Police Café Extra 88. – Police Café képeslap Esztergomból
2024. május 23-án délelőtt a Kereskedelmi és Iparkamara esztergomi székházában nyitottak Rendőrkávéházat a Komárom-Esztergom vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. Sajnos nem lehettem ott, de a két éve ott zajló pályaorientáció sorozatuk után már ők is önkiszolgáló üzemmódban, professzionálisan működnek. Képeslapjuk most érkezett. Természetesen örömmel osztom meg a 156. Police Caféról szóló élménybeszámolójukat. És szeretettel gratulálok nekik!
***
Kedves Kata!
Üdvözletünket küldjük Esztergomból… Úgy emlékszem így kezdtük a képeslapokat annak idején, amikor még írtunk ilyet. Az első olyan Police Caféra került sor, amit nélküled szerveztünk. Ez nem is igaz teljesen, hiszen velünk voltál, egyeztettük a témákat, és moderátorként éreztem a – remélem, jóváhagyó – pillantásodat, amikor eltértem az előre megbeszéltektől. Íme egy összegzés, amit magam újságíróként fogalmaztam, és Hódosi Erika rendőr alezredes, vármegyei koordinátor lektorált.
Telitalálatnak bizonyult a Police Café esztergomi állomásának témája. Először munkacímként szerepelt a „Külföldi vagy idegen!?”. Később a három témagazda kiválasztásakor már tudtuk, hogy megmaradunk az első gondolatnál. A helyszínt is ehhez választottuk. Esztergomi kollégáink felismerték a nagy foglalkoztatókban rejlő lehetőségeket, és szoros kapcsolatot alakítottak ki velük. A megelőzési információkat így több ezer dolgozóhoz tudják eljuttatni közvetlenül.
Az Esztergomi Rendőrkapitányság hivatalvezetője, Lábos Anikó rendőr alezredes és rendőrkapitánya, dr. Hernádi Balázs rendőr alezredes jó kapcsolatot ápol a vármegyei kereskedelmi és iparkamarával, így a felújított székházukat rendelkezésünkre bocsátották. Annak ellenére, hogy a városközpontban helyezkedik el, a parkolási lehetőség megoldott, és a rendezvényterem ablakai a belső udvarra néznek, így az utca zaja sem hallatszott be a nyitott ablakokon keresztül.
A témák szinte azonnal „belakták” a helyszínt. Három asztalnál összesen huszonnégyen foglaltak helyet. Civilek, a rendőrség munkatársai, a rendészeti oktatásban részt vevő iskola, foglalkoztató cég, munkaerőkölcsönző, a kormányhivatal szakemberei érkeztek meghívásunkra.
Pap Orsolya, a vármegyei bűnmegelőzési alosztályunk legifjabb, kriminálpszichológiát tanuló egyetemistája a „Láthatatlan, de hallható lakótársak” című témát képviselte. Ez a leginkább civil beszélgetés egyszerűen indult be, hiszen szinte mindenkinek van tapasztalata a vendégmunkások jelenlétéről lakóhelye szomszédságában. A különböző több műszakos munkarend alapvetően határozza meg az életvitelt – amikor egy család esetleg már pihen, ők akkor térnek haza, majd tusolnak, főznek, dohányoznak a teraszon, a ház környékén. Már itt felmerült a később az összegzés során is elhangzott kulcsmondat: „A társadalom számára nem a vendégmunkások, sokkal inkább a sokszínűségük és a magas létszámuk jelent újdonságot.”
A „Kölcsön vagy állandó?” című témához sikerült megnyernünk egy olyan munkaerő-kölcsönző céget, amely felelősen gondolkodik és működik. Sőt külön csoportja foglalkozik a nemzetközi toborzással. A rendőrség részére talán a WHC Group két szakembere (Síkfői Judit területi vezető és Csonka Veronika nemzetközi toborzási üzletágvezető) szolgált a leghasznosabb információkkal. Veronika témagazdaként az összegzésben elmondta: meghatározó, hogy melyik országból érkeznek a vendégmunkások, hiszen a háborús övezetből menekülők nem elsősorban munkavállalóként, hanem a jövőjüket illetően bizonytalan „lakótársként” jelennek meg a helyiek életében. A filippínó munkavállalók számára pedig hétköznapinak számít, ha két esztendőt más országban töltenek el, otthonuktól távol dolgoznak. Ők jellemzően már több helyen is megfordultak, így az alkalmazkodás rutinjukká vált. Itt a két jellegzetes példa mellett további népcsoportok szokásairól, munkavállalói jogi környezetükről is szó volt, sőt arról is, hogy a nagyobb létszámú munkaerő-kölcsönzés milyen kötelezettségeket, plusz feladatokat ró a cégekre.
A „Külföldi jelenlét – hatások a rendvédelemben” című témát kollégánk, Erős Ábel rendőr hadnagy, az Esztergomi Rendőrkapitányság alosztályvezetője képviselte. Ő a napi gyakorlatból kiindulva nem csak a külföldi, de a Magyarország keleti részéről érkező munkavállalók példáját is bevonta a beszélgetésbe. Az összegzésből is kiderült: közös felelősséggel tartozunk azért, hogy a munkahelyeken és a szabadidő eltöltése közben is közeledjenek egymáshoz a helyiek és a vendégmunkások. A felelős munkáltatók, munkaerő-kölcsönzők felkészítik a helyi dolgozókat az érkezésükre, a kulturális sajátosságokra, illetve a külföldieket is arra, hogy milyen körülmények közé kell beilleszkedniük.
A beszélgetés során jól látszott, hogy egy-egy résztvevő először összefont karral, testtel elfordulva az asztaltársaságtól, szkeptikusan viszonyult a témához. Később azonban már nem csak nyitottá, de aktívvá is vált, és megosztotta – akár szélsőséges – véleményét is beszélgetőtársaival, azonban mindezt kulturáltan.
Ha megengedhető a személyes befejezés a részemről, akkor jelzem: itt éreztem igazán vigyázó jelenlétedet, kedves Kata. Amikor elindítottuk a napot, bátorkodtam megjegyezni a résztvevőknek, hogy magunk között vagyunk, az érzékeny téma őszinteséget igényel, ami talán szubjektívnek tűnhet, és a vélemények bizony ütközhetnek is. A résztvevők nagyon jól működtek együtt. A három téma úgy épült egymásra, hogy az átfedések egymást erősítették.
„Vendégek vagy munkások a vendégmunkások?” – ezzel a címmel írtam meg a police.hu felületére az esemény összefoglalóját. Talán erre a kérdésre kaptunk leginkább válaszokat.
Akár vendégként (bizonytalan jövőképpel), akár munkásként (határozott időtartamra), akár vendégmunkásként (megélhetési lehetőséget keresve) érkezik a szomszédunkba valaki, nekünk is felelősségünk van az ő beilleszkedésében – hivatástól, szakmától függetlenül.
A Police Café alapvető célja egyértelműen teljesült. Minden résztvevő hazavitt magával legalább egy „aranyat érő” gondolatot, amit hasznosíthat a munkája, hétköznapjai során.
A következő állomásunk Komárom, ahol már három híd is indokolja a határvárosi témát, ami a rendőrség és a rendvédelmi (határmenti) társszervek együttműködése lesz. Szeptemberben ott találkozunk, és biztatok mindenkit, hogy jöjjön, mert nemcsak a kávé finom, hanem a fagyi és a sütemények is a fürdő melletti cukrászdában. 🙂
Pruzsina Alice, civil kapcsolatokért felelős munkatárs, Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság
(Fotók: Komárom-Esztergom vármegyei Rendőr-főkapitányság)