Tízéves a Police Café
Bátorság vagy vakmerőség? Az első kortyoktól az országos sorozatig
Ez a bejegyzés hosszabb lesz a szokásosnál, mert amiről szól, azt nem lehet pár mondattal elintézni. Ma, 2024. június 3-án a tízéves Police Cafét ünnepeltük, természetesen Pécsett a Zsolnay Negyedben. A pontos dátum ugyan egy nappal korábbi, hiszen 2014. június 2-án kezdődött minden, de ez a nap idén vasárnapra esett. Anno ugyanúgy hétfőn délelőtt vártuk izgatottan az első rendőrkávéházi vendégeket. Most pedig a múltat idéző nosztalgiázás és jövőbe tekintés vágya csalogatta ugyanoda azokat, akikkel ezt az egészet kitaláltuk és megvalósítottuk. A rendezvény egyben a III. Vándor Workshop is volt, azaz délelőtt konferenciáztunk kicsit, délután pedig a tíz év eredményeit gazdagon taglaló valódi Police Cafét tartottunk. A születésnapi torta mellé egyéb meglepetés is jutott, amit persze majd csak a végén árulok el… Jelen írás az ünnepen felolvasott köszöntőm.
***
A nagy nap
Ma 10 éve, hogy ugyanitt, a Zsolnay Negyedben rendeztük meg az első Police Cafét. Nem állítom, hogy akkor nem izgultam, de más miatt. Az foglalkoztatott, vajon ízlik-e majd a rendőrkávé a meghívott civileknek, illetve hogy a felkészítő képzés után hogyan állják az éles bevetést a kissé még kétkedő rendőreim. Ma legalább annyira izgulok, de most inkább azért, hogy az ünnep jól sikerüljön. Bár, ha belegondolok, ennyi jó ember között nincs mitől tartani. Egyrészt örülni jöttünk, másrészt vigyáznak rám – és rendőrkávém receptjére is – az én kedves baranyai játszótársaim…
World Café, 1995
Ha a Police Café személy lenne, ekképp mutatkozhatna be: Magyarországról jöttem, mesterségem címere párbeszéd a biztonságos és élhető közösségekért. Keresztanyám Molnár Kata, keresztapám Gaál Gyula. Így is kezdődhetne a mese… legalábbis a magyar változat.
De vissza a gyökerekhez. Az eredeti módszer valóban Amerikából érkezett. 1995-ben Juanita Brown és David Isaacs rájöttek arra, hogy az, ha okos emberek – tételezzük fel, szintén okos emberek elé – kiállnak, és elmondják nekik, mit és hogyan kellene tenniük szervezetük fejlesztése érdekében, bármilyen ékesszólóan teszik is, kevéssé hatékony módja a beavatkozásnak. Ehelyett kitalálták a kollektív hatékonyság egy sajátos koreográfiáját, a World Café nevű közösségi alkotótechnikát. Hogy ez miért fontos, arról később. Előbb arról, hogy is kerültem Pécsre.
Tíz meg tíz az húsz
2004 tavaszán hívott először rendőrökkel dolgozni Pécsre Cserép Attila, akkori kapitány. A húsz év alatt a negyedik főkapitányt (Sárközi Ferenc, Dakos József és Gulyás Zsolt után most Szijártó Istvánt) és a második kapitányt „fogyasztom”. Vagyis helyesebb így: kávéztatom. Pécset a magyarországi közösségi rendészeti szemlélet úttörőjeként tarthatná számon a rendészettörténet, ha jegyezné. Teszek érte, mert sosem mulasztom el a hírét vinni ennek a ténynek és a baranyai rendőröknek. Hiszen 2004-ben az ország első kísérleti jellegű közösségi rendőrségi projektje, „A mi rendőrünk” is itt zajlott. Odáig vezethetők vissza a Police Café előzményei. Igen, tíz hosszú előkészítő év kellett ahhoz, hogy éppen itt, Pécsen születhessen meg valami, ami ma tízéves.
Police Café, 2014
Én magam Krémer Ferenc jóvoltából belgiumi közvetítéssel 2007-ben szereztem tudomást a World Caféról. A belgák már akkor is a közösségi rendészet példaképei lévén Európában, rendeztek néhány Police Cafét ezzel a technikával, de nem lett belőle mozgalom. Ferivel mi is láttuk a módszerben rejlő potenciált, de két civil bölcsésznek itthon lehetetlen lett volna akár csak kipróbálnia, nem még elterjesztenie ezt a fajta párbeszédet rendészeti szakemberek és civilek között. Ehhez bizony rendőr kellett, sőt, legalább egy kisebb rendőri szervezeti egység. Mondjuk egy városi rendőrkapitányság.
