Police Café Extra 116. – Egy elkallódott Police Café képeslap Mátraverebélyből
Érdekes eset forog fenn: egy több mint egy éve elkallódott Police Café képeslap érkezett a szerkesztőségbe. Nem firtatom, hol vesztegelhetett, fogjuk a drótpostagalambra a késlekedést. A lényeg, hogy kézhez kaptam, és mindjárt közre is adom. És bár utólag és némi szerkesztői megjegyzéssel, de természetesen a Rendőrkávéházak sorába is beillesztem, 187.-ként. Ilyen még nem volt, de most van. És valami azt súgja, hogy még lesz is… Gál Veronikának köszönöm, hogy utólag is elpostázta, s ezáltal egy kis időutazásra adott lehetőséget. 2024. március 12-őt írunk, és Nógrádba, közelebbről Mátraverebélyre megyünk.
***
Kedves Café Kata!
Talán te is tudod, hogy Mátraverebély Nógrád vármegye hátrányos helyzetű települései közé tartozik. Több nehézséggel küzd, amit már sokan, sokféleképpen próbáltak megoldani. Most a Police Café módszerrel igyekeztünk megtalálni azokat a kapcsolódási pontokat az érintett szervezetekkel, vezetőkkel, amiken keresztül pozitívabb irányba terelhetjük a település lakosainak biztonságérzetét és a falu megítélését.
A programra 2024. március 12-én került sor a Mátraverebélyi Polgármesteri Hivatal tanácstermében 17 fő részvételével. Az asztaloknál képviseltették magukat a helyi óvoda, iskola, hivatal munkatársai, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nógrád vármegyei tagjai, a területileg illetékes család- és gyermekjóléti szolgálat vezetői, a Nógrád Vármegyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, valamint – természetesen – a rendőrség tagjai.
Az egyik témagazdának a programot igen jól ismerő – többszörös asztalgazda – Medve Juditot kértük fel, akinél – 40 éves rendőrszakmai tapasztalata okán, jelenleg a Salgótarjáni Áldozatsegítő Pont vezetőjeként – biztosra vehettük, hogy ezt a feladatot könnyedén megoldja. A második asztalgazdánk Mester Gábor rendőr őrnagy volt az illetékes Rendőrkapitányságról, aki bár teljesen új volt ebben a témafeldolgozási technikában, jól abszolválta feladatát. Harmadik témagazdánk Berki Judit, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nógrád vármegyei szervezetének vezetője volt, aki szintén több évtizedes múlttal rendelkezik szakmájában, a település és a térség problémáival is tisztában van. A moderátori feladatokat Tóth Szabolcs rendőr őrnagy, a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának vezetője vállalta magára.
A programot a településen egyre inkább megjelenő kábítószer-probléma miatt szerveztük meg. Témáink a jelenlegi általános helyzetet és a legsúlyosabb problémákat, az ide vezető okokat és a lehetséges megoldásokat taglalták.
A gondok forrásaként számos okot felsoroltak a résztvevők, többek között megjelent az, hogy a szegregáció mértéke nagyon nagy a faluban, napi szintű a deviáns viselkedés, amely mára már mintaként jelenik meg a felnövekvő generációnál, magas az alulképzettek száma, ami szociális gondokhoz vezet, ez pedig bűncselekményeket szül, így az ott lakók nem érzik magukat biztonságban a településen.
Az asztalok beszélgetéseibe belehallgatva azt tapasztaltuk, hogy a közös asztalhoz ültetett szociális szakemberek, pedagógusok, helyi lakosok, romák és rendőrök milyen gyorsan meg tudták találni a problémák megoldását elősegítő közös hangot, és bár a legtöbben ismerték egymást, mégis érdeklődve, nagy kíváncsisággal hallgatták meg a másik véleményét, tapasztalatait ilyen újfajta szituációban, túlnőve a vegyesbolt vagy a posta előtti hétköznapi, informális beszélgetésen.
A program végén további párbeszédeket, telefonszámcseréket is észrevettünk, és ezt látva bízunk benne, hogy ez a Rendőrkávéház is elérte célját.
Gál Veronika rendvédelmi alkalmazott
Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztály
(Fotó: Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság)