Police Café Extra 101. – Police Café képeslap Szolnokról
2023. december 12-én a 150. Police Café rendezése a szolnokiaknak jutott. Azzal zártuk a tavalyi évet, s egyben az adott apropót, hogy a kerek számnál megálljunk, és elkészüljön a 4. Police Café blogkönyv is. Elszaladt egy év, és a szolnokiak megint rendőrkávéházat nyitottak. A 2024. november 25-i családokért és gyermekekért rendezett párbeszédről szóló beszámoló Vojter-Szabó Zita tollából ered.
***
Vojter-Szabó Zita: Együtt a családokért, a gyermekekért
A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja alkalmából szerveztek jelzőrendszeri szakmai konzultációt a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési szakemberei. A rendezvénynek a rendőr-főkapitányság Oktatási és Szabadidőközpontja adott otthont Szolnokon, ahol a szervezők csaknem 40 fő részvételével vágtak bele a nem mindennapi feladatba.
Amikor a gondolat megfogalmazódott, hogy a témában jó lenne egy közös párbeszéd kezdeményezése, ahol feltérképezzük a vármegyei helyzetet és igyekszünk a megoldásokat is megtalálni, azzal szembesültünk, hogy igencsak nagy fába vágtuk a fejszénket. Egyedül a módszer nem volt kérdéses, vagyis azt mindenképp tudtuk, hogy Police Café formájában képzeljük el a szakmaközi konzultációt, amelynek hatékonyságához nem férhet kétség.
A nehézséget leginkább az okozta, hogy kikből álljon a meghívottak köre. Ha mindenkit meghívunk, aki a vármegyében a jelzőrendszerben érintett, több százra is nőhet a résztvevők köre. Épp emiatt, már rögtön az elején megfogalmazódott, hogy a jövő évben helyi szinteken kell szerveznünk hasonló értekezéseket.
De visszatérve és koncentrálva erre a kitűzött november 25-i időpontra, végül meghívásra kerültek a vármegyénkben működő Család- és Gyermekjóléti Központok, valamint a járási székhelyű Szolgálatok munkatársai, a járási hivatalok és a vármegyei Szociális és Gyámügyi Osztály munkatársai, a gyermekvédelmi intézmények fenntartói, a szakszolgálat munkatársai és természetesen valamennyi rendőrkapitányságunk bűnmegelőzési előadói, így 43 fő kezdhette meg a közös gondolkodást.
Frissen gőzölgő kávé mellett könnyedebben ment a beszélgetés, még ha a témák maguk nem épp a könnyedségükről vallottak.
Ahogy említettem, a konzultáció fókuszában a jelzőrendszer működése állt, ennek megfelelően a témák is eköré csoportosultak. Az egyik téma a jelzőrendszeri tagok feladatait, a másik a jelzőrendszer működésével kapcsolatban tapasztalt problémákat célozta, a harmadik az együttműködést elősegítő javaslatokat volt hivatott összegyűjteni, míg a negyedik asztalnál a családon belüli erőszak, az ötödiknél kifejezetten a nők elleni erőszak kapcsán a hatóságok által végrehajtott feladatok kerültek a középpontba.
Érintettség okán a véleményekből, hozzászólásokból és javaslatokból nem volt hiány. Az asztaloknál helyet foglalókat nem kellett noszogatni, hogy osszák meg gondolataikat. A teljesség igénye nélkül elevenítenék fel pár magvas gondolatot, javaslatot az ott elhangzottakból:
- A családon belüli erőszak esetén a bántalmazóval is foglalkozni kellene, esetlegesen terápiára kötelezni és vele szemben következetes szankciókat alkalmazni.
- Javasolt lenne a rendőrségi hozzáférés biztosítása a gyermekvédelmi szakellátások jelentéseihez.
- Egy egységes, közös adatbázis kialakítása segíthetné a hatóságok munkáját.
- Az adatszolgáltatás folyamatosságának biztosítása érdekében szükséges lenne a gyermekjóléti központnál működő készenléti szolgálatokkal kötendő együttműködési megállapodás létrehozása.
- Szükség lenne a különböző hatóságok munkáját szabályzó normák összehangolására.
- A jelzések és a hatóságok együttműködésének gördülékenysége érdekében szükséges helyi szintű értekezletek megtartására.
A résztvevőktől érkező visszajelzések megerősítettek minket abban, hogy igény van az ilyen értekezésekre, igény van a Police Cafékra!
Nem kérdés, hogy folytatjuk, mert a cél közös: A családokért, a gyermekekért, együtt!
(Fotók: Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság)