, egészégügyi vagy rendészeti szemüvegeken át, de valamennyien a gyermekek érdekeit nézik, és helyzetük javításán dolgoznak. Te vannak problémákkal, elakadásokkal, a jogszabályok és intézményrendszer működéséből fakadó korlátokkal. De ami fontosabb: jószándékkal, megoldási javaslatokkal, ötletekkel, egyedi, helyi jó gyakorlatokkal is. Ha más nem, csupán ezek megosztása is elég indok lenne egy ilyen társaság összeültetésére. De a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi és bűnmegelőzési szakembereinek ennél nagyobb – és egyáltalán nem titkos – vágyuk van. Rendezvényükkel az élére szerettek volna állni annak a kezdeményezésnek, amellyel egy új módját kínálják a szakemberek közötti informális összefogásnak. Hogy miért éppen a Police Café technikát gondolták erre a legalkalmasabbnak, az sem olvasóim, sem a ma itt ülők számára nem igényel különösebb magyarázatot. Sőt, ha valaki más is kedvet kapna hozzá, íme a hozzávalók: egy kellemes hely, némi pogácsa, ásványvíz és persze kávé, minőségi idő, adekvát témák, valamint a hozzájuk rendelt témagazdák és vendégek.
A négy téma itt most konkrétan a következő volt: a szakemberek közötti kommunikáció; a jelzőrendszer, mint a szakterületek közötti hatékony és érdemi együttműködés formája; a különböző szakterületek kompetenciahatárai; egy szegedi forenzikus ambulancia létrehozása.
A négy témagazda pedig a témák sorrendjében: Lantainé dr. Szecskó Nóra, a Szegedi Járási Hivatal Gyámügyi Osztály vezetője; Tóthné dr. Dávid Gabriella, a Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség csoportvezető ügyész; dr. Dani Orsolya r. főhadnagy, a főkapitányság Vizsgálati Osztályának helyettes vezetője és dr. Tóth Anita Réka igazságügyi orvosszakértő.
Elkötelezettségük és szakértelmük mellett moderátori kompetenciájuk is bizonyítást nyert. A kellemes munkazaj, a személyes történetek, a helyi sajátosságok és az egymásra találások pedig újra megerősítették: a rendőrkávé serkentőleg hat a valódi párbeszédre. De ne álljunk meg itt! Pörgesse föl a közös cselekvéseket is!
A rendezvényt megnyitó Abaházi Dávid r. őrnagy, mb. bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes és M. Toronykőy Márta r. alezredes, bűnmegelőzési osztályvezető igazán büszkék lehetnek arra, hogy a résztvevők érdeklődését és aktivitását mindvégig, még időn túl is sikerült fenntartani. Sőt, a kitartásukat és elhivatottságukat még fokozni is. Mert valahogy nekem úgy tűnik ma – is –, hogy ahol nagyobb a szükség, ott nő az elszántság is. Ha ők nem adják össze a szétforgácsolt, de még mindig meglévő erőiket, akkor a helyzet nem lesz jobb…
A gyermekvédelem témájának szentelt szegedi adventi Police Cafénk is jelzi: közeledik a karácsony. A szeretet ünnepén vajon hány gyermeknek nem adatik meg az idén – sem – az örömteli várakozás és a legnagyobb ajándék: az óvó-szerető családi fészek? A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Fecskefészek nevű programjához kapcsolódva a 2024. december 12-én együtt kávézó gyermekvédelmi szakemberek talán néhány angyaltollal hozzájárultak egy-egy konkrét fészek építgetéséhez vagy legalább javítgatásához…
(A fotók részben saját készítésűek, részben a police.hu oldalról származnak.)