Az első online Police Café?
Tavasszal, amikor a Rendőrkávéházakat (is) be kellett zárni, Uricska Erna újra előállt az ötlettel: gondolkozzunk el a virtuális Police Café lehetőségén. Azt válaszoltam: ez kizárt, hiszen a műfaj lényege éppen a közös jelenlétben rejlik. A járványhelyzet viszont továbbra sem engedi a személyes találkozást, így hát tettünk egy próbát a mindig kísérletező kedvű Nógrád megyei bűnmegelőzőkkel. Hogy aztán hogyan tovább, azt majd meglátjuk…
***
A Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányág Bűnmegelőzési Alosztálya 2020. február 1. és október 31. között megvalósuló bűnmegelőzési projektjével ismét újdonságot alkotott. Hosszú évek óta kiapadhatatlan az itteni prevenciós szakemberek lelkesedése és ötlettára – szerencsére. És sajnos a megyében van is mit tenniük. Ezúttal tíz felzárkózó településnek szerettek volna segíteni a közös biztonság növelésében. Bárna, Buják, Diósjenő, Érsekvadkert, Kazár, Nagybárkány, Nógrádszakál, Rimóc, Szécsény, Varsány voltak a kiválasztott résztvevők.
A „Biztonság mindenhol mindenkor” című projektben az összefogáson, az együttműködésen, a településeken átívelő közösségépítésen volt a hangsúly. Régóta tudjuk, hogy a biztonság megteremtése és fenntartása csak a civilek és a rendőrök együttes munkája révén lehetséges. De általában csak egy-egy településen belül szoktunk gondolkodni mind a problémákról, mind pedig a megoldásokról. Itt most a települések együttműködésének szorgalmazása volt a cél, ezért a programokat összehangolták, a közös megoldásokat keresték, és a jó gyakorlatok megosztására törekedtek.
A nyitó konferencia után két két nyitó Police Cafét is tartottak a már gyakorlott szervezők, , akik egyébként 2016 óta összesen hat alkalommal használták ezt a módszert Nógrád megyében bűnmegelőzési célra. Az ezekről szóló élménybeszámolók immár két blogkönyvemben is napvilágot láttak. (Molnár (Café) Kata: Rendőrkávéházi élményeim. Police Café blogkönyv, Rejtjel Kiadó, Budapest, 2019.; Újabb rendőrkávéházi élményeim. Police Café blogkönyv 2. rész. Rejtjel Kiadó, Budapest, 2020.)
A megvalósítás során – az éppen a projekt kezdetén kialakuló Covid19 járványügyi veszélyhelyzet kihirdetése, majd a végén a járvány második hulláma miatt – a tervezett programelemeknek nem mindegyike valósulhatott meg, illetve nem a tervezett formában. Az egyik változás éppen az eredetileg jelenlétinek szánt összegző, projektzáró Police Café rendezvényt érintette.
A személyes találkozó hiányában merült föl a szervezőkben a kérdőíves vizsgálat ötlete, amelytől azt remélték, hogy ily módon mégis kaphatnak válaszokat azokra a kérdésekre, amelyeket a Caféban szerettek volna megvitatni. A kérdőíves vizsgálat eredményeit pedig – a projektgazda Medve Judit ötletére – online Caféban kívánták ismertetni.
A 20 kérdésből összeállított kérdőív kitöltésére nemcsak azokat kértük, akik az összegző Café résztvevői lettek volna, hanem a programelemek többi résztvevőit, a pályázatban együttműködő partnereket, települési intézményvezetőket.
A kérdőívet a megadott határidőig (2020. október 16.) összesen 41 fő töltötte ki. Ez a megcélzott potenciális kitöltők számához (80 fő) képest valamivel több, mint 50%-os arányt jelent. Bár sokkal pontosabb képet kaptunk volna, ha mindenki válaszol a kérdésekre, de a beszerzett információk így is hasznosak.
