Police Café Extra 120. – Police Café képeslap Kőbányáról
A kedves olvasónak is feltűnhet, hogy ez a tavasz elég sűrű. Egyre-másra szaporodik a Police Cafék száma, ráadásul az utóbbi időben az önkiszolgáló változatra nőtt meg a kereslet. 2025. május 21-én két helyen is kávéztak rendőrök és civilek. A Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a X. kerületi Rendőrkapitányságon, illetve a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyeiek Jászberényben kínálták a vendégeket a sajátos zamatú itallal. Küldték is róla az élménybeszámolót mindketten. Gratulálok nekik, újra és újra, és örülök, hogy egyre több fővárosi és vidéki Rendőrkávéházat nyitnak az én kedves rendőreim.
***
Kedves Café Kata!
A tegnapi napon ismét egy nagyon jó hangulatú és szakmailag építő Roma Police Café rendezvény zajlott a BRFK X. kerületi Rendőrkapitányság épületében. A programról készített képeslapot sok szeretettel küldöm, pár fényképpel együtt.
Egy ősziesen hűvös május 21-ei nap. A BRFK X. kerületi Rendőrkapitányság épületének IV. emeleti tárgyalóterme. Huszonnégy lelkes és kíváncsi szakember. Négy asztal, négy asztalgazda és négy különböző nézőpont a mindennapjainkat érintő függőségekről.
A BRFK Bűnmegelőzési Osztálya a kőbányai rendőrkapitánysággal közösen szervezett „Mindennapjaink függőségei” címmel Roma Police Cafét, ahol a kerületben dolgozó pedagógusok, a gyermekjóléti szolgálat munkatársai, a családsegítők, a helyi önkormányzat, illetve a roma önkormányzat képviselői ültek le egy-egy asztaltársasághoz párbeszédet folytatni. A rendezvényt Baricska Norbert Tamás r. alezredes, a X. kerület rendőrkapitánya nyitotta meg, majd dr. Osztoicsné Czéder Andrea r. alezredes a BRFK Bűnmegelőzési Osztály vezetője köszöntötte a résztvevőket, külön kiemelve a témagazdákat.
A Roma Police Cafét moderátoraként igyekeztem könnyed, laza, mégis elgondolkodtató, a témához fűződő kérdésekkel megnyitni, hogy egy oldottabb, barátságos légkört teremtsek. A közös nevetés és annak a felismerése, hogy a függőség témája mindenkit érint, megadta az alaphangulatot a beszélgetéshez, elmélkedéshez, illetve a bátorságot is ahhoz, hogy saját történeteiket, kérdéseiket is megosszák egymással a résztvevők.
Ezt követően ismertettem a Police Café kreatív kommunikációs módszert és a program menetét, és elkezdődhetett az érdemi közös munka.
Az első téma „A közösség ereje – Hogyan segíthetjük egymást a függőség útvesztőiben” címet kapta, és Balogh Ernő, a Fővárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke volt a témagazda. A beszélgetései során az életből vett példákon keresztül hozta közelebb résztvevőkhöz a roma kultúrát, a roma közösségekben rejlő potenciális lehetőségeket résztvevőkhöz. Kiemelte azokat a közösségépítő programokat, sportolási lehetőségeket, amelyek védőhálóként jöhetnek szóba a függőségek kapcsán felmerülő problémák kezelésében. Kitért a prevenció fontosságára, a hiteles szakemberekkel történő együttműködésre, illetve a pozitív példaképek keresésére és a velük való közös kampánymunkára.
A második téma címe a „Digitális szabadság vagy rabság? – Függőség és felelősség a neten.” volt. A témagazda szerepét dr. Baracsi Katalin internetjogász vállalta, aki a saját széleskörű tapasztalataival, történeteivel rendkívül izgalmas beszélgetéseket vezetett. Az eszmecsere során több fontos kérdés is felmerült, amelyek tovább gondolásra érdemesek. Ilyen például a szülők felelősségének kérdése abban, hogy mikortól engedik a gyereknek az okoseszköz használatát, és ha nem engedik, akkor azzal esetleg milyen hátrányba helyezik a gyereket, milyen példát tudnak mutatni ők maguk, amikor teljesen más ismeretekkel rendelkeznek az Internet világáról. Illetve hogy az Internethasználat ugyanúgy lecsenghet-e idővel, mint egy divatirányzat? Szó esett olyan szervezetekről/programokról, amelyek a szabadidő hasznos eltöltésére adnak alternatívákat. A résztvevők inspiráló történetekkel színesítették a beszélgetéseket.
A harmadik téma a „Segítséget kérni – De hogyan és kitől?” szólt. A beszélgetést Papp Diána Noémi r. alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa irányította. A függőségek kapcsán talán az egyik legnehezebb kérdés a segítségkérés mikéntje. A beszélgetések során szó esett a prevenció fontosságáról, az új megelőzési programokról, az érintettek elérésének lehetséges formáiról, az ártalomcsökkentésről és az együttműködési lehetőségekről. A segítségkérésben az önismeretre és a tudatosságra helyezték a fókuszt. A segítő szakemberek kapcsán pedig a motiváltság, szakmai hitelesség került szóba.
A negyedik téma a „Veszélyzónák – Mi a prevenció szerepe a függőségek kapcsán?” elnevezést kapta. A témagazda, Koós Judit c. r. őrnagy, a X. kerületi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadója járta körbe azokat a veszélyzónákat, ahol a függőség megjelenhet, illetve segítségével sorra vették, milyen prevenciós lehetőségek vannak a szakemberek kezében. A fő hangsúlyt a közösség szerepére helyezték, arra, hogy milyen mintákat látnak, milyen tevékenységeket folytatnak. Kitértek az iskolai közösségekre, azon belül is a pedagógusok szerepére, hogy mennyire fontos az értékteremtő, szemléletformáló hatásuk. Elhangzott, hogy a szakemberek milyen problémákkal szembesülnek a hétköznapok során, és azokra milyen megoldási ötletek lehetnek. A prevenció kapcsán pedig a saját programok, prevenciós üzenetek marketingjéről esett szó.
A „Mindennapjaink függőségei” című Roma Police Café rendezvény beszélgetései rávilágítottak arra, hogy a függőség nem feltétlenül egyéni küzdelem, hanem közösségi kihívás is, amelyre csak együtt, egymásra figyelve és a szakmai tudásra támaszkodva találhatunk valódi megoldást. A különböző nézőpontok találkozása azt mutatta meg, hogy a megelőzés, a támogatás és a szemléletformálás minden közösség együttes felelőssége. A módszer pedig ismét bizonyította, hogy a szakembereket érintő problémák elleni hatékony fellépés nem képzelhető el nyitott párbeszéd, közösségi összefogás és elkötelezett szakmai jelenlét nélkül.
Takács Anna r. százados, kiemelt főelőadó, BRFK Bűnmegelőzési Osztály
(Fotók: Budapesti Rendőr-főkapitányság; police.hu)
Az eseményről a police.hu is beszámolt.