Police Café Extra 107. – Police Café képeslap Budapestről
A Police Café Extra rovat két és fél hónap szünet után újra beindult. A tavalyi utolsó rendőrkávéházi tudósítás óta eltelt időt akár téli álomnak is nevezhetjük, de a héten Mátyás végre megtörte a jeget. Másnap elkezdtek hát mozgolódni a rendőrkávét felszolgáló témagazdák is. A 2025. január 23-i kutatói rendőrkávéházról – mert voltaképpen ezzel kezdődött az év – ugyan nem jött helyszíni tudósítás, így Budapest most következő képeslapja az idei első. Takács Anna moderátor küldte. Induljon hát az idei rendőrkávéházi szezon…
***
Takács Anna: Police Café képeslap Budapestről
Február 22-e a Bűncselekmények Áldozatainak napja. Ez emlékeztet minket arra, hogy sokan válnak bűncselekmények áldozatává, és emellett felhívja a figyelmet a velük való bánásmódra is. Nagyon fontos, hogy az együttérzés mellett konkrét segítséget is tudjunk nyújtani.
Áldozat bárkiből lehet… A Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya idén a gyermekotthonokban élő gyerekek áldozattá/elkövetővé válásának megelőzésére helyezte a hangsúlyt a 2025. február 25-ére a Rendőrségi Igazgatási Központ Auditóriumába szervezett „Gyermekotthonos gyermekekért” elnevezésű áldozatvédelmi szakmai fórumon, ahol a Police Café módszerrel dolgoztunk a résztvevőkkel. A rendezvényre meghívtuk a budapesti gyermekotthonok vezetőit és munkatársait, a kerületi bűnmegelőzési előadókat, áldozatvédelmi referenseket, illetve kerületenként egy gyermekvédelemben dolgozó szakembert. A fórum 5 témát kínált a résztvevőknek. A nagy létszámra való tekintettel pedig két témagazda is jutott egy témára. Témagazdáknak olyan szakembereket sikerült felkérni, akik a szakterületükön kiválóak, szív-lélek emberek, és van bennük tenni akarás is.
A szakmai fórum egy rendhagyó témára hangoló játékkal indult. Minden asztaltársaságnak közösen kellett elgondolkoznia a témához kapcsolódó kérdéseken, mondatkiegészítéseken, és konszenzus alapján válaszolni is ezekre, vagyis egy csoportprofilt kellett megalkotniuk. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy kaptak egy kis emberfigurát ábrázoló képet, amelyen testrészekként voltak megtalálhatóak a kérdések, az alábbiak szerint:
FEJ: egy közös gondolat/mottó a témához kapcsolódóan
SZEM: így látják a gyermekotthonok jelenlegi helyzetét
FÜL: szavak, amelyeket szívesen hallanának
SZÁJ: erről szeretnék, ha szó esne a gyermekotthonok kapcsán
VÁLL: milyen terhek nehezednek a vállukra munkájuk során?
HAS: Nem tudjuk megemészteni/elfogadni, hogy… (Fejezzék be a mondatot.)
JOBB KÉZ: amit szívesen tennének és tudnak is tenni a gyermekotthonos gyermekekért
BAL KÉZ: Meg van kötve a kezünk abban, hogy… (Fejezzék be a mondatot.)
BAL LÁB: Milyen stabil pontokon áll még a rendszer?
JOBB LÁB: A nap végére jó lenne eljutni odáig, hogy… (Fejezzék be a mondatot.)
Gyermeki lelkesedéssel rajzolták meg a saját emberke alakjukat, és megkezdődött a feltett kérdésekre a válaszok együttes megfogalmazása. Nagyon izgalmas alkotások és komoly gondolatok születtek meg végül, az elkészült műveket pedig kihelyeztük, hogy a szünetben mindenki el tudja olvasni a másik csoport gondolatait.
A szakmai fórumot dr. Terdik Tamás r. vezérőrnagy, Budapest rendőrfőkapitánya nyitotta meg. A programunkat megtisztelte jelenlétével Király Nóra, az Áldozatsegítő Központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztos, aki köszöntőbeszédet mondott, majd Szabó Péter r. alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője beszélt a téma fontosságáról.
A téma felvezetéseképpen a mentimeter.com honlap segítségével szófelhőt alkottunk a résztvevőkkel. Az első kérdés az volt, hogy mit jelent számukra az otthon. A többség a szeretetet, biztonságot, védelmet írta. A második kérdéssel arra voltunk kíváncsiak, hogy ha beleképzelik magukat egy gyermekotthonos gyermek helyzetébe, akkor nekik mit jelenthet az otthon. Nagyon erős kontraszt érződött a két szófelhő között, ami megmutatta, hogy miért is olyan fontos a témával foglalkozni.
Ezt követően moderátorként ismertettem a Police Café kreatív kommunikációs módszert és a nap felépítésének menetét. Majd elkezdődhetett az érdemi közös munka.
Az első téma „Tisztának maradni” – A gyermekotthonban lévő szerhasználat visszaszorításának lehetőségei” címet kapta. Hamar János addiktológiai konzultáns és Szarvas Erika r. őrmester, a BRFK Bűnmegelőzési Osztály munkatársa voltak a témagazdák. A két szakember kulcsfontosságú gondolatok köré építette a beszélgetést: A segítségkérést és segítség nyújtást hogyan lehetne még inkább beépíteni a köztudatba? Hogyan lehetne szélesíteni a kört? Milyen új prevenciós lehetőségek vannak a témában?
A második téma címe a „Szökés az otthonból? – Az eltűnési ügyek kapcsán felmerülő problémák és azok hatékony kezelése” volt. A két témagazda, Sulányi Vilmos Márton r. alezredes főkapitányi biztos és Sarkadi Gábor r. alezredes, a BRFK Rendészeti Szervek Közrendvédelmi Főosztály Vasútbiztonsági Osztály Keleti Pályaudvari Alosztály vezetője voltak. Saját gyakorlati tapasztalataikkal, történeteikkel rendkívül izgalmas beszélgetéseket vezettek. Az intézeti szökésekkel kapcsolatos problémák megvitatásán túl az asztaltársaságok törekedtek a lehetséges megoldásokon is együtt gondolkodni. Fontos lenne több zárt intézmény fenntartása, illetve a gyermekotthonok fejlesztése ahhoz, hogy csökkenő tendenciát érjünk el az eltűnések terén.
A harmadik téma az „Egymás ellen helyett egymásért – Hogyan előzhető meg a gyermekotthonokban történő gyerekek közötti zaklatás/erőszak?” címet kapta. Itt Tiba Zsanett, a BRFK Gyermek- és Ifjúságvédelmi Osztály Gyermek- és Ifjúságvédelmi Alosztály I. vezetője, illetve Fehér Tünde r. alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa tartották kezükben a témát és a beszélgetés folyamatát. Összegzésükben elmondták, hogy milyen fontos lenne a gyerekek edukálása mellett a gyermekotthonokban dolgozók érzékenyítése is a témában. Kitértek arra is, hogy az erőszak sajnos nem csak gyerekek között valósul meg, hanem az ún. másodlagos viktimizáció során a rendszer áldozataivá is válhatnak. Törekedni kell a bullyingot megelőző innovatív és hatékony módszerek eljuttatására az otthonokba.
A negyedik téma az „Áldozatsegítés – az áldozatsegítés szerepe a gyermekvédelemben” volt. A két témagazda, Bíróné Szunai Orsolya, a Budapesti Áldozatsegítő Központ Wesselényi utcai irodájának vezetője, illetve Somkutiné Bernek Éva, a Budapesti Áldozatsegítő Központ Újbudai irodájának vezetője járta körbe az áldozatsegítés lehetőségeit. Megosztották a résztvevőkkel, hogy hova fordulhatnak segítségért, milyen együttműködési lehetőségek léteznek.
Az ötödik témát, az „Emberkereskedelem, prostitúció – Az áldozatok számának csökkentése érdekében megtehető intézkedések” címen, dr. Fekete Rita, az IM Igazságügyi Szakmai Irányítási Főosztály munkatársa és dr. Horváth Lőrinc, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat munkatársa járta körbe az asztaltársaságokkal. Az előző asztaltársaságokhoz csatlakozva itt is felmerültek a rendszer hiányosságai, problémái, amelyek megnehezítik a gyermekotthonokban történő bűncselekmények visszaszorítását. Ők is a szakemberképzésben, a célirányos prevenciós programokban látják elsődlegesen a megoldást.
A fórum lezárásaképp visszacsatoltunk az első ráhangolódó játék utolsó kérdésére, amely úgy szólt, hogy hova lenne jó eljutni a nap végére. A válasz, ami talán minden résztvevőben megfogalmazódott, hogy jó volt más területen dolgozó szakemberekkel egy asztalhoz leülni, tapasztalatot cserélni, kapcsolatot építeni, és végre kimondani olyan gondolatokat, amelyekről eddig nagyobb körben nem esett szó, ezzel előmozdítva a további közös együtt gondolkodást és munkát.
A résztvevőknek kiküldtünk egy háromkérdéses visszajelzést kérő e-mailt annak feltérképezésére, hogy milyen formában és milyen témákkal folytassuk a jövőben az együttműködést.
Bízunk abban, hogy hamarosan újabb programmal és egy újabb képeslappal érkezhetünk.
(Fotók: Budapesti Rendőr-főkapitányság)
***
A Caféról a police.hu oldala is hírt adott.
Itt pedig egy kis videós összefoglaló is látható.