Azt hiszem, innen már kitalálható – és talán ismert is – a történet. Igen, ez a város lett Pécs, a napfényes Baranya fővárosa, a Police Café bölcsője. Mondanám, hogy a magyarországi Police Caféé, de az a helyzet, hogy Rendőrkávéház nincs máshol a világban. Pécs már annyi mindenről híres, eggyel több vagy kevesebb, mit számít? Nagyon is sokat! Baranya régóta afféle kísérleti megye a rendőrségi projektek terén is. Ha egyszer valaki ennek az okait firtatná, hát volna ötletem, miért van ez. Ennyi idő alatt szerzett tapasztalataim alapján állítom: az itteni rendőrök az átlagosnál kísérletezőbb kedvűek, bátrabbak. Vagy vakmerőbbek? Nem csoda, hogy ezt a rendőr–civil párbeszédben már tíz évvel ezelőtt is nagyon szükségszerű innovációt is itt vezethettük be. A próbafőzet éppen a Zsolnay Negyedben készült el, épp csak a porcelán kávéscsésze hiányzott hozzá. Nyilván nem a véletlen műve, hogy megint itt lehetünk. Köszönet érte Pécs városának.
A kapitány és a hivatalvezető…
2013-ban egy Szent László napi konferencián Gaál Gyulával, akivel akkor már szakmai kapcsolatban voltunk, nagyot mertünk álmodni: Police Cafét kellene nyitni Baranyában, hogy a Bándi Kata elvesztése miatt 2012-ben igencsak megingott rendőrségi presztízst valahogyan visszavarázsolhassuk. Mára kijelenthetjük: a mutatvány sikerült. Mindez nem jöhetett volna létre, ha Korontos Zoltán városi kapitány nem ilyen bátor és befogadó. Szövetségesünkké lett, és szakmai barátságunk azóta is töretlen. Zoli állandó pécsi Café házigazda és büszke vezető, Gyula pedig akkurátus szervező és szerzőtársam néhány magyar és idegen nyelvű publikációban, amelyek a mozgalomról szólnak.
Café Kata és a tények
Számos becenevem közül itt nyilván a Café Kata a legfontosabb, és örömmel viselem. Ez az egész rendőrkávézás már rég abbamaradt volna, ha én nem vagyok ilyen kitartó és kérlelhetetlenül optimista. De hát mi tagadás: az vagyok, és sikerült a csoda. Úgy tűnik, másokat is fellelkesít a szenvedélyem, amit büszkén vállalok. Hogy ez nem csak érzés, arra bizonyságul álljanak itt az elmúlt tíz évet szikáran összefoglaló számok és tények. Ezeknek az is hinni kénytelen, aki netán elfogultsággal vádolná Café Katát.
- 2014 júniusában kinyitnak az első Police Cafék Pécs 4 városrészében.
- 2016-ban Bács-Kiskun megye is kísérletezik egy 3 részes sorozattal.
- 2016 márciusában akkreditálják a módszertani képzést rendőröknek.
- 2017-ben Bács-Kiskun megyében már 7 részes, Zuglóban pedig 8+1 részes sorozatot rendeznek.
- 2017 októberében önálló honlap indul http://policecafe.hu néven.
- 2018 novemberében a magyar Police Café felkerül a World Café impakt faktor térképére.
- december 6-án Bécsben az európai bűnmegelőzési programok éves versenyén a zuglói Szomszédom a rendőr! program, benne a Police Café sorozattal 5000 eurót érő III. helyezést ér el.
- 2017 végétől Bács-Kiskun megyében, 2018-tól Zuglóban, 2019-től Nógrádban, 2022 őszén Baranyában, 2024 tavaszán pedig Komárom-Esztergom megyében önkiszolgáló Rendőrkávéházak nyílnak.
- 2019 májusa és 2022 szeptembere között Józsefváros a Problémára orientált közösségi rendész projekt keretében 21 Police Cafét rendez.
- 2020 októberében Nógrád megye online Café megrendezésével kísérletezik.
- 2021 február–márciusban a COVID-19 miatt Józsefvárosban sor kerül az első 3 online Rendőrkávéházra.
- 2021 őszén megjelenik a Police Café módszertani kézikönyv.
- 2022 tavasza és 2023 ősze között Komárom-Esztergom megye megrendezi 7 részes Pályaorientációs Police Café sorozatát.
- 2022 októbere és 2023 februárja között, majd 2023 őszén Baranya megye 10 részes járási Police Café sorozatot szervez.
- 2023 őszén 21 részes Roma Police Café sorozat fut végig az egész országon, így a módszert valamennyi vármegyében kipróbálják.
Ha mindez nem lenne elég…
- „Bekávéztattam” az elmúlt tíz év alatt mintegy 3000 civil és rendőr résztvevőt.
- 13 képzésen a módszerből 270 kolléga kapott felkészítést.
- A maival együtt eddig 159 Rendőrkávéház várta az oda betérő vendégeket.
- Az élményekből ezzel a mostanival együtt 231 blogbejegyzés született.
- Mintegy 110 médiamegjelenésről van tudomásom, amelyeket a honlapon gyűjtögetek.
- Megjelent 20 tudományos és szakmai publikációm (ebből 11 szerzőtárssal, és 4 angolul), és előkészítés alatt van újabb három.
És ami számokban nem mérhető:
- Egyre nagyobb az igény a speciális célközönségre szabott Police Cafék iránt (idősek, diákok, fogvatartottak, polgárőrök, romák).
- A Café technikát alkalmazó településeken a résztvevők és a rendőrök tapasztalata szerint is partneri és érdemibb lesz a párbeszéd, ezáltal mélyül a bizalom, és javul az együttműködés a civilek és a helyi rendőrök között. Ennek számszerűsíthető bizonyítékaként 2023-ban kvalitatív és kvantitatív kutatás készült a baranyai 10 részes járási Police Café sorozat hatékonyságáról.
- A módszer megtanulása és rendszeres alkalmazása a rendőrök közötti belső kommunikációra, így a rendőrségi szervezeti kultúrára is jótékonyan hat. Ennek tudatos kihasználására megrendeztük az első három belső szervezetfejlesztő Police Cafékat Bács-Kiskun és Baranya megyében.
- A 2023-as országos Roma Police Café sorozat kérdőíves vizsgálaton alapuló hatástanulmánya feldolgozás alatt van.
- 2021 őszén a Police Cafén alapuló ún. kutatói rendőrkávéház módszerével zajló országos bűnmegelőzési felmérés után Gál Erika doktorandusz ugyanezzel a technikával szintén országos kutatást végzett.
A büszke és boldog Katanárnő
Nem utolsósorban Katanárnő is rendkívül boldog ezen a napon. A baranyai rendőrök közül ugyanis sokan a tanítványai. Az egykori tiszthelyettesek azóta tisztek, az akkori pályakezdő tisztek főtisztek, középvezetők, kapitányok lettek. Sok egyéb erényük mellett büszke vagyok arra, hogy jó néhányan mára önjáró Police Café házigazdák és témagazdák, egyik-másikuk tiszteletbeli Police Café nagykövet. Szigorú ábécérendben a jelen lévők közül ilyenként köszöntöm Dobos Anettet, Szilágyi Omert és Vitális Ágnest. És a civileket, Oppé Lászlót és Tóth Józsefet. Lehet-e ennél többet kívánni?
Elárulom, lehet, s én kívántam is. A módszer terjedését, önálló lábra állását. És mára sokan vannak olyanok is, akik a baranyaiakat ugyan csak követni látszanak, mégis mindőjükhöz újabb és újabb ötletek, újítások tartoznak. Szintén névsorba rendezve következzenek Bács-Kiskun, Komárom-Esztergom, Nógrád és Budapest szakemberei. Annyi a konkrét név, hogy felsorolni közülük most is csak azokat fogom, akik ma itt lehetnek: Adler Kata, Bozóné Soós Mariann, Gál Erika, Hódosi Erika, Kiss Gábor, Kovács Richárd, Mahlaj Róbert, Milus Gábor, Pruzsina Alice, Tartott Zsolt, Tomis Károly, Váróczi-Bakos Rita és Vaslóczki Ferenc.
A meglepetések
Moderátor váltótársammal, Gaál Gyulával a rendezvény elején olyan bájosan esetlenek voltunk, mintha mindketten ma kezdtük volna a szakmát. Alighanem a meghatott öröm tette ezt velünk. A főkapitányi és házigazdai köszöntő sorok után valami olyasmi következett, ami nem volt benne a forgatókönyvben. Pécs megyei jogú város polgármesterének, Péterffy Attilának az elismerő oklevelét adta át nekem Szalontai Csongor közbiztonsági referens, a Police Café tízéves jubileuma alkalmából, a Pécs közbiztonságáért végzett kiemelkedő tevékenységemért. Nagyon köszönöm.
Persze én sem lennék az, aki vagyok, ha mára nem tartogattam volna valami meglepetést, ami még Gyulának is az. Ne haragudj, kedves Police Café keresztapa, de téged is szerettelek volna megajándékozni valami olyasmivel, amit talán tudtál, de nem sejtettél.
Két támogatónak, a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft.-nek és a Det-őr Kft.-nek köszönhetően immár kézbe vehető a 4. Police Café blogkönyv, amelynek címe: Túl a százötvenediken. És ez egyben már a 6. Police Café könyv is. Friss, szinte még nyomda-meleg. Ma reggel érkezett.
Ahogy a torta is, innen a szomszédból. Én ezzel kívánok a Police Cafénak boldog tizedik születésnapot, és köszönöm meg mindenkinek, hogy hitt benne és főzte a rendőrkávékat országszerte, rendületlenül. Hát folytassuk, folytassátok! Tíz év múlva találkozzunk, ha lehet, ugyanitt! Ha összejön, ígérem, Zsolnay porcelánból kortyolgatunk.
***
Hogy a kedves olvasó ízelítőt kaphasson a mai rendezvényből, idemásolom a programot.