Police Café Extra 23. – Mikulás napi Police Café képeslapok
Kísérteties hasonlóságok: egy év elteltével napra pontosan ugyanakkor két, Police Caféval kapcsolatos hír is ér. Mindkettő ugyanabban a témában, mint egy éve. Ha valaki erre tud magyarázatot, ossza meg velem. Még hogy Kiskunhalast és Bécset nem lehet egy lapon említeni! Dehogyis nem! Egy-két Police Café képeslapon biztosan!
***
Roma diák Police Café Kiskunhalason
Épp ma egy éve, hogy Kiskunhalason megtartottuk az első Roma Police Cafét, amiről akkor itt is hírt adtam.
Gyorsan elszaladt egy év, és hogy a jeles nap fordulóján még véletlenül se feledkezhessek meg az akkori eseményekről, hát a sors különös kegyéből pár napja – természetesen megint a helyiek jóvoltából – értesültem az akkor elkezdett történet örömteli folytatásáról.
Igazság szerint még két hónapja írta Vaslóczki Ferenc kapitány, hogy megkereste őt a városi romaügyi alpolgármester, hogy jelezze neki: szívesen összehívnák a roma gyerekeket az iskolákból a közösségi házba, ha tartanának nekik egy Police Cafét. Egyrészt annyira jó visszhangja volt a tavalyinak a felnőttek körében, másrészt meg annak a két nyár eleji diák Cafénak a gyerekek között, amelyik a kábítószer-megelőzésről szólt, hogy úgy gondolják, az ő gyerekeikre is ráférne egy efféle szemléletformálás.
A kapitány óvatosan kérdezte tőlem: „Ezt úgy hívják, hogy közösségi kezdeményezés, ugye?” Úgy bizony, Kapitány Uram! De még mennyire, hogy úgy! Az a helyzet, hogy ott, ahol ilyen finom rendőrkávéval szervírozott párbeszédre invitálják a helyi roma közösség tagjait, igazán ne csodálkozzanak, ha rászoknak, és azután már ők maguk kérik, hadd kávézhassanak újra és újra a helyi rendőrökkel. A Cafézásnak – na meg a jól megalapozott partneri együttműködésnek – ugyanis ez a természetrajza. Pláne ha ilyen gondos házi-, akarom mondani témagazdákként ügyelnek a minőségre.
A megkeresés nyomán mindjárt két Roma Police Café is nyílt, felső tagozatos cigány tanulóknak. Először a kiskunmajsai Arany János Általános Iskolában 2019. november 11-én, majd a kiskunhalasi Rostás László Cigány Közösségi Házban 2019. november 23-án. A kettő között, 2019. november 19-én még a felnőtt szakemberek is leültek egymással egy jó rendőrkávéra: a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (amit országszerte csak KEF-ként emlegetnek a szakemberek) ülését is a rendhagyó Café módszertannal rendezték meg. Három asztal körül arról beszélgettek, hogy a résztvevői kör mit vár a KEF-től, illetve mivel tudnak tevőlegesen hozzájárulni az általa végzett bűnmegelőzési munka hatékonyabbá tételéhez.
A roma diákok Police Caféjáról a helyi médiában így nyilatkozott Farkasné Wodring Zsuzsanna, a Kiskunhalasi Rendőrkapitányság kiemelt bűnmegelőzési főelőadója: „Örültünk a megkeresésnek. Most 24 gyerekkel beszélgetünk több csoportban, hiszen a kiscsoportos foglalkozások keretében a fiatalok könnyebben megnyílnak. Átbeszéljük a veszélyeket, de azt is, hogy hová, kihez fordulhatnak segítségért. Ez egy párbeszéd, együtt gondolkodás. Szűcs Csaba alpolgármester pedig úgy véli, Kiskunhalas ezzel a speciális Police Caféval is példát adhat más településeknek.”
