Police Café Extra 92. – Police Café képeslap Budapestről
Kis nyári szünet után elindult az őszi Police Café szezon. Úgy látszik, ahogy hűvösödik az idő, egyre jobban esik a forró fekete. Igazi büszkeség számomra, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya immár a nyolcadik Police Café rendezvényét tartotta. 2024. szeptember 11-én a vagyon elleni és a kábítószeres bűncselekmények megelőzése volt a téma a Teve utcai rendőrpalotában. Most nyolcvan résztvevőt kínáltak a rendőrkávéval. Szeretettel gratulálok nekik, és köszönöm Takács Anna moderátor képeslapját.
Egyszer volt, hol nem volt, az Óperenciás tengeren is túl… Egy hatalmas üvegpalota falain belül összehívták a városban a rend fenntartásáért és a bűnmegelőzésért dolgozó szakembereket, hogy egy finoman pörkölt kávé mellett megbeszéljék tapasztalataikat, összegyűjtsék a jó megoldási lehetőségeket, új kapcsolatokat építsenek. Így indul a Budapesti Rendőr-Főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának Police Café meséje. Pontosabban így folytatódik, hiszen már a nyolcadik alkalommal szervezték meg ezzel a módszerrel a szakemberek találkozóját.
2024. szeptember 11-én a Rendőrségi Igazgatási Központ épületének Auditóriumában az országos Házhoz megyünk! program keretében tartották az Együttműködés a biztonságért! Közös gondolkodás a közös tettekért elnevezésű szakmai fórumot. Azzal a céllal, hogy a vagyonvédelem és a kábítószer-prevenció területén tevékenykedő szakemberek megismerjék az érintett terület kriminalitását, és együtt dolgozzanak ki megoldási alternatívákat. A rendezők meggyőződéssel vallják, hogy ehhez a legjobb és leghatékonyabb módszernek a Police Café tűnik. A programra meghívást kaptak a kerületi bűnmegelőzési előadók, akik a saját illetékességi területükről, a társszervektől és a civil életből hoztak magukkal szakembereket. A fórum 5 témát kínált fel a résztvevőknek. A nagy létszámra való tekintettel pedig két témagazda is jutott egy-egy témára. Témagazdáknak olyan szakembereket sikerült felkérni, akik a szakterületükön kiválóak, szív-lélek emberek, van bennük tenni akarás.
A szakmai fórumot dr. Dócs András r. ezredes, a BRFK Bűnügyi Szervek Nyomozó Főosztályának vezetője nyitotta meg, majd Orbán Sándor r. alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa beszélt a téma fontosságáról. Ezután egy a témára hangoló pódiumbeszélgetés következett, ahol Bedő Beatrix r. hadnagy, a BRFK Bűnügyi Szervek Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály Kiberbűnözés Elleni Osztályának munkatársa beszélgetett kollégájával a kibertérben elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos tapasztalatairól, kiemelten a strómanos ügyekről. A pódiumbeszélgetés nagyon jó felvezetést adott az azt követő Caféhoz.
Magam moderátorként a Police Café kreatív kommunikációs módszer bemutatásával és a nap felépítésének ismertetésével kezdtem. Ezt követően jöhetett az érdemi közös munka.
Az első téma A megelőzés új lehetőségei – A vagyon elleni jogsértések, a drogfogyasztás csökkentése érdekében címet kapta. Bedő Beatrix r. hadnagy és Varga Brigitta r. százados voltak a témagazdák. A téma kapcsán megjelenő problémák után előkerültek a gyakorlatban már működő prevenciós programok is, kiemelve, hogy mennyire fontos a szemléletformálás.
A második téma címe: Utcafronton? – A hatékony fellépés lehetőségei az utcai bűnözés visszaszorításában. A két témagazda, Tomis Károly c. r. főtörzszászlós, a BRFK XIV. kerületi Rendőrkapitányság és Kiss Krisztina c. r. főtörzszászlós, a BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitányság körzeti megbízottja a saját gyakorlati tapasztalataikkal, történeteikkel rendkívül izgalmas beszélgetéseket vezettek. A témájuk konklúziója, hogy igenis lehetséges lépéseket tenni a közbiztonság megerősítéséért, és meg lehet találni azokat a partnereket, akikkel közösen összedolgozva megvalósulhatnak a kitűzött célok, mint például egy adott városrész rendben tartása.
A harmadik téma címe: Az együttműködési lehetőségek feltérképezése a vagyon elleni bűncselekmények visszaszorítása érdekében. Itt Ikladi Endre, a Budapest Polgárőr Szövetség szervezési alelnöke, illetve Mohai Zoltán, a Budapest IV. kerület Önkormányzati Rendészet osztályvezetője tartották kezükben a beszélgetés folyamatát. Összegzésükben elmondták, hogy több hasonló összejövetelre lenne szükség a jövőben, ahol az adott terület szakemberei le tudnának ülni egymással, és letisztulnának az adott szervezeti egységek konkrét feladatkörei, hatáskörei, kompetenciái, és ezáltal kialakítható lenne egy hatékony segítői rendszer.
A negyedik téma az Összefogás lehetőségei a drogfogyasztás visszaszorítása érdekében elnevezést kapta. A két témagazda, Hamar János addiktológiai konzultáns és Bajcsi Norbert, a Szenvedéllyel – Utam a drogoktól a velünk élő Istenig című életrajzi könyv írója a saját életútjukon keresztül adtak hiteles bepillantást a témába. Két kiváló ember, akik életükkel, kitartásukkal, munkájukba vetett hitükkel tanítanak. Az asztalaiknál számos élettörténet került szóba, lélektápláló gondolatokat osztottak meg. A hangsúlyt a közösség erejére és az összefogásra helyezték.
Az ötödik téma: (Eljárás)jogi dilemmák a vagyon elleni és a kábítószerekkel kapcsolatos eljárásokban. Ezt a Res Iudicata Egyesülettől érkező két tapasztalt bírónő, dr. Papp Eszter és dr. Polencsik Eszter járta körbe az asztaltársaságokkal. A végén mindketten elmondták, hogy a dilemmák boncolgatásáig el sem jutottak, mivel inkább az eljárásokkal összefüggésben felmerült problémák vitték el a beszélgetés irányát. Emellett keresték azokat a pontokat, ahol a bírók bekapcsolódhatnak a prevenciós munkába.
A fórum lezárásaképp Czéder Andrea r. alezredes, a BRFK Bűnmegelőzési Osztály vezetője azt az útravalót fogalmazta meg a résztvevőknek, hogy nincsenek egyedül. Mindig lehet találni olyan lelkes, elhivatott szakembert, akivel összefogva, együtt gondolkodva valóban a közös tettek mezejére lehet lépni. Így a választott cím – Együttműködés a biztonságért! Közös gondolatok a közös tettekért – is beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen a Café lehetőséget teremtett arra, hogy új szakmai és emberi kapcsolatok szülessenek, amelyekből új utak és lehetőségek nyílhatnak meg a jövőben.
Itt a vége, fuss el véle, a mesének vége… is lehetne, de biztosan mondhatjuk, hogy lesz folytatás. Mert „változások csak akkor következnek be, amikor valami olyat teszünk, ami abszolút nem illik bele az általunk megszokott világba”. (Paulo Coelho)
Takács Anna r. százados, moderátor
(Fotók: police.hu)