Deák Diák Police Café
Az utolsó előtti tanítási nap lazaságát kihasználva a józsefvárosi közösségi rendészek Rendőrkávéházba hívták a Deák Diák Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium 7. osztályos tanulói. Kedves kíváncsi, gondolkodó, beszélgető, hajtogató, rajzoló és táncoló deákok, találkozzunk még!
***
Három hete kisgyermekes anyukákkal kávéztak a józsefvárosi közösségi rendészek a Fókusz Közösségi Térben, ma pedig a Deák Diák Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium 7. osztályos tanulói voltak a vendégeink. „Minden, amit tudni akarsz a biztonságról” – ezt a mottót választottam a rendezvénynek.
Általános iskolásokkal iskolaidőben ekkora létszámban ez volt az első találkozásunk Józsefvárosban. Kevesebb érdeklődőnek, több osztálynyi gimnazistának, nyári táborozó gyerekeknek korábban is rendeztünk már Rendőrkávéházakat a Losonci téri Általános Iskolában, a Kesztyűgyár Közösségi Házban és az Orczy-parkban. Most a H13 volt a helyszín, aminek alagsori nagytermét jól ismerjük, hiszen ott kezdődött minden. Rendészeink ott tanulták meg a Police Café módszerét, és indultak el kétségekkel telve a Magdolna–Orczy Program útján 2019 májusában.
Bár azóta is minden egyes alkalommal izgulnak kicsit, hogy mi lesz, hogy lesz, de mihelyt az érdeklődő gyereksereggel leülnek az asztalokhoz, és megérzik, mennyire érdekli őket minden, amiről egy rendőr vagy egy közterület-felügyelő beszélni tud, egy csapásra elmúlik a lámpaláz. Szakmai és emberi hitelességük hat, és a gyerekek hamar bizalmukba fogadják őket. Egy pillanatig se maradnak kérdések nélkül, hétköznapi, nem ritkán megrázó történetek kerülnek elő, amelyekkel aztán a szakemberek is gazdagabban távoznak. És az is érzékelhető, milyen szívesen beszélnek a munkájukról, legyen az akármilyen nehéz is.
Ma is kitűnően vizsgáztak a négy téma összefoglalásakor, és a tanulók – az év utolsó előtti tanítási napján egyébként, hiszen a mai Café erre a napra esett – egyértelműen szavazták meg nekik az ötöst a délelőtti munkájukra. A nyári szabadidő biztonságos eltöltése, a nagyvárosi közlekedés kihívásai, a függőségektől mentes élet és az erőszak természete – ma ezeknek a témáknak a megbeszélésében számíthattak a fiatalok a felnőttek segítségére. Köszönet jár ezért Bajusz Ferencnek, Francz Zsoltnak, Kocsis Sándornak, Kovács Andrásnak, Szász Annának és Varju Ferencnek, akik terelgették a beszélgetéseket, illetve Nagy István és Mészáros Dávid tanár uraknak, hogy nemcsak odahozták az osztályaikat, de érdeklődéssel kapcsolódtak be az asztaltársaságok beszélgetéseibe.
Az egyik témagazda szorgosan jegyzetelt és bevonta ebbe a gyerekeket is.
Az egyik asztaltársaság a színes jegyzetpapírokból a közösségi rendészeknek origamit hajtogatott.
A szünetben a Deák Diák iskola táncos lábú fiai a teremben lévő apró színpadra penderültek, és megmozgatták ülésben elfáradt tagjaikat.
A moderátor pedig megint örülhetett az alkotó energiák működésbe lépésének, mert vallja – és ma is láthatta –, hogy tanulni sokféleképpen, de legfőképpen aktívan és kellemes hangulatban lehet. Gratulálok a kíváncsi, gondolkodó, beszélgető, hajtogató, rajzoló és táncoló deákoknak! Gyertek hozzánk máskor is! Ha már a vakációt együtt kezdjük, talán egy nyárértékelő Café szeptemberben?