Police Café Extra 79. – Police Café képeslap a szekszárdi Kiberbiztonsági Police Caféból
Ahogyan azt a legutóbbi bejegyzésemben jeleztem, 2024. február 6-án két Kiber Café zajlott két dunántúli városban. Előbb a győriek képeslapja érkezett meg, most pedig a szekszárdiaké is befutott. Felkonferálás helyett ez elé a nekik írt néhány üdvözlő gondolatomat idézem, amelyeket a moderátor kérésére küldtem, ő pedig felolvasta a vendégeknek. Így esett, hogy anélkül is velük lehettem egy kicsit, hogy fizikailag ott lettem volna.
***
Kedves Vendégek!
Most, hogy a moderátor bizonyára minden fontosat elmondott a Rendőrkávéházról, engedjék meg, hogy két gondolatot hozzátegyek a megnyitóhoz.
Az egyik az esemény aktualitásáról szól. Nyilván nem a véletlen műve, hogy az online bűnözés kérdéseivel foglalkozó szekszárdi Police Cafét mára időzítették, hiszen ez a nap a biztonságos internet napja. Ebből az alkalomból sok helyen hívják fel a figyelmet a világháló veszélyeire. És hogy ezt miért a rendőrök teszik, az sem szorul különösebb magyarázatra. Hallgassanak rájuk! Értik a dolgukat, de szakértelmük sajnos tapasztalatokon alapul. Kívánom, hogy ne adjunk okot rá, hogy sok munkájuk legyen. Vigyázzunk magunkra és egymásra is, hogy ne nekik kelljen!
A másik egy látszólagos sajnálkozás. Természetesen nagy örömömre szolgálna, ha én is ott lehetnék Önökkel. De nem lehetek. És ezt – hangozzék bármilyen furcsán – egyáltalán nem bánom. Ugyanis lassan nagyobb öröm hallani a hírét annak, hogy kedves rendőr kollégáim önálló, vagy ahogy én szeretem hívni: önkiszolgáló Police Cafékat nyitnak országszerte. Ráadásul a mai napon kettőt is. A Dunántúl két városában, Szekszárdon és Győrben is ugyanezen apropóból beszélgetnek egymással civilek és rendőrök.
Tíz éve álmodtam meg a Rendőrkávéházat, de nem magamnak, hanem azoknak, akik szeretnének érdemi párbeszédet folytatni a közös biztonságukról. Kívánok hát mindannyiuknak kellemes kávézást és tartalmas diskurzust!
Szeretettel:
Molnár Café Kata
Budapest, 2024. február 6.
***
Police Café képeslap Szekszárdról
Minden év február 6-a a biztonságos internet világnapja, amely egy uniós kezdeményezés. Ez a nap számunkra, bűnmegelőzési szakemberek számára, évről évre nagyobb jelentőséggel bír. Ebben az évben a Safer Internet Day mottója a „Together for a better internet” lett, ami egyértelművé tette, hogy a kiberbiztonság össztársadalmisága párbeszédet, együttműködést igényel. Szinte azonnal kipattant az ötlet, hogy a problémakörben lehetséges együttműködőket kell bevonjuk, és velük kell összedugjuk a fejünket. Tudtuk, hogy ha konstruktív párbeszéd a cél, akkor Police Café. Miért? Mert működik! Rengeteg konferenciát, fórumot szerveztünk már, és természetesen mindnek pontosan megvolt a helye és szerepe. A Roma Police Café óta viszont beleszerettünk a négy asztalba, a kávé illatú nyüzsgésbe, a vehemens véleményekbe, az őszinte felvetésekbe. Ez az! Kiberbiztonsági Police Café!!!
A rendezvény 13 órakor kezdődött. Meghívtuk a vármegyei önkormányzatot, a tankerületeket, a szakképzési centrumokat, az áldozatsegítő szolgálatot, a Pécsi Tudományegyetemet, a roma nemzetiségi képviselőket, a helyi médiát, civileket és természetesen kollégáinkat, a rendőröket. Biztató volt, hogy szinte mindenki azonnal visszajelezte, hogy örömmel részt vesz a rendezvényen. Már a kezdés előtti félórában komoly feladatunk volt, hiszen a média tudni akarta, hogy mi ez az egész. Rengeteg nyilatkozattal hangolódtunk a kezdésre. Igencsak intenzív sajtóaktivitást váltott ki a rendezvény.
A Tolna VMRFK Tartsay utcai objektumában található tanácstermünk szépen megtelt. Az asztalokat a meghívottak körbe ülték, és látható volt az arcokon, hogy érzik, valami rendhagyó következik. A sajtó is maradt, hiszen látni akarták a történéseket.
A rendezvényt Szabó Zoltán r. ezredes, bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes nyitotta meg, értékes gondolatokkal hívta együttműködésre a meghívottakat. A moderátor jómagam voltam. Átadtam Molnár Kata tanárnő rövid üzenetét és üdvözletét, majd ismertettem az alapvető tudnivalókat, a Police Café menetét, és kiosztottam a témákat a felelősöknek.
Megkezdődött a diskurzus. Tapasztalatok, vélemények, ellenvélemények, gondolatok, kérdések, vita, ötletek, brainstorming, beszélgetések, nevetés, érvek, ellenérvek, érdekek, képviselet, összekacsintások, rácsodálkozások, tervek, kontaktcsere. Gondolkodás, bizonytalanság, magabiztosság, pezsgő-nyüzsgő félhangos morajlás. Párbeszéd szakemberek között, akik egy közös cél érdekében akarnak tenni. Kommunikáció.
A témák körbejárták a termet. Azt gondolhatná az ember, hogy a nagy lapra asztalról asztalra egyre kevesebb információ kerül, mert mindenki mindent elmondott már. De nem így van. A négy színnel írt jegyzetek nagyjából egyenlő arányban töltötték ki a lapokat. Mindenkinek volt mondandója, kérdése, véleménye, javaslata.
A szünetben már tudatosan keresték egymást a meghívottak, mert láthatták, hogy itt aztán van kapcsolati tőke. Ha szaktudás kell, innen lehet meríteni. A témák feldolgozását követően a témafelelősök előadtak, összegeztek. Még ekkor is jöttek-mentek a kérdések, észrevételek. Mindenki érezte, hogy valami különleges dolog történt. Nagyon különböző irányból érkezett szakemberek együtt dolgoztak, tapasztaltak, adtak és kaptak.
A rendezvény zárásakor felkértem Varga István tanár urat, a PTE adjunktusát, hogy adjon visszajelzést. A tanár úr többek között kiemelte, hogy hihetetlen az a szaktudás, amely ezen a rendezvényen koncentrálódott, majd javaslatot tett arra, hogy állandósítsuk az eseményt, és legalább negyedévente tartsuk meg a Tolna vármegyei Police Cafét.
Nem mondom, hogy nem fáradtunk el, de tartalmas rendezvényen vagyunk túl, rengeteg értékkel, amelyeket fel kell dolgozni, meg kell találni a helyét mindennek. A sajtóvisszhangok, a visszajelzések, a gratulációk nagyon megerősítettek bennünket. Egy dolog biztos, hogy a Police Café olyan eszköz, amely bekerült a kommunikációs módszereink tárházába. És szívesen főzünk még a rendőrkávéból…
Tisztelettel:
Huszti Gábor r. alezredes
alosztályvezető
Fotók: Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság)(