Police Café Extra 124. – Police Café képeslap Kunmadarasról
Majdnem egy hónapot kellett várni erre a Police Café képeslapra, de érdemes volt. Vojter-Szabó Zita küldött ismét élvezetes beszámolót a Kunmadarason 2025. június 12-én megrendezett Police Caféból, ami a 207. volt a sorban. Ugyanakkor Roma Police Caféból a 41.
***
Kedves Café Kata!
A speciális zamatú kávénkból főztünk jó pár adagot június hónapban, nem is egyszer, hanem rögtön kétszer is Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében. Előbb Kunmadarason 2025. június 12-én, aztán Jászapátiban 2025. június 26-án kínáltuk vendégeinket a forró feketéből. A kunmadarasi Roma Police Caféban jómagam asztalgazdaként foglaltam helyet. A Jászapátiban megtartott rendezvényen sajnos más szolgálati elfoglaltság miatt nem tudtam részt venni, azonban egy képeslap majd arról a rendezvényről is érkezik hozzád a program háziasszonyától. Előbb-utóbb csak utolérjük magunkat.
Amikor a Roma Police Cafék sora lassan két éve elkezdődött, mi már akkor tudtuk, hogy bizony ebből a speciális kávéból kérünk még. Míg tavaly csak egyet „főztünk”, addig az idén már három rendezvény megszervezését tűztük ki célul a vármegyei közrendvédelmi szakterülettel közösen. Mert igen, maradt a régi jól bevált recept, amely szerint a rendészet fogta össze és szervezte meg ezeket a programokat, a bűnmegelőzési munkatársak csupán a kezdeményezői, illetve a végrehajtásban segédkező „kukták” voltak.
Így volt ez a Kunmadarason megrendezett Roma Police Caféval is, amelynek a helyi önkormányzat igazán impozáns épülete adott otthont 2025. június 12-én. A gőzölgő kávé illata fogadta a két tucat meghívott vendéget. Nem is kellett sokáig várni, negyed órával a kezdés előtt már mind a 24 meghívott megérkezett. Voltak, akik régi ismerősként üdvözölték egymást, de akadtak friss, itt született ismeretségek is.
Ki szeretném emelni, hogy Balogh Marianna, a település polgármestere és Botos Imre, a Kunmadarasi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke végig jelen voltak a rendezvényen, és aktívan részt vettek a témák feldolgozásában.
A rendezvényt a program háziasszonya, Feketéné Gyurecskó Erika r. őrnagy asszony, a vármegyei Közrendvédelmi Osztály referense nyitotta meg. Köszöntötte a résztvevőket, ismertette a program menetét, a témákat, és bemutatta a témagazdákat, majd útjára indította a beszélgetések sorát. De nézzük, mik is voltak a témák:
- A hátrányos helyzetű gyermekek mindennapjai megvitatásában Tóth Roland őrnagy, közrendvédelmi kiemelt főelőadó volt az asztal körül ülők segítségére.
- A cigányság és rendőrség kapcsolatának már klasszikusnak számító témakörét Antalóczi János alezredes, a vármegyei Közrendvédelmi Osztály osztályvezető-helyettese (csak jelzem, nem először) fogta össze.
- A drogprevenciós javaslatok témáját a szintén gyakorlott Café témagazda, Baranyiné Fodor Zsuzsa őrnagy, bűnmegelőzési kiemelt főelőadó irányította.
- A családon belüli erőszak témáját, illetve az állami és civil segítségnyújtás lehetőségeit jómagam boncolgattam egy eset ismertetése kapcsán, amelyhez kártyákat készítettünk. Ezek a jelzőrendszeri szerepköröket igyekeztek erősíteni a résztvevőkben.
A beszélgetések rögtön az elejétől kezdve gördülékenyen zajlottak. Mindenki nyitott volt a párbeszédre. A meghívottak között nem csak helyi és roma önkormányzati képviselők, hanem általános iskolai intézményvezetők, a család- és gyermekjóléti szolgálat munkatársai, óvodai intézményvezetők, védőnő, valamint a Karcagi Rendőrkapitányság kollégái és helyi roma lakosok is helyet kaptak.
Annyi bizonyos, hogy a témák többségénél a család, mint összetartó kapocs, mint mintát adó és szocializáló környezet, a roma hagyományok és hagyományos családmodellek sokszor fókuszba kerültek, csakúgy, mint a szülői példamutatás és a szülők elérésének fontossága.
Mindannyian egyetértettünk abban, hogy a problémák megoldásainak keresése nem csupán a rendőrség és nem is csupán a jelenlévők feladata, ebben mindenkinek megvan a maga felelőssége és szerepköre.
Engedd meg, hogy a végére egy klasszikust idézzek, mert a tiédnél ideillőbb gondolatot én sem találnék zárszóként: „Nincs nagyobb szükség, mint érteni, megérteni és elfogadni egymást, amihez viszont tanulni és gyakorolni kell a párbeszédet.” Örömmel jelenthetem, hogy a Police Café módszer erre kiválóan alkalmas, ahogyan ezt a kunmadarasi rendezvény is bizonyította.
Üdvözlettel:
Vojter-Szabó Zita r. alezredes, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály vezetője
(Fotók: Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság)