Police Café Extra 95. – Police Café képeslap Székesfehérvárról
Kicsit váratott magára a Fejér Vármegyei Bűnmegelőzési Osztály beszámolója arról, hogy a kollégák kávézni hívták az áldozatvédelemben együttműködő partnereiket. De mentségükre legyen mondva, hogy rengeteg a dolguk. Hol itt adnak elő, hol ott tanítanak. Most éppen az első Rendőrkávéházukat nyitották meg. Erről számol be alább az osztályvezető, dr. Vörös Ferencné. Fejér megyében most elindult valami… Egy hét múlva én is megyek kávézni velük, Dunaújvárosba. Onnan személyesen tudósítok majd, de most jöjjön a székesfehérvári Police Café képeslap. Novemberben pedig majd Ercsiből várom a beszámolót, kíváncsian.
***
Újabb Police Café gyermek született
Hosszú várandósságunk eredményeként 2024. szeptember 23-án életet adtunk első bűnmegelőzési Police Cafénknak. Hangzatos nevét keresztanyjának, Molnár Café Katának köszönheti. Ő segített minket, a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési és áldozatvédelmi szakembereit is tudatos szülőkké válni. Miután a rendezvény megtervezésében, a témagazdák és a moderátor felkészítésében segített, örömmel nézte, hogyan állunk saját lábunkra. Mi pedig óvatosan, de bizakodva tettük meg az első lépéseket.
A meghívott vendégek, akik számára érkezésükkor még nem volt tiszta, hogy pontosan ki a várt „jövevény”, nem ismerték származását, és elsőre a nevét sem értették pontosan, de örömmel vették karjukba, azonnal beleszerettek, és megígérték, hogy segítik felnőni, lehető legjobb tudásuk szerint gondoskodnak róla, figyelnek rá. Igyekeztek is a szülők által feltett három legfontosabb kérdésre válaszolni és ezzel segíteni az ő felelős munkájukat.
Mi, szülők, büszkén mutogatjuk a „gyermeket” keresztanyjának, aki konstatálhatja, hogy ismét eggyel többen vannak országunkban, akik a párbeszéd erejével segíthetnek a bűncselekmények megelőzésében, az áldozattá válás elkerülésében.
A jelen lévők az alábbi szervezeteket képviselték: Igazságügyi Minisztérium Székesfehérvári Áldozatsegítő Központ, Fejér Vármegyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály Igazságügyi Osztály, Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ, Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság. A beszélgetőtársak egybehangzóan megerősítették az együttműködés fontosságát, továbbá a jogszabályban meghatározott jelzőrendszeri tagok kiemelkedő szerepét. Az asztaloknál visszatérő téma volt, hogy mennyire fontosnak tartják a személyes kapcsolatokat, a partnerséget, mert a hivatali ügyintézésen túlmenően nagyon fontos a bizalom, ehhez pedig ismernünk kell egymást.
A témagazdák az alábbi három téma mentén járták végig a társaságot:
– Kompetenciahatárok megismerése, átjárhatóság a rendőrök és a civilek között. A partnerség, együttműködés elősegítése, fenntartása a rendőrség és az állami áldozatsegítő szervezetek között.
– Tájékoztatás, megjelenés az áldozatvédelemben, a kommunikációs és egyéb eszközök hatékonyabb bevonásának lehetőségei.
– Új prevenciós formák az áldozatvédelemben, a rendőrség és egyéb civil szervezetek bevonásával, közös programok kiajánlása, megvalósításának lehetőségei.
A három asztal köré ültetett szakemberek területüket jól ismerve adtak számot és formáltak véleményt az egyes témák mentén. Összegzésként megállapítható, hogy a szervezetek az áldozattá válás területén (is!) tudásuk legjavát adják, azonban együttműködésük néha nehezített, illetve az áldozatok segítése körül gyakorta nagy a bürokrácia, mely időveszteséggel jár. Sok esetben az ügyintézők személyes elhivatottsága hiányában információk vesznek el, melyeket az áldozatok nem vagy nem úgy kapnak meg, ahogy arra szükség lenne. Fontos a szakemberek érzékenyítése és a tájékoztatás az ügyintézők és az állampolgárok körében egyaránt.
Dr. Vörös Ferencné r. alezredes, osztályvezető
(Fotó: Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság)