Közlekedésbiztonsági Police Café Kecskeméten
Megvolt a 184. Police Café is, mégpedig egy héten belül ismét Bács-Kiskun Vármegyében. Alig szedegettük le a terítőket és az asztaldekorációt Kiskunhalason, megint kedves bács-kiskuni rendőreim között találtam magam. 2025. április 11-én Generációk országútján címmel az idősek közlekedésbiztonságát a fókuszba helyező Police Cafét tartottunk a kecskeméti Katona József Könyvtárban. Igazán méltó hely a költészet napján…
***
A bács-kiskuniak mindig kitalálnak valamit. Bár az ötlet, hogy az időskorúakkal is e műfaj mentén törődjenek, számukra egyáltalán nem új, hiszen több ízben volt már rá példa. 2017-ben a megye mind a hét városára kiterjedő Police Café sorozatot rendeztek az őket érintő problémák kapcsán https://policecafe.hu/michelangelo-es-a-rendorok-police-cafe-zarorak/. Igaz, akkor még nem a célcsoport tagjait ültették le az asztalokhoz, hanem azokat a szakembereket, akik velük foglalkoznak. De 2020 októberében dr. Rekedt Gréta által rendezett Police Caféban a témagazdák már az idősekkel beszélgettek https://policecafe.hu/rendorkavehaz-nyugdijas-belepovel/.
A mostani téma felettébb aktuális. Az idősödő emberek mobilitása – főleg napjainkban, a 21. század elejének technikai körülményei között – rengeteget és gyorsan változik. Sokan, akik korábban maguk is gépjárművet vezettek, ma már nem teszik. Dicséretes, ha ez a tény saját belátásukon alapuló döntésük eredménye. Ám vannak olyanok is, akik a volán mögé ülnek, noha tompuló érzékszerveik, lassuló reflexeik nehézkessé teszik közlekedésüket, amivel nyilvánvalóan zavarják a forgalmat. De ha nem autóval, akkor motorral, kerékpárral vagy gyalogosan kelnek útra, és bizony az sem veszélytelen. És bár korántsem igaz, hogy csak az idősebb közlekedők okoznak gondot, a velük szemben meglévő sztereotípiák és előítéletek igencsak erősek. Ezeket a helyi rendőrség részéről „Megbélyegzés – társadalmi partnerség” címmel Farkas Attila r. főtörzszászlós, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság baleset-megelőzési előadója, „Generációk és ütközések” címmel pedig az egészen fiatal korosztályt képviselő Dovicsin Máté, a Kecskeméti Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzat korábbi elnöke igyekezett összeszedni és – amennyiben ezen a fórumon a résztvevők körében lehetett – csökkenteni.
A gépjárművezetés azonban nemcsak fizikai és mentális készségek dolga, amelyek felmérése és ez alapján a vezetői engedélyek kiadása orvosi feladat. A közúti közlekedést a KRESZ is szabályozza, ami mindenkire vonatkozik. „A szabályozás lehetőségei – ajánlások” című téma mentén Major Róbert r. ezredes, r. főtanácsos, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara Közbiztonsági Tanszékének vezetője erről beszélgetett a résztvevőkkel.
A jogszabály mellett a társadalmi szokások is meghatározzák a közlekedési kultúrát és morált. Hogy mennyiben beszélhetünk manapság ilyesmiről, azt Homoki Tamás, Kecskemét Megyei Jogú Város alpolgármestere, egyébiránt közlekedési szakjogász járta körül az öt asztaltársasággal.
De természetesen volt nyugdíjas témagazdánk is, Kocsisné Móczár Julianna, a Kiskunfélegyházi Senior Örömtáncosok vezetője személyében, aki pedagógusi évtizedeit le sem tagadhatta volna, hiszen nagyon alaposan, a megértetni vágyás szenvedélyével dolgozta fel a „Változó kor – változó mobilitási igények” című témát.
A rendezvény ötlete a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság és a CédrusNet Kecskemét nevű innovatív és tenni akaró közösség együttműködéséből indult. Utóbbi koránt sem hétköznapi és nagyon tiszteletre méltó célja az idősödéssel szembeni sztereotípiák helyett új irányokat mutatni, és lehetőséget biztosítani azok számára, akik aktívak akarnak maradni. „Mert az idősödés kérdése számunkra nem probléma, hanem feladat – amikor ez még nincs elkésve.” – írják honlapjukon. Szakmai vezetőjükkel, Molnár Szilárd szociológussal örömmel ismerkedtem meg, miközben csak úgy folyt a szó a Rendőrkávéházban.
Részben a vele való beszélgetés és közösségük szép küldetése, részben a hely szelleme – hiszen mégis csak egy könyvtárban voltunk, ráadásul a költészet napján – eszembe juttatta Weöres Sándor Öregek című versének egy sorát, amelyben – nyilván véletlenül – felsejlik egy, az alkalomhoz illő kép:
„És ha az utcán bottal bandukolnak,
idegenül néz a napsugár is
és oly furcsán mondja minden ember:
»Jónapot, bácsi.«”
Az már megint csak hab a tortán, hogy a verset a költő Kecskemét híres szülöttének, Kodály Zoltánnak ajánlotta, aki meg is zenésítette, s vagy tíz éven át énekeltük az Ifjú Zenebarátok kórusával Ugrin Gábor karnagy érzékeny vezetésével…
A hatvan résztvevő a négyórás pezsgő hangulatú beszélgetésen azonban még csak el sem fáradt. Jóllehet péntek délután volt, még a nyugdíjasok is energiával telve távoztak, és méltatták a rendezőket, hogy ilyen remekül megszervezték ezt az eszmecserét. S persze szokásosan azt kérdezgették: mikor lesz a következő.
Nos, jó hírünk van. Dr. Vaslóczki Ferenc r. ezredes, rendőrségi tanácsos, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság rendészeti főkapitány-helyettese ugyanis most sem maradt ötlet nélkül: ősszel egy sajátos „visszavágót” szeretne, ám hogy ennek mi a lényege, azt egyelőre fedje jótékony homály…
(Fotók: hiros.hu)
A rendezvényről a hiros.hu így adott hírt:
Az idősödő korosztály véleményét kérte ki a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság