Police Café Extra 45. – Police Café szupervízió Pécsett
Szeretem ezt az extra rovatot https://policecafe.hu/?s=extra. 2018. januári indulásakor csak reméltem, hogy sok minden kerül majd ide is. Csupa olyasmi, ami nemcsak az én élménybeszámolóm egy-egy Police Caféról, de valahogyan kapcsolódik a mozgalomhoz. És ez lett belőle. Immár komoly sorozattá érik ez is, aminek közeledik az ötvenedik darabja. De most egy másik sorozatról szól a fáma, ami viszont nagyon is extra volt, vagyis ebbe a rovatba kívánkozik.
***
Már megint és még mindig Pécs. Talán már nem is meglepő, hogy azt kell mondanom: az ottaniak ismét elsőként csináltak valami olyasmit, amiről feltétlenül szót kell ejteni. Most az első egész megyét lefedő járási Police Café sorozattal írták be magukat a rendőrkávéházi történelemkönyvecskébe. Megálmodták-megálmodtuk, megcsinálták-megcsináltuk, és most elérkeztünk az összegző értékeléshez. Erre került sor március idusán, egészen pontosan 2023. március 14-én.
Az alkalmat már a sorozat tavaly ilyenkori tervezésekor – még ha ez kissé túlzónak tűnt is – szupervíziónak kereszteltem el, pedig akkor még nem sejtettem, hogy az elnevezésben benne van annak a szójátéknak a lehetősége, amit most gátlástalanul ki is játszok. Ugyanis egyértelműen bebizonyosodott, hogy a sorozat nemcsak ötletként volt szuper vízió, de a megvalósítása is kitűnően sikerült.
A mostani esemény célja a 2022. október 13. és 2023. február 24. között zajló 10 részes baranyai járási Police Café sorozat szakmai és módszertani összegzése és értékelése volt.
Azt, hogy a sorozat egyik epizódja épp a 100. Rendőrkávéház is lesz egyben, már az elején lehetett látni, ezért örömmel ünnepeltünk Siklóson. https://policecafe.hu/oszi-police-cafe-portya-v-siklos-a-szazadik-rendorkavehaz/ És nyilván nem meglepő hogy a születésnap apropóján még 2022-ben könyv is született. https://policecafe.hu/police-cafe-extra-42-konyvajanlo-xii-unnepi-konyvkiadas/. Az már megint csak a véletlen műve, hogy a mostani találkozónk egyben a 110. Rendőrkávéház is volt, megint csak Pécsett. Szóval van itt számmisztika, ahogyan félig viccesen, félig komolyan megállapítottuk.
De nézzük, miről is konzultált a 19 baranyai résztvevő? A három asztaltéma, amelyeket természetesen Café módszerrel dolgoztunk fel, adta magát. És az is magától értetődő volt, hogy azokat a sorozatot végig vivő három moderátor tálalja, mégpedig ki-ki a hozzá leginkább illőt.
A sorozatnak a vármegyei/járási szinten jelentkező bűnmegelőzési és bűnügyi hozadékait Panni Andrea szedte össze. Messze meghaladná az általam amúgy is tágan értelmezett szakmai blog műfaji kereteit, ha ezekből itt akár csak ízelítőt akarnék adni, úgyhogy inkább
felcsigázom a kedves olvasó érdeklődését azzal, hogy annyit mondok: minden eddiginél gazdagabb és meggyőzőbb az apróságnak tűnő, de a helyiek számára mégis konkrét, nagyon is kézzel fogható eredmények tárháza.
A Rendőrkávéházak hatását a vármegyei bűnmegelőzési együttműködési hálózat alakulására Oppé László, a Baranya Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára vizsgálta. Esetében talán most azt emelném ki, hogy ha tervezik – márpedig határozottan tervezik – a hasonló igényű folytatást, akkor a meghívottak konkrét problémára szabott körének alapos átgondolása, vagyis az érintettek elemzésének módszere lesz a hatékonyság egyik záloga. Éppen ennek elvégzéséhez adott nagyon jó kiindulási alapot a sorozat.
A Police Café módszertan alkalmazásának tanulságait pedig Tóth József tréner mondatta ki a kollégákkal. Retorikai remeklése sokunkban emlékezetes marad, de megpróbálom itt is rögzíteni. Összegzését ezzel a fordulattal kezdte: „Tisztelt Tudós Társaság! Baranyában az elmúlt öt hónapban legális emberkísérlet zajlott. Hipotézisünk, hogy emberek szeretik hinni, hogy részük van saját sorsuk alakításában – és a közös biztonság nagyon is a sorsukhoz tartozik.” És így zárta: „Quod erat demonstrandum (a tétel bizonyítást nyert).” A levezetés részletei itt most ugyancsak visszaadhatatlanok, de ígérem, lesz bővebb terep azokat is megismerni az érdeklődőknek.
Mit lehet ehhez hozzátenni? Annyit biztosan: Café Kata örült nagyon, mert látszott, hogy mindhárom moderátor nemcsak nagyszerűen végezte a dolgát, de igencsak élvezte is a feladatot. Emlékszem, amikor a tavaly májusi képzésen még egy kis aggodalommal néztek a szerep – és egyáltalán az egész sorozat – elé. Én bíztam bennük, és most, az értékelésnél azt mondom: bárhol az országban nyugodtan rájuk bíznám a rendőrkávéházi főpincérséget.
És a gondos szervezésért is köszönet nekik. Mert azért ennyi esemény időpontjait, témagazdáit, meghívottjait egyeztetni, helyszíneit berendezni, biztosítani a kávét és a ropogtatni valót, aláíratni és nyilvántartani a jelenléti íveket, elkészíteni a moderátori összefoglalókat, megírni a Police Café képeslapokat, a sajtóközleményeket, mellékelni a fényképes projektdokumentációt, a résztvevőkkel kitöltetni és összegyűjteni az általam összeállított bemeneti és kimeneti kérdőíveket (ezekről később még lesz szó), szintén nem kis feladat. Azért is sorolom fel mindezeket, hogy mindenki értse, miért nagy teljesítmény önmagában már csak lebonyolítani is egy ilyen sorozatot. És ezek „csak” a keretek, de hol van még a tartalom? Nos, annak gazdagsága került felszínre a szupervízión.
A résztvevők száma és összetétele reprezentálta a projekt négy hónapja során közreműködő szakemberek körét. A 19 résztvevőből 15 rendőr volt, és a két fent említett témagazdán kívül még egy civilt hívtunk meg. Megkockáztatom, hogy Szalontay Csongor, Pécs Megyei Jogú Város közbiztonsági és honvédelmi referense a legelső, 2014. június 2-i Zsolnay Negyedbeli Police Café óta a leglelkesebb rendőrkávéházi vendég, ami miatt lassan névre szóló széke lehetne. De nem csak rajongása miatt, hanem tisztségénél fogva is remélem, hogy viszi tovább az ügyet. És most konkrétan a sok tanulságot, információt, amit ma is hallhatott, a vármegyei döntéshozók felé is szervírozhatja. Ha tetszik, újabb, további rendőrkávék mellé, habbal, cukorral, hogy ínycsiklandóbb és fogyaszthatóbb legyen.
A Pannon Televízió tudósítása már aznap felkerült a csatornára, aminek örülök.
https://www.youtube.com/watch?v=wP8Fb0Xbnh4&ab_channel=PannonTelev%C3%ADzi%C3%B3
Vigyék csak a hírét az eseménynek és a sorozatnak, de főleg a mögötte meghúzódó, kevésbé látványos aprómunkának, amellyel a kezdeményezők feltérképezték Baranya biztonsági helyzetét.
Hogy a kedves olvasó pontosan lássa, hogy ha Tolnát (még) nem is, de Baranyát igencsak bejárta a program, íme az elmúlt öt hónap menetrendje:
Helyszín | Időpont |
Pécs, felkészítő képzés | 2022. május 12. |
1. Pécs | 2022. október 13. |
2. Szigetvár | 2022. november 8. |
3. Szentlőrinc | 2022. november 15. |
4. Mohács | 2022. november 22. |
5. Bóly | 2022. november 24. |
6. Siklós | 2022. november 29. |
7. Sellye | 2022. november 30. |
8. Komló | 2023. február 16. |
9. Pécsvárad | 2023. február 20. |
10. Sásd | 2023. február 23. |
Pécs, szupervízió | 2023. március 14. |
Ha csak a számok tükrében vizsgáljuk az eseményeket, egyelőre azt tudjuk, hogy a tíz alkalom összesen 179 regisztrált résztvevőt mozgatott meg, akik közül írásbeli visszajelzés 100 főtől érkezett. A konkrét szakmai és módszertani eredmények egy részét a szupervízión közösen összegeztük, másik részét pedig a közeljövőben egy empírián is alapuló kutatási beszámolóm fogja tartalmazni.
A projekt zárása egyébként ugyanott zajlott, ahol 2022. május 12-én a felkészítő képzést https://policecafe.hu/police-cafe-extra-36-vissza-a-kalyhahoz-ujra-police-cafe-modszertani-kepzes-pecsett/ is tartottuk: a Pécsi Rendőrkapitányság tanácstermében. Így hát mondhatjuk, hogy valóban visszatértünk a kályhához. Pécstől Pécsig majdnem napra pontosan tíz hónapig tartott az út. Körbeértünk, mégsem egyhelyben topogtunk, mert meglehetősen nagy munkát végeztek a baranyaiak.
Meggratuláltam már őket néhányszor, de az elismerő visszajelzésekből sose elég. Így hát itt is, most is, örökösen köszönöm, amit a Rendőrkávéházzal lassan kilencedik éve művelnek. És mondanom se kell, hogy már most gondolkodnak a folytatáson…
Kívánom, hogy valóra tudják váltani terveiket. A szakmai muníciójuk már megvan hozzá, de nélkülözhetetlen, hogy a megvalósításhoz találjanak méltó, a közös biztonság ügyét fontosnak tartó, azt a társadalmi felelősségvállalás komoly összetevőjeként (f)elismerő, nemcsak állami támogatókat is. És az is jó lenne, ha példájuk az ilyesfajta programsorozatokra más országrészben tevékenykedő rendőröket is buzdítana.