Police Café Extra 104. – Police Café képeslap Ózdról
Tegnap Ózdról is érkezett egy adventi Police Café képeslap. A feladás helyének nevére talán sokan felkapják a fejüket. Igen, régi álom valósult meg 2024. december 11-én: Ózdon is rendezett egy Roma Police Cafét a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya. Önként, ráadásul az idén már a másodikat! Ezzel most szereztek némi előnyt a többi megyéhez képest, de jól van ez így, az ilyen versengést szeretem. Polyák Ferenc beszámolója következik.
Idén még egy rendőrkávézás várható, Kiskunfélegyházán, december 17-én, és aztán zárjuk a 2024-es szezont. Jövőre pedig folytatása következik…
***
Az idei második Roma Police Café Borsodban, ezúttal Ózdon
A tavalyi országos sorozat után idén 2024. december 11-én az Ózdi Rendőrkapitányság szervezésében vármegyénkben már a harmadik alkalommal rendeztünk helyi szintű Roma Police Cafét.
A Hotel Ózd jóvoltából a náluk lebonyolított eseményen a rendőrkapitányság illetékességi területén élő roma lakosság problémáit vitatták meg a meghívottak. A Roma Police Cafét Soós Attila r. alezredes, az Ózdi Rendőrkapitányság vezetője nyitotta meg, azt Polyák Ferenc r. főhadnagy, a B.-A.-Z. Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési főelőadója moderálta.
A helyi roma vezetők, a roma kisebbségi önkormányzati képviselők, továbbá a roma lakossággal kapcsolatban álló hatóságok és szervezetek, így a rendőrség, a családsegítő, a gyámhivatal munkatársai, az oktatási intézmények vezetői, továbbá az Ózd és Térsége Szociális, Egészségügyi és Gyermekjóléti Integrált Intézmény, a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió, a Máltai Szeretetszolgálat, a Polgárőrség, az Ózdi Városi Rendészet, valamint a védőnői szolgálat képviselői részéről őszinte, nyílt, valós párbeszéd alakult ki.
A Roma Police Cafén az alábbi témaköröket dolgoztuk fel:
- Sorra vettük a helyi roma lakosság mindennapjaira, életére leginkább jellemző, azt leginkább meghatározó, befolyásoló tényezőket.
- A rendőrkapitányság illetékességi területén élő cigány kisebbség és a rendőrség kapcsolatának jelenlegi helyzetéből kiindulva – amelyet a résztvevők jónak minősítettek – az együttműködés még szorosabbá tételére konkrét javaslatok születtek.
- Mint nyáron a taktabáji Caféban, itt is kiemelt témakör volt a roma fiatalok edukációja. A beszélgetőtársak elengedhetetlennek tartották a szemléletformálásukat és számukra olyan kitörési pontok ajánlását, amelyek stabil jövőképet és kiszámítható megélhetést nyújthatnak. Ilyen perspektíva lehet a rendészeti életpálya választása. A jelenlévők egyetértettek abban is, hogy az iskolák ezt a feladatot önmagukban, saját eszközrendszerükkel nem képesek megvalósítani. Mindezért kiemelten fontos a szülők megszólítása, bevonása ebbe a munkába. Ennek érdekében minden, a Roma Police Caféban megjelent hatóság és szervezet hatékony együttműködésére van szükség. A helyi szülői, lakossági fórumok, pályaorientációs napok, újszerű oktatási módszerek és különösen a helyi sajátosságokhoz igazított bűnmegelőzési programok alkalmazása, továbbá a roma kisebbségekkel közösen lebonyolított rendezvények, valamint a pozitív példák állítása a fiatalok számára a közösen megfogalmazott célok megvalósítását egyaránt szolgálhatnák.
- A rendezvény résztvevői őszintén beszéltek a helyi roma kisebbség szubjektív közérzetét leginkább befolyásoló kriminológiai tényezőkről is. Egyetértés volt abban, hogy a bűnelkövetővé, valamint áldozattá válás megelőzése, a még fennálló, sajnos időről időre érzékelhető sztereotípiák felszámolása a lakosság és a hatóságok közös érdeke. Elmondásuk szerint ennek a munkának a hatékonyabbá tételében, az ehhez szükséges információknak a helyi lakosság minél szélesebb köréhez való eljuttatásában, a rendőrség iránti bizalom növelésében a roma kisebbségi önkormányzatok képviselői a jövőben az eddigieknél még nagyobb szerepet fognak vállalni.
Amit mi, közreműködő rendőrök a résztvevők visszajelzései alapján a helyszínen láttunk, érzékeltünk, tapasztaltunk:
- A kezdetben felmerült szkeptikus felhangokkal szemben a meghívottak egyre felszabadultabban, jó hangulatban, őszintén, a meghatározott témák mentén vetették fel a problémákat, és azok megoldására konkrét javaslatokat fogalmaztak meg.
- A közvetlen és nyílt közös problémamegbeszélés meghozta gyümölcsét, hiszen többen telefonszámot cseréltek. A hálózatosodás, a kölcsönös megértés és bizalom mentén javulhat az együttműködés.
- Hogy már ma itt elindult valami, azt az is mutatja, hogy az eszmecsere a szakmai program befejezését követően a terített asztal mellett kötetlen formában még jó ideig folytatódott.
Ismét feltehetjük a kérdést: szükség van-e még további helyi szintű Roma Police Cafékra? Az általunk látottak, hallottak alapján nagyon úgy tűnik, hogy a válasz egyértelmű igen.
Café Katának pedig valamennyi szervezésben és lebonyolításban részt vevő kollégám nevében ezúton is köszönöm szakmai támogatását. Remélem, hogy legközelebb ráér, és beül közénk, mert szeretnénk, ha látná, hogyan gyakoroljuk, amit tavaly megtanított nekünk.
Tisztelettel és üdvözlettel:
Polyák Ferenc r. főhadnagy, bűnmegelőzési főelőadó
(Fotók: B.A.Z. vármegyei Rendőr-főkapitányság, Illetve BOON.hu)