Police Café Extra 48. – Police Café képeslap Pest vármegyéből
A héten a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya is kedvet kapott a rendőrkávéhoz, de természetesen megkínálták vele civil partnereiket is. Fontos ügyben, szép apropóból – az eltűnt gyermekek világnapján – nyitottak Police Cafét, ahonnan képeslapot küldtek nekem. Így köszönöm meg, örömmel és nyilvánosan.
***
Már-már azt hittem, kitelt ez a sűrű hét, és kifogytam a rendőrkávéból. De nem. Ez – most már kénytelen vagyok elhinni egészen – egy végeláthatatlan történet. Úgyhogy muszáj még frissen melegében megosztanom az örömömet. Szombaton a reggeli közösségi hírfolyam földobott egy hírt a police.hu oldalról. A képeket nézegetve gyanút fogtam: de hisz ez Police Café! Alig hogy ezt kimondtam magamban, jött az üzenet: „Önnek Police Café képeslapja érkezett.” Még mondja valaki, hogy nincs telepátia. Van. És szimpátia is. Meg empátia.
A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya és köztem az első kettő évek óta működik. De az empátia sem csak a rím miatt jutott eszembe, hanem mert az általuk 2023. május 25-én az Igazságügyi Minisztériumban rendezett szakmai beszélgetésnek a szándéka enélkül fel sem merülne. Különösen jó apropó ehhez az eltűnt gyermekek világnapja – mert hogy ilyen is van. A figyelem fókuszába ezért most a lakásotthonból történő eltűnések; a magyar nők, fiatalok bizonytalan külföldi munkavállalásának megelőzését segítő kampányok; az emberkereskedelem és a prostitúció került. És szükségszerűen adta magát az a kérdés is, hogy hogyan tudnák segíteni a körözési eljárást a különböző társszervek, civil szervezetek. Az, hogy ez a program megvalósulhatott, legfőképpen Buda Helga r. alezredesnek, az osztály e témakörben legelkötelezettebb szakemberének, a terület szakirányítójának köszönhető.
A résztvevők az érdi, budaörsi, dabasi, monori, nagykátai, szigetszentmiklósi és váci rendőrkapitányságok körözési előadói és bűnmegelőzési szakemberei, a minisztérium áldozatsegítő referense, természetesen a rendező házigazdák, illetve a már szinte a csapatuk állandó tagjának számító Meláth Attila baptista lelkész voltak. A Cafét Takács Anna r. százados moderálta.
A témagazdai szerepeket a szervezők ezúttal egy kivételével nem is rendőrökre, hanem civil szakemberekre bízták – és ez is jó hír, mert a civil partnerekkel közösen fogyasztott rendőrkávé még finomabb. Brandl Csilla r. alezredes, a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ Körözésnyilvántartó és Szakirányító Főosztály Szakirányító és Koordinációs Osztályának vezetője mellett Szarvák Mónika, a Belügyminisztérium Szociális és Gyermekvédelmi Szolgáltatások Főosztályának munkatársa, Oláh Tibor, az OGYSZ Gyermekvédelmi és Gyámügyi Szolgálatának osztályvezetője, valamint Janka Csilla, a Nemzetközi Migrációs Szervezet projektkoordinátora irányították az asztaltársaságok beszélgetéseit.
Köszönöm Szoboszlainé Schiller Zsuzsinak a képeslapot, amellyel megörvendeztetett, így lehetővé tette, hogy ismét jó hírüket vigyem. És kívánok nekik sok hasonlóan inspiráló programot!