Police Café Extra 93. – Police Café képeslap Komáromból
Rendszeres olvasóim tudják, hogy 2024. szeptember 11-én indult az idei őszi rendőrkávéházi szezon, amelyet a Budapesti Rendőr-főkapitányság nyitott meg. Ők a vagyon elleni és a kábítószeres bűncselekmények megelőzése apropóján beszélgettek nyolcvan résztvevővel. Másnap, 2024. szeptember 12-én pedig a Komárom-Esztergom vármegyei Rendőr-főkapitányság gyakorlott moderátora és témagazdái hívták egy rendőrkávé melletti eszmecserére a civileket.
Míg én Lakiteleken – bár másként és másokkal –, de ugyancsak a bűnmegelőzésről gondolkodtam és beszélgettem, addig a komáromiak a már jól bevált rutinjukkal egy eddig még feldolgozatlan témát vettek elő. A város földrajzi fekvéséből adódóan a határon átnyúló forgalom és az ezzel együtt járó esetleges kriminalitás ugyanis a rendőröket és a civileket egyaránt foglalkoztatja.
A Pruzsina Alice tollából származó helyszíni tudósítás pár napos késéssel, de megérkezett, és most örömmel osztom meg a Police Café Extra rovatban.
***
Határon átnyúló Police Café
„Belecsippentettünk három témába, és két tucatnyi másik kérdést vetett fel a beszélgetés” – ezekkel a szavakkal kezdte az értékelést Komárom rendőrkapitánya. A legutóbbi Police Café alkalom a rendőrség és a rendvédelmi társszervek határmenti együttműködését helyezte fókuszba. A két Komárom vasúti és közúti hídjai úgy kötik össze Szlovákiát Magyarországgal, mintha egyetlen település lakossága ingázna a Duna két oldalára vásárolni, dolgozni, szórakozni, sportolni. Egyértelmű volt, hogy ez a téma itt talál otthonra.
Kedves Kata!
Nem véletlen, hogy az értékeléssel indítom a képeslapot. Olyan érzés a határmenti együttműködéseket feldolgozni a Police Café módszerrel, mint amikor nyelvet tanulunk. Elboldogulunk néhány szóval nyaralás közben, de amikor tanulásba kezdünk, kiderül, milyen keveset is tudunk.
A Rendőrkávéház meghívottjai között volt munkáltató, határrendészeti szakember, bevásárlóközpont HR munkatársa, turisztikai célpont vezetője, rendezvényszervező, közterület-felügyelő, polgárőr, illetve képviseltette magát a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. A három asztaltéma pedig az alábbiak szerint alakult:
- Bűnüldözés és együttműködés
- Civil és rendvédelmi kapcsolatok a határmenti együttműködés tükrében
- A határon átnyúló rendezvények/szolgáltatások hatásai a rendvédelemben
Talán kicsit folytattuk a májusi esztergomi beszélgetést, ahol a külföldi munkavállalók helyzetét vettük górcső alá. Akkor azzal váltunk el, hogy folytatjuk a határmenti témát, de most újra kiderült, hogy van még bőven kérdés.
A vendégek jelenléte egy-egy város hétköznapjain és ünnepein sok szakterület együttműködését igényli. Erről beszélt dr. Nagy György r. ezredes megnyitó beszédében. A Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság rendészeti rendőrfőkapitány-helyettese azzal a munícióval látta el a Police Café résztvevőit, hogy ismerjék meg egymás munkáját, szempontjait a hatékony közös munka érdekében.
Vajda Bence, Komárom alpolgármestere, mint házigazda köszöntötte a beszélgetésre érkezőket. Hangsúlyozta, hogy a város országosan is példaértékű együttműködést folytat a helyi rendőrkapitánysággal, így minden olyan program, tapasztalatcsere, amely a lakosság biztonságát és a közös gondolkodást szolgálja, nyitott kapukra talál Komáromban.
Az önkormányzat biztosította a helyszínt, a Generációk Házát ehhez a rendezvényhez. A szendvicsek és a pogácsa mellett a kávé is bőven fogyott. Az asztalfordulók közötti szünetekben is folytatódtak a beszélgetések. Újabb és újabb kérdéseket, lehetőségeket vetett fel az alaptéma.
Az összefoglaló prezentációktól talán nagyobb átfedéseket vártunk, de kiderült, hogy a három asztaltéma és a témagazdák lényeglátása sikerrel választotta szét a civilek és egyenruhások, a munka és szabadidő, valamint a kötelezettség és önkéntes vállalás területeit.
Forró Réka Dorina r. hadnagy a Bűnmegelőzési Alosztály delegáltjaként, Sárközi László r. alezredes a Közrendvédelmi és Határrendészeti Osztály képviseletében, Marozsi Viktória r. zászlós pedig a helyi kapitányság járőrparancsnokaként vezette a témákat. Az együttműködés fontossága, a partnerek szabályrendszerének kölcsönös ismerete mellett komoly hangsúlyt helyeztek a résztvevők az egyedi ügyek rugalmas és gyors megoldására, egy-egy rendezvény, akció közös előkészületi munkájára, illetve a kommunikációra. Utóbbi, mint a civil kapcsolatok legfontosabb eleme, szívügyem, így moderátorként fontosnak tartottam, hogy az együttműködők párbeszéde mellett a lakosságot tájékoztató közös, egyértelmű üzenetekre tereltem a szót az értékelés során.
Kiss Sándor r. alezredes, komáromi rendőrkapitány zárszavában elmondta: a három téma sok további kérdést vetett fel, bizonyítva, mennyire jelen van a hétköznapokban a határmenti együttműködés. Több szereplő munkájának fő célja a biztonság – így a gyors információcsere, a hatékony reagálás a folyton változó környezetre közös érdek. A szlovák és a magyar rendőrség határmenti együttműködése további szereplőket von be ebbe a körbe. A partnerek komoly célokat tűzhetnek ki, amelyek elérése egyértelműen biztonságosabb hétköznapokat, rendezvényeket és gyorsabb eljárást tesz lehetővé.
Pruzsina Alice
civil kapcsolatokért felelős munkatárs
Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság
(Fotók: Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság)