Police Café Extra 108. – Police Café képeslap Mezőtúrról
2025. február 25-én két Police Café is zajlott az országban. A legutóbbi képeslap a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályától érkezett, ez a mostani pedig Jász-Nagykun-Szolnok vármegyeitől. Ott az osztályvezető, Vojter-Szabó Zita tolla eredt meg. Ő volt a Mezőtúron rendezett Rendőrkávéház moderátora, és szokásos lelkesedésével számolt be az eseményről.
***
Vojter-Szabó Zita: Jelzőfény címmel nyitottunk Police Cafét Mezőtúron
Kedves Café Kata!
Íme, az ígért beszámoló a február hónapban tartott Police Cafe rendezvényünkről.
Szándékosan nem legutolsót írtam, mert jelenthetem, hogy az elkövetkező időszakban szép számú képes beszámolót tervezünk küldeni részedre.
Egy vallomással kell kezdenem. Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében 2023 novemberében rendeztük meg az első Police Cafét. Már akkor is szerencsésnek éreztem magam, hogy más vármegyékben csendes szemlélőként részt vehettem, mielőtt belekezdtünk az otthoni szervezkedésbe. Az első alkalommal tudtam, hogy ez a módszer zseniális. Tudtam, hogy ez nekünk kell, mert hatékony és nagyon szerethető. Köszönettel tartozunk neked, hogy bemutattad, elindítottad, és azóta is egyengeted a Police Cafék útját, amelyek sikerét és hatékonyságát a számtalan és rendszeresen érkező képeslap is bizonyítja. Nagyon hálás vagyok, hogy megfertőztél a módszer szeretetével. Csak bízom benne, hogy felnőttünk a feladathoz, és méltán tudjuk alkalmazni a prevenciós munkánk során.
Az első vármegyei rendezvényünket azóta számos követte. A gyermek- és családvédelem témájában a tavalyi év végén szerveztünk egy vármegyei jelzőrendszeri Police Cafét, amely nagyon pozitív fogadtatásra talált a résztvevők körében. Már akkor felmerült az igény, hogy több hasonlóra lenne szükség, ezért döntöttem úgy, hogy az idei évben minden vármegyei járásban megszervezünk egyet, és egy programsorozatot indítunk útjára.
A nyitórendezvényt, amelynek a Mezőtúri járás központja, Mezőtúr városa adott otthont, a bűncselekmények áldozatainak világnapja alkalmából 2025. február 25-ére szerveztük. Nem titkolt szándékunk volt, hogy a JELZŐFÉNY elnevezésű rendezvénnyel a rendőrség jelzőrendszeri szerepét erősítsük, és nyílt párbeszédre, közös gondolkodásra hívjuk a szakembereket.
A Városházán megrendezett konzultáció meghívottjait Patkós Éva, a település alpolgármestere és Kiss Ferenc r. alezredes, a Mezőtúri Rendőrkapitányság vezetője köszöntötte, akik örömüket fejezték ki, és hiánypótló kezdeményezésként értékelték az eseményt.
A kapitányi köszöntőt követően, természetesen gőzölgő kávé mellett kezdődött meg a munka az asztaloknál, ahol 4 témát dolgoztunk fel.
Az első: a jelzőrendszeri tagok feladatai, amelynek feldolgozását Baranyiné Fodor Zsuzsa r. őrnagy segítette. A második asztalnál Táncos Anita r. őrnagy koordinálta a tagok együttműködését elősegítő javaslatokat. A harmadiknál az adatlapok, jelzések során felmerülő kérdések kerültek terítékre, amelyeket Benéné Farkas Krisztina r. zászlós fogott össze. És végül, a negyediknél „Nyújts kezet az áldozatnak!” címmel, az áldozatsegítés és a segítségnyújtás formáit igyekeztünk összefoglalni, amely témát magamnak tartottam fenn.
Ez utóbbi témafeldolgozás kissé rendhagyó módon történt, ugyanis a munkatársaimmal készítettünk egy kártyajátékot. Ennek segítségével térképeztük fel, hogy pontosan kik is a jelzőrendszer tagjai. Egy tragikus esemény feldolgozásán keresztül kerestük meg, ki, mikor és hogyan segíthetett volna elkerülni a szomorú végkifejletet.
Az asztaloknál helyet foglaló család- és gyermekjóléti, valamint gyámügyi szakemberek, védőnők, óvodai, közép- és általános iskolai pedagógusok és a Mezőtúri Rendőrkapitányság jelen lévő rendőrei őszintén megosztották egymással gondolataikat. Szinte perceknek tűnt ez a jó pár óra, amely alatt közösen térképeztük fel a nehézségeket és kerestük a megoldásokat. Ami a legfontosabb, hogy együtt fektettük le a hatékony együttműködés alapköveit, és beszéltük át a következő közös feladatokat – mert van folytatás! – annak érdekében, hogy a jelzőrendszer ebben a járásban hatékonyan működhessen.
Összességében egy nagyon tartalmas napot tölthettünk kiváló szakemberek társaságában, amelyből úgy vélem, szakmailag is sokat profitálhattunk és profitálhatunk a jövőben is.
Képeslapom zárásakor hazánk egyik legnagyobbja, gróf Széchenyi István szavai járnak a fejemben: „Egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen”. Én ebben tiszta szívből hiszek!
Üdvözlettel: Zita
(Fotók: Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság)
***
Az eseményről a police.hu is beszámolt, és a YouTube-on egy kisfilm is megtekinthető.