A kérdőív kérdéseit a nyitó Police Cafék asztaltémái mentén állítottuk össze, hogy a projekt végén kapott válaszok nagyjából összevethetőek legyenek a projekt elején megfogalmazott elvárásokkal. Rákérdeztünk az egyes településeken lezajlott programokon szerzett pozitív és negatív tapasztalatokra, az együttműködő partnerek bevonódására, a megyei bűnmegelőzési kollégák szakmai munkájára, a programok célközönségre gyakorolt hatására.
Az online Caféra 2020. október 28-án 12.30 és 13.15 között került sor a Skype felületén, 29 résztvevővel. A moderátor a bűnmegelőzési alosztály helyettes vezetője, dr. Noskó Zsolt volt. Egyrészt magáról a kutatásról, másrészt az előzményekről tett fel kérdéseket. A hallgatóság megtudhatta, kik voltak a kérdőív célcsoportjai; hogyan születtek meg a konkrét kérdések; milyen válaszok érkeztek, és azokból milyen következtetések vonhatók le. A projekt szakmai és módszertani megítélése a kérdőívekre adott válaszok rövid elemzése alapján kifejezetten kedvező volt.
Bár a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányságon még nem volt rá példa, hogy ilyen módon vizsgálták volna a bűnmegelőzési projektjeik hatását (tudtommal máshol az országban sem), a műfaj nem előzmények nélküli. Magam az ország három különböző területén zajló bűnmegelőzési projektek keretében tartott Police Café sorozatok után végeztem kérdőíves és interjús kutatást 2018-ban. A Budapest XIV. kerületében, illetve Baranya és Bács-Kiskun megyében rendezett Police Cafék rendőr és civil résztvevőinek válaszait feldolgozó két nagy tanulmány is megjelent. 1. rész 1. rész; 2. rész.
Jelen kutatás az említetteknél szerényebbnek tűnik, mert csupán egy megyére terjed ki. Ám a tíz településen rendezett összesen 11 programelem révén 31 alkalommal volt valamilyen esemény(!), ami kifejezetten nagy sorozatnak számít. A kérdések jellege azonban eltérő, hiszen a cél is más volt. Itt most elsősorban a szervezők, azaz a megyei bűnmegelőzési szakemberek szerettek volna egyrészt megerősítést (hogy az általuk elképzelt szakmai irányok egybeesnek-e célcsoportok igényeivel?), másrészt visszajelzést (hogy a résztvevők mennyire elégedettek a programelemek megvalósításának színvonalával) kapni. Harmadrészt pedig újabb ötleteket, impulzusokat gyűjtöttek a jövőre nézvést, hogy a legközelebbi projektjeikbe még milyen célcsoportokat vonjanak be és milyen módszereket alkalmazzanak.
A „Biztonság mindenhol mindenkor” című bűnmegelőzési projekt egy kilenc hónapos intenzív, összesen 11 megvalósult programelemből és 31 eseményből álló komplex sorozat volt. Mind a szervezők személyes tapasztalatai, mind pedig a kérdőíves felmérés eredményei nyilvánvalóan jelzik, hogy a projekt sikeres és hatékony volt. Talán az a szám is beszédes, hogy a bevont résztvevők száma mintegy 1000 fő volt.
Ahogy a megyei bűnmegelőzési alosztály munkatársait ismerem, ezekkel az adatokkal a zsebükben máris a következő projekten gondolkodnak. Biztató eredményeik alapján remélhetőleg újabb és újabb pályázati támogatásban fognak részesülni, és Nógrád megye e téren tovább növelheti szakmai presztízsét.
Az első – bár kissé rövid, inkább egy interjúként előadott prezentációhoz, mintsem nagyobb számú szakemberek párbeszédéhez hasonlító, de mégis csak – online Police Café pedig remélhetőleg továbbgondolásra ad lehetőséget. Ki tudja, meddig tart ez a jelenléti rendezvényeknek nem kedvező időszak. Amíg újra nem nyithatnak az igazi Rendőrkávéházak, talán kávézhatunk virtuálisan is…