Police Café Extra 51. – Tervező Café Ferencvárosban
A Police Café Extra rovatba kívánkozik az a ferencvárosi kezdeményezés, amelyhez a Café módszert kívánják használni a kerületi szociális szakemberek. A „Ferencváros felelősségvállalása a kapcsolati erőszak áldozataiért” című projekt kerületi és fővárosi összefogással valósul meg, és még idén ősszel négy rendezvényen igyekeznek fejleszteni a tudatos szomszédságot a szervezők. A 2023. szeptember 18-i Tervező Caféban – meglehetősen tudatosan és módszeresen – erre készültünk fel.
***
Amikor 2023. szeptember 18-án reggel a Haller utcán a Ferencvárosi Művelődési Központ (FMK) felé ballagtam, eszembe jutott, hogy jártam már ott. Azt is tudtam, milyen apropóból, de hogy mikor, annak bizony utána kellett néznem. Hamar meg is találtam a választ, hiszen azt az alkalmat is megblogoltam. Éppen tíz éve hívtak ide, s minő véletlen, akkor is az áldozatvédelem ürügyén. Akkor még nem használtuk a Café módszert, nem is lehetett, hiszen 2013-at írtunk. Kiselőadás, pontosabban családias hangulatú beszélgetés zajlott, szépkorúakkal. A téma az ő áldozattá válásuk megelőzése volt. Hogy akkor mire jutottunk, az elolvasható itt.. Hogy most miért jöttem az FMK-ba, arról pedig ez a beszámoló szól.
Ahogy a címben is olvasható, ma ún. Tervező Cafét tartottunk Ferencvárosban. Hogy kik és mit terveztek, az az alábbiakból egyértelmű lesz. A „Ferencváros felelősségvállalása a kapcsolati erőszak áldozataiért” című projekt Budapest Főváros Önkormányzata, a Fővárosi Szociális Közalapítvány, A Fővárosi Szolidaritási Alap és a Budapest Főváros IX. kerület, Ferencváros Önkormányzata támogatásával valósul meg. Ennek keretében jöttek ma össze a kerületi szociális szakemberek, hogy kidolgozzák a projekt megvalósításának folyamatát és egyben gyakorolják a Café módszert.
Lombos Petrával, a Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények Igazgatósága Áldozatsegítő csoportjának koordinátorával még májusban egy Police Caféban ismerkedtem meg. Ott jutott arra a gondolatra, hogy érdemes és fontos lenne összeültetni egy közös ötletelésre a bántalmazás problémájának kezelésében érintett szociális szakembertársait. Erre kifejezetten alkalmasnak találta a Café módszert. Sőt, nemcsak erre, hanem a problémafeltárásban, -elemzésben és -megoldásban is érdekelt egyéb partnerek bevonására is. Összesen négy ilyen alkalomra fog sor kerülni náluk idén ősszel. Két helyszín hamar adta magát, a másik kettő ma körvonalazódott. És ugyanígy ma alakultak ki a konkrét résztémák, a hozzájuk meghívandó résztvevők lehetséges körei. Illetve a leendő témagazdákat is fel kellett készíteni, ami természetesen a Café módszer saját élményű megtanulása révén volt a leghatékonyabb.
Mindezeket kellett ma elvégezni hat órában, ami nem kevés, de húsz ilyen elkötelezett és felkészült kerületi szociális szakemberrel semmi nem lehetetlen. Legalábbis a ferencvárosi Tervező Café végén ez volt a benyomásom. Ők persze még izgulnak, teendőik a hátra lévő három hétben számosak, és a kételyeiket sem sikerült maradéktalanul eloszlatni. De ez nem is lehet cél. Az viszont nagyon is, hogy egy egész kerületre, annak négy, egymástól igen különböző negyedére kiterjedő Tudatos Szomszéd Café sorozatnak a lebonyolításához szükséges hozzávalókat összeszedjék.
Az extra jó hír tehát az, hogy egy újabb fővárosi kerület ismerkedik a közös problémamegoldásnak ezzel a részvételen alapuló módszerével. A szomszédos Józsefváros és a kicsit távolabbi Zugló évek óta gyakorolnak, sőt, 2019 novemberében már Angyalföld is megtanulta a Café technikát. Ezt csak azért mondom, mert ez a négy Dunától keletre eső kerület szinte lefedi a pesti belvárost. Nyilván a problémáik – köztük a bántalmazás különféle formái is – átlépik a közigazgatási határokat. Talán a megoldások érdekében érdemes lenne együttműködniük. Kimondom egy rég dédelgetett álmomat, ami most a Tudatos Szomszéd Café apropóján ismét a szemem előtt lebeg. Vajon ki rendezne először a fővárosban egy, a tudatos szomszéd kerületeket összekötő általános prevenciós vagy akár konkrét problémamegoldó Cafét? Talán lassan a XIII. kerületen volna a sor. Különben volt ma a résztvevők között egy rendőr, akinek a munkahelye a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya, ami Angyalföldön található. Krak Tamás rendőr főhadnagy fővárosi áldozatvédelmi tapasztalatait is magával hozta, sőt, még témagazdaságot is vállalt.
Ferencváros tehát csatlakozik a Café módszerrel dolgozó szakemberekhez. Október 13., 20., november 17. és 24 – ezek a Tudatos Szomszéd Cafék időpontjai. A Police Café Extra rovat olvasói ezekről is olvashatnak majd összefoglalót, természetesen.