Én pedig biztos vagyok benne, hogy példát vehetnek róluk. Már persze ha elég széles körben híre megy annak, mit és hogyan tesznek a helyi problémák közösségi megoldásáért. Rajtam nem múlik, az biztos. Íme a bizonyíték: az évfordulós Police Café képeslapot ezennel közre adom. Várom a következőt!
Az pedig már csak hab a kávén, hogy a fenti hírek között egy másik rendezvénynek is neszét vettem. Vagyis inkább a zaja ért el hozzám. Régi kedves kollégám, Klobusitzky György szintén Kiskunhalason a Vári Szabó István és a Dékáni Árpád szakképző iskolák összesen mintegy 160 diákjának adta elő magát 2019. december 3-án. Évtizedek óta ismerem Gyuri fergeteges showműsorát, amit a célcsoportok tátott szájjal hallgatnak. A Police Cafék csendesebb, elmélyültebb beszélgetéseihez képest ez kifejezetten harsány műfaj, ezért másképp, de igen hatékony.
Hiszem, hogy a különböző módszerű prevenciós programok hatása egymást kiegészítve, együtt jobban érvényesül. És ezt a kiskunhalasiak nagyon jól tudják…
***
Pályadíjból okoszebra Zuglóban
Idén Helsinkiben kerül sor az európai tagállamok bűnmegelőzési programjainak versenyére, december 12-én lesz az eredményhirdetés. 2018. december 6-án Bécsben adták át a tavalyi díjakat, amelyek közül a harmadikat a magyar projektnek ítélte a zsűri. Óriási sikerként – afféle Mikulás napi meglepetés ajándékként – könyvelhettük el ezt. Épp e fölött nosztalgiáztunk a minap Adler Katával, a nyertes zuglói projekt menedzserével és a pályázati anyag egyik készítőjével. A beszélgetés közben eszmélt rá, hogy elfelejtette nekem elküldeni azt a kiadványt, amelyben a tavalyi jó gyakorlatokat mutatták be. Gyorsan pótolta, én meg azonnal felütöttem a megfelelő helyen. A 110–111. oldalon találjuk a projekt rövid leírását, benne nevesítve egyfelől Tomis Károlyt, a Szomszédom a rendőr! program egyik ötletgazdáját és megtestesítőjét, másrészt a Police Café módszert, amelynek segítségével 2017-ben a zuglóiak újabb lendületet kaptak. Szerénység ide vagy oda, nagy büszkeség, hogy Karcsi barátommal egy lapon említve egy angol nyelvű kiadványban a Police Café módszer is helyet kapott.
De ami még érdekesebb: a könyvben olvasható valamennyi benevezett projekt zsűri általi értékelése is. A magyaré a 85–87. oldalon. Ez egy külön bekezdésben emeli ki a helyi civilek és a rendőrök közötti párbeszédet és a hálózatépítést, amely a Police Cafék által valósulhatott meg. „Another focus was network building in the form of ‘Police Café Zugló 2017’. Based on the ‘World Café’ method, it was an innovative communication tool to improve cooperation between the police and the community. Local police officers were trained in the World Café methodology and relevant topics were defined. After this, key players such as representatives of local institutions and other local inhabitants were carefully selected and invited to work together, cooperate efficiently and look for solutions.”
Ha már extra kávé, ráadásul bécsi, legyen hab ezen is jócskán. A tavalyi helyezés 5000 euró pénzdíjat is hozott a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft. „konyhájára”. Az összeget újabb prevenciós programra kellett költeniük. Igaz, hogy egy évbe és sok-sok munkába került, de végül a fáradozás meghozta az eredményt: 2019. november 27-én átadták az ebből a forrásból finanszírozott ún. okoszebrát.
Jó, hogy az évforduló Zuglóban sem merül ki a kedves nosztalgiázásban. A helyi iskolások biztonságának fokozásában komoly szerepet játszó gyalogos átkelőhelyben ölt testet a nemzetközi elismerés, remélhetőleg sokáig. Mert a zuglóiak is nagyon tudnak valamit…