Police Café Extra 117. – Police Café képeslap Székesfehérvárról
Pár hónapja állapítottam meg, hogy Fejér vármegye szépen zárkózik föl a többedik Rendőrkávéházat szervezők közé. Ezt most a függőségekkel és az ellene való fellépéssel foglalkozó 2025. május 7-i rendezvényükkel is bizonyították. Az erről tudósító Police Café képeslapot dr. Vörös Ferencné Móni, a szervező küldte pár nappal az esemény után.
***
DELTA Police Café elnevezéssel a kábítószer-használat és -terjesztés veszélyeiről, valamint azok büntetőjogi következményeiről szóló szakmai találkozót szervezett a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.
Meghívtuk az Alba Bástya Családsegítő és Gyermekjóléti Központ munkatársait, a drogprevenciós szervezetek vezetőit és tagjait, szociális és iskolai segítőket, a Székesfehérvári Diákönkormányzat vezetőit, iskolaőröket, a Roma Kissebségi Önkormányzatot, pedagógusokat és a rendőrség szakembereit.
A rendezvényre a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság tantermében 2025 május 7-én 10.00 órától került sor.
A prevenció területén az elmúlt időszakban igyekeztünk olyan programokat megvalósítani, amelyek minden korosztály számára elérhetőek és befogadhatóak. Figyelembe vettük a korosztályok igényeit, elérő kommunikációs csatornáikat, elérhetőségük színtereit. Először a rendőrség szemszögéből közelítettük meg a probléma feltárását és az ezekre reagáló bűnmegelőzési lehetőségeket, főleg a keresletcsökkentést figyelembe véve. Különböző megjelenéseink során tapasztaltuk, hogy több szervezet is zászlajára tűzte a drogprevenciót, és mindenki a maga területéhez igazítva próbálja is megadni a lakosságnak a tájékoztatást.
Úgy gondoltuk, hogy ezt a sokirányú tevékenységet egy cél felé kellene irányítani és szervezetebbé tenni. Ezért egy olyan módszerhez folyamodtunk, amely már több mint egy évtizede nagy segítséget kínál az irányok megtalálásában, a lehetőségek kiaknázásában és a közös gondolkodás elsajátításában. Ez a módszer pedig a Police Café, amely bizonyította, hogy sokféle problémára megoldást találhatunk.
A több területről korábban is bevont szereplőknek más és más elképzeléseik, ötleteik voltak, amelyek sok esetben egymásra épültek, de olykor egymás mellett, párhuzamosan futottak. Ám a tapasztalat azt mutatja, hogy összehangoltan több eredményt lehet elérni.
40 meghívót, felkérőt küldtünk ki, és mindenki meg is jelent, ami azt tükrözi, hogy a szakmai partnereket is érdekelte a téma, és fontosnak tartották ezt a megbeszélést. Az asztaltémák az alábbiak voltak:
- prevenciós színterek és a korosztályok elérhetőségei;
- a prevenciós módszerek rövid és hosszú távú hatékonysága az egyes korosztályok körében;
- jó gyakorlatok, programok tapasztalatai, várható eredményességük;
- együttműködési lehetőségek a drogprevenció területén, további szervezetek bevonása a programokba;
- a lakosság érzékenyítésének lehetőségei a kábítószer-prevencióban.
A témakörök kidolgozása és a témagazdák összefoglalója nagyon sok kérdésre megadta a választ. Mindenki egyetértett azzal, hogy a területén jól tevékenykedik, sok feladatot végrehajt, azonban egymás mellett haladunk, és nem érnek össze a szálak, pedig hatékonyabb lenne az egymásra épülő programok megvalósítása. Az érdekek összehangolása, a közös célok megfogalmazása közös gondolkodást és feladat-végrehajtást igényel. Ezen a Police Cafén megismertük egymás munkáját, a nehézségeket és a problémákat, és lehetőségeket kerestünk és találtunk a szervezetek közötti munkakapcsolatok aktivizálására.
Nem kapkodtunk, nem siettettünk senkit, mégis fegyelmezetten betartottuk az asztaltársaságok számára szabott időhatárokat. Úgy vélem, mindenki megelégedetten, felvillanyozva állt fel az asztaltól, ilyen és ehhez hasonló megjegyzésekkel: „Felhívlak és egyeztetünk.” „Találkozzunk megint és beszéljük meg!” „Szervezzük meg közösen, gyertek velünk!”
Már ezért is megérte inni egy jó rendőrkávét!
Üdvözlettel:
Dr. Vörös Ferencné r. alezredes
a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője
Az eseményről a police.hu oldalán is olvashatnak.
(Fotók: police.hu)