Ismét Roma Police Café Kiskunhalason
A kiskunhalasi Rostás László Cigány Közösségi Ház már harmadik alkalommal adott otthont a cigányok és rendőrök közötti komoly párbeszédnek. Most minden eddiginél többen, mintegy hatvanöten gyűltek össze, hogy a közös biztonságról beszélgessenek a speciális aromájú rendőrkávé mellett. A helyszíni tudósító ezúttal én magam vagyok, mert – az egyébként 183-dik – Police Caféban örömömre ott lehettem, és moderálhattam a rendezvényt.
***
Immár hagyománnyá vált, hogy a kiskunhalasi Rostás László Cigány Közösségi Ház kínál ideális helyszínt a Bács-Kiskun vármegyéből 2018. december 6-án hódító útjára indult Roma Police Cafénak. Ez a mostani már a harmadik volt a sorban, ami bizonyítja, hogy mind a vármegyei roma közösséget, mind az ottani rendőröket érdemes volt rászoktatni erre a fajta párbeszédre. A 2018-as ismerekedés-közeledés után 2023 májusában a kábítószerek fogyasztásának elharapózása adta a szomorú apropót a második találkozónak. Most, a 2025. április 4-ei rendőrkávéházban pedig az alábbi négy téma került terítékre: 1. Normativitás a családban; 2. A szerhasználat evolúciója és társadalmi hatásai; 3. Fokozódó erőszak; 4. „Tükör” (Visszajelzés a rendőrségnek).
Az első és a negyedik témák gazdái már sokszor bizonyították, hogy igencsak gyakorlottak a műfajban. Farkas Tamás r. alezredes, aki jelenleg a Kiskunmajsai Rendőrőrs parancsnoka, a kezdetektől, 2016-tól, dr. Rekedt Gréta r. főhadnagy, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács vármegyei titkára pedig 2020-tól csatlakozott a Police Cafék bács-kiskuni csapatához. Ezúttal is hozták a formájukat. De nem vallott szégyent a most debütáló Dóka Márton r. őrnagy, a Kiskőrösi Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztályának vezetője és Bűdi Bálint Ferenc r. őrnagy, a Kecskeméti Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztályának vezetője sem, akiknek ezúton is üzenem, hogy kiváló szereplésükkel teljes jogú tagságot nyertek. Remélem, hogy nekik még az lesz alkalmuk saját rendőrkávéházat nyitni…
S hogy ez nem pusztán vágy, arra minden esély megvan. Dr. Vaslóczki Ferenc r. ezredes, rendőrségi tanácsos, rendészeti rendőrfőkapitány-helyettes – akkurátus vezetőként és egyben innovatív Police Café nagykövethez méltón – zárszavában ugyanis már feladatot is szabott a kollégáinak.
Szeretné, ha 2025. október 31-ig mind a hét Bács-Kiskun vármegyei rendőrkapitányság illetékességi területén rendeznének egy-egy Police Cafét, ezzel megint újat alkotni és példát adni más vármegyéknek is. Azt már én tettem hozzá, hogy az összegzésre kiváló alkalom lehetne a Mikulás nap, hiszen 2018-ban minden akkor kezdődött. A helyszín pedig nem is kérdéses: ugyanitt. Jövök, moderálok, s ünnepelhetjük a hetedik évfordulót. Ferivel való újra találkozásunknak pedig a tizedik esztendeje fog kitelni akkortájt, hiszen minden 2015 őszén kezdődött Balatonföldváron egy vezetői konferencián.
A cigány kultúra ebben a házban nyilvánvalóan otthon van, és ezt a tényt a szervezők most is kihasználták. A rendezvény előtt a helyi és vármegyei cigány közösség és a rendőrök is – immár szintén szokásosan – ünnepélyes megemlékezéssel és koszorúzással tisztelegtek a Közösségi Ház névadója, Rostás László előtt.
Azután dr. Gulyás Zsolt r. dandártábornok, rendőrségi főtanácsos, vármegyei rendőrfőkapitány megnyitója következett.
Közvetlenül a rendőrkávéházi beszélgetés előtt a csodálatos hangú fiatal tehetség, Antóni Sára énekelt a vendégeknek.
Majd a délelőtt során még két alkalommal, egy-egy asztalforduló között, a Halasi Csillagok kis társulata mutatott be autentikus cigány táncokat. Ők olyan tehetséges környékbeli roma gyerekek, akiket ezen a néven fog össze Szabó Tünde, hogy a cigány kultúrát és hagyományokat ápolják.
A legelső Roma Police Café végén, ha táncra nem is, de bizony dalra fakadtam, hiszen másfél évtizedig a Tápiómente Néptáncegyüttes kis kórusának tagjaként sok cigány dalt tanultam. Most nem akarván versenyre kelni Sárával, inkább csak a rendezvény végén odaillő „Isten hozzád”-ot mondtam el lovári nyelven – még ha nem is teljesen helyesen. De szerencsére a közönség soraiból többen kedvesen kiigazították a ragozást, valahogy így: T’aven baxtale!
Kedves halasiak! Örülök, hogy részese lehettem ennek a kellemes és még az eddigieknél is fesztelenebb és őszintébb párbeszédnek, és remélem, találkozunk még!
(Fotók: Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság és saját készítés)