Police Café Extra 77. – Police Café képeslap egy kutatói rendőrkávéházból
Miközben a kifejezetten karácsonyra berendezett Olvasósarok megtelt, az idei rendőrkávéházi képeslapokból is kifogytam. Érthető, hiszen egy időre bezártuk a „boltot”. De az Extra rovatba még kívánkozik egy hír. A szorgalmi időszak utolsó hetére ugyanis jutott egy forró és igen finom ital, amelyet egy kutatói rendőrkávéházban fogyasztottunk el Tatabányán. Ám itt nem moderátor, hanem az öt témagazda egyike voltam. Vagyis újabb különleges részvételre nyílott lehetőségem, és arra gondoltam, hogy ezt sajátosan használom ki: képeslapot írok magamnak. A szerepcsere szerencsére nem okozott szerepzavart, viszont így legalább van a történetben egy kis csavar.
***
Az egész még 2021-ben kezdődött, amikor Gál Erika – tulajdonképpen így kell mondanom – megkívánta a rendőrkávét. Már ennek is örültem, de annak még inkább, hogy sajátos zamatot szeretett volna hozzákeverni. Egy percig se csodálkoztam. Kíváncsian fogadtam az ötletét, amelynek lényege az volt, hogy doktorandusz lévén, tudományos kutatásához használná a Café technikát. A 2022 nyarán megjelent közös tanulmánykötetünkben előkészítés gyanánt megírta az általa e tárgyban a doktorandusztársai körében végzett fókuszcsoportos kutatásának eredményeit. Én meg ugyanott a World Café kutatási célú felhasználásának nemzetközi tapasztalatait térképeztem föl. Illetve szerzőtársammal, Oláh-Paulon Lászlóval a Police Café, mint tudományos kutatási módszer első hazai próbájáról adtunk részletes összefoglalást.
Telt-múlt az idő, és Erika elképzelései lassan valósággá váltak, amihez persze az Új Nemzeti Kiválóság Program féléves ösztöndíja is hozzájárult. Itt feszesebbek a keretek, szorítóbbak a határidők, ami jót szokott tenni az embernek. Az öt régióban megvalósítandó kutatói rendőrkávéházak közül három most decemberben le is zajlott. A maradék kettő január elején várható. Talán sikerül rávennem a kutatót, hogy az egész folyamatról majd ő maga számoljon be. Én most az öt észak-nyugati vármegye összesen huszonhat rendészeti szakembere körében Tatabányán megtartott eseményről írom meg a benyomásaimat.
A Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság nagyterme ideális helyszín volt. Ugyancsak kitettek magukért a házigazdák is, akik szíves-örömest álltak rendelkezésre. A vármegyében is jól ismert Police Café módszerével az öt kérdés mentén zajló beszélgetés fókuszában a terrorizmus megelőzése és elhárítása érdekében alkalmazott nyílt rendészeti eszközök és azok hatásai álltak.
A kutatói rendőrkávéház is csak rendőrkávéház, azaz élénk szakmai eszmecsere zajlott. Maga a kutató a kettős szerepben – moderátorként és témagazdaként – is helyt állt. Témagazda társai – Fekete Csaba, Hajnal Kornél, Kiss Gábor – szorgosan jegyzeteltek, szigorúan tartották az időkereteket, nemhiába valamennyien rendőrök. Tiszteletbeliként én is az vagyok, így nem nagyon lógtam ki a sorból.
Bevallom azonban, hogy most másképp izgultam, mint amikor moderátor vagyok. Egyrészt szurkoltam Erikának, hogy minden rendben legyen: szervezés, előkészületek, utazás, teremberendezés, a kutatási téma és a módszer ismertetése, a folyamat felügyelete, összegzés. Ment is minden, mint a karikacsapás. A moderátor és csapata is profi, így nem volt miért aggódni. Másrészt az foglalkoztatott, mennyire tudok megfelelni a „megrendelő” elvárásainak. Nem utolsósorban arra is rájöttem, hogy nekem sem árt időnként belehelyezkedni a témagazdák nem könnyű szerepébe. Jót tett az intenzív munka, nem beszélve arról, mennyit tanultam a téma kapcsán a kollégáktól. A komárom-esztergomiak a rendezvény befogadásával, a Fejér, Győr-Moson-Sopron, Vas és Veszprém vármegyeiek pedig részvételükkel nagyban hozzájárultak a kutatáshoz. Az eredmények összegzése pedig a doktorandusz disszertációjában fog testet ölteni.
És végül elárulom: ennek a beszámolónak az időzítése sem teljesen a véletlen műve. A „szerkesztőség” folyton kieszel valamit. Hangsúlyozom, hogy a tegnap ajánlott saját baranyai rendőrkávéházi kutatásocskám után itt egy nagyobb, országos reprezentativitást ígérő kezdeményezésről van szó, és ebben segédkezni megtiszteltetés. Erikának ezúton is nagyon köszönöm, hogy részese lehetek a kísérletének.
(Fotók: Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